Μετάβαση στο περιεχόμενο

Από αρχιτέκτονας πολιτικός μηχανικός


ksan8ia_optasia

Recommended Posts

Η θέση στην οποία βρίσκεσαι είναι πολύ συνηθισμένη για πρωτοετείς, αν και λίγο πιο σπάνια για φοιτητές αρχιτεκτονικής, που έδωσαν και ειδικό μάθημα για να μπουν. Έχεις το προνόμιο να έχεις μικρή ηλικία και όλο τον χρόνο μπροστά σου για να διορθώσεις ένα "λάθος", αν κρίνεις ότι έκανες κάτι τέτοιο.

 

Στα δια ταύτα, πολύ καλή ιδέα που αναφέρθηκε μερικά posts πριν είναι να δουλέψεις κανα καλοκαίρι σε μια εταιρεία για να δεις τι παίζει. Βέβαια και αυτό έχει το ρίσκο του, διότι μπορεί να πέσεις σε σπάνια περίπτωση (άτομα, εταιρεία, συνθήκες συγκυρία) και να βγάλεις συμπεράσματα λανθασμένα, είτε θετικά είτε αρνητικά.

 

Ρώτα κόσμο, μάθαινε από όπου μπορείς. Όχι τόσο φοιτητές, ούτε απαραίτητα και καθηγητές (θα σου πουν καλά λόγια & αισιόδοξα συνήθως, αγαπούν αυτό που κάνουν, έχουν μεγάλα γραφεία και δουλειές). Ρώτα μηχανικούς που δουλεύουν έξω, από γνωστούς, internet, παντού.

 

Μπαίνε για μήνες σε αυτό το site,μερικά λεπτά κάθε μέρα και ρίχνε κλεφτές ματιές στο υπόλοιπο forum, στις κατηγορίες των αρχιτεκτόνων, των πολιτικών μηχανικών.. Ακόμα και να σου φαίνονται λεπτομέρειες κάποια θέματα ή και πολύ τεχνικά, ρίχνε μια ματιά. Θα πάρεις μια ιδέα πάνω κάτω για το ποια είναι η καθημερινότητα ενός πολιτικού μηχανικού, ενός αρχιτέκτονα..Ρίξε και μια ματιά στους τοπογράφους, μπορεί να αντιληφθείς ότι προτιμάς να κατευθυνθείς ακόμα και εκεί.. (έδωσα πανελλήνιες στα 23 μου μόνο για να γίνω τοπογράφος μηχ, είχα εντυπωσιαστεί από το αντικείμενο)

 

Μην επηρρεαστείς τόσο από τα επαγγελματικά δικαιώματα, κάθε σχολή απο αυτές που προανέφερα σου δίνει 8, 10,15 επιλογές ενώ στην ζωή σου θα αξιοποιήσεις 2-3 το πολύ (μιλάω για τις κατηγορίες των μελετών).

 

Είσαι ακόμα σε φάση ψαξίματος. Απόλαυσέ το, μάθε, και μέχρι τον Ιούνιο θα έχεις μια καλύτερη ιδέα για το τι θες.

 

Καλή επιτυχία! Και όποια απόφαση κι αν πάρεις, μην κοιτάξεις μετά πίσω... Διότι ξέρεις ε? όποιον δρόμο και να πάρουμε, πάντα μας μένει ένα απωθημένο για αυτόν που δεν ακολουθήσαμε..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 25
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

ακούω πολλούς να λεν ότι πολιτικοί και αρχιτεκτονες επαγγελματικά καταλήγουν να κάνουν το ίδιο.....ίσχύει κάτι τέτοιο (ελπίζω ΟΧΙ γτ δν την παλευω τη σχολή και θέλω να υπάρχει λόγος να φύγω)

Link to comment
Share on other sites

Στο τέλος όλοι κανουν περιπου το ίδιο, κανοντας και λίγο ή περισσότερο απο την δουλεια του αλλου όχι με τόσο πετυχημενο τροπο συνηθως.

Τα επαγγελματικα δικαιωματα Α.Μ κ Π.Μ ειναι περιπου τα ιδια σημερα και δεν διαφαινεται οτι αυτο θα αλλαξει ευκολα.

Φαινεται οτι η δουλεια και τον δυο ειναι ίδια διοτι αν ασχοληθείς με εργολαβίες και επιβλεψεις τα καθηκοντα σου θα έιναι ίδια.

Η διαφορα είναι κυρίως στο γραφειο όπου παλι δυστυχως η νομοθεσία και για τους δυο είναι πολυ αυστηρη και δεν αφηνα παρα πολλα περιθωρια στον μελετη.

Οι επιλογες του μελετητη είναι πολυ περιορισμενες* απο την νομοθεσία έιτε απο τον ΓΟΚ για την μορφωση του κτιριου, ειτε για τον φεροντα οργανισμο απο τον αντισεισμικο (ΕΑΚ) και τον κανονισμο οπλ, σκυροδεματος (ΕΚΩΣ) , Ευρώκωδικες κτλ, οποτε υπαρχουν στιγμες που καταλήγεις να σκέφτεσαι ώς δικηγόρος, συμβολαιογραφος, κτιματομεσίτης, εμπορος, πωλητης κτλ...αναλογα με τι ακριβως κάνεις και όχι τι εχεις σπουδάσει.

*:εδω βεβαια φαινεται και ολη η μαγκία του μελετητη.

Οπως είπε και o ss_κκ με προβληματιζει οτι βγαζεις προς το παρον μια αποστροφή, εμενα ήταν η καλυτερη μου τα μαθηματα αρχιτεκτονικης,τα ζηλευα όλα αυτά γιατι ασχολιομουν και με ζωγραφικη μοντελισμο κτλ..αλλα ταυτοχρονα μου αρεσε πολυ η φυσική (εφαρμοσμενη μορφή τους ειναι τα στατικά) και ημουν διχασμενος κατα βαθος ηθελα να εχω χρονο και για τα δυο, οποτε παρεμεινα εκει που ήμουν απο φοβο μην καταληξω να ασχολουμαι με την διακοσμητική ή την αποψη του καθε πελατη που θελει το μπαλκονι ή το παραθυρο.

Αν σε ενοχλέι το χειρονακτικο της υποθεσης που εμενα αυτό με ενθουσιαζε, να ξερεις ότι μετα στην δουλεια τα παντα θα γίνονται σε προγραμματα υπολογιστη (όχι απαραίτητα με λιγότερο κόπο ή σκεψη δεν εννοώ αυτό αλλα το μεσο που θα χρησιμοποιείς).

Πηγαινε διπλα καμμια μερα στους πολιτικους μηχανικους και παρακολουθησε τα πρωτα μαθήματα στα εξης εισαγωγικά αλλα χαρακτηριστικά μαθήματα για το μετα, "Εισαγωγη στη στατικη", "Οπλ.Σκυρόδεμα Ι, Σιδηρές Ι" και μετα κατέβασε κανενα demo στατικό προγραμμα να δεις το περιβαλλον εργασίας του, πόσο συχνά κρασσαρουν κολλανε κτλ τι λυνουν και τι όχι και θα έχεις και μια καλυτερη αποψη για την δουλεια του στατικου πολιτικου μηχανικου.

Ψαχνοντας και εδω θεματα θα δεις με τι παιδευομαστε και ασχολιομαστε στην πραξη όλοι μας..

Ιδιως αυτό με τα μαθήματα καντο γιατι μπορεί να βρεθεις αλλιως προ εκπλήξεως..

Link to comment
Share on other sites

H αλήθεια είναι ότι στον Ελλαδικό χώρο οι έννοιες του Αρχιτέκτονα και του Πολιτικού Μηχανικού δεν είναι ξεκάθαρες και τα επαγγέλματα μπερδεύονται μεταξύ τους. Λίγο πολύ όλοι οι συνάδελφοι περιέγραψαν τον σωστό τρόπο για να αντιμετωπίσεις τον προβληματισμό σου. Σκέψου, περιεργάσουν γνώρισε την δουλεια και τους ανθρώπους αλλά και τις υπηρεσίες.Έχε υπόψη σου ότι πρόκειται για δύο επαγγέλματα με τεράστιο έυρος. Η δυνατότητα που σου δίνεται με την βαθμολογία σου είναι τεράστια ευκαιρία, έχεις όλο τον φετινό χρόνο μπροστά σου για να πάρεις μια απόφαση. Πήγαινε και μίλα με φοιτητές σε μεγαλύτερα έτη και από τις δύο σχολές αλλά και με επαγγελματίες.

Μην σε αποασχολεί το εργοτάξιο, από όποια επαγγελματική σκοπιά και να το "υπηρετήσεις" αν ξέρεις τι κάνεις, και το κάνεις συνειδητά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Σου βάζω και ένα τραγουδάκι για αρχιτεκτόνισσες ειδικά!!

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι ότι εγώ ήθελα να ασχοληθώ με μια βαριά επιστήμη, ποτέ δε με συγκινούσε ιδιαίτερα η τέχνη (θα μπορούσα να την δω μόνο σαν χόμπι, μέχρι και όταν διαβάζω εφημερίδα βαριέμαι απερίγραπτα τα ένθετα της τέχνης)....θα μου πείτε τώρα γιατί επέλεξες αρχιτεκτονική.....επειδή έπιανε το χέρι μου (μη φανταστείτε ότι είμαι ο μεγάλος ζωγράφος, μάλιστα στο ελεύθερο έγραψα σχεδόν βάση), θέλω διάβασμα, υπολογισμούς, στάνταρ διαδικασίες, λατρεύω τα μαθηματικά, έχω άπειρη υπομονή (γι' αυτό και το γραμμικό το γούσταρα τρελά, τα γραμμικά μου ήταν πάντα άψογα)....το ζήτημα είναι ότι ποτέ δεν κάθισα μόνη μου να ζωγραφίσω έτσι για ευχαρίστηση...και απορώ πώς θα κάθομαι ως επαγγελματίας να κάνω τα σκαριφήματα εφόσον θα βαριέμαι...ακούω ότι και ως πολιτικός χρειάζεσαι σχεδιαστική άνεση οπότε φάντάζομαι θα μου χρησιμεύσει αυτή η δυνατότητά μου. Επιπλέον εφόσον όπως σας είπα απεχθάνομαι τη χειρωνακτική εργασία, ενώ γουστάρω τρελά να γράφω, σημειώσεις, τόμοι βιβλίων, ψάξιμο στο ιντερνετ και όλα τα λοιπά, πώς θα παλέψω 5 χρόνια τη σχολή!!!!! αφού μου λεν συνέχεια μακέτες θα φτιάχνουμε!!!!!!!!!

και το κυριότερο δεν καταλαβαίνω πώς μπορούν να κάνουν τα ίδια Α.Μ. και Π.Μ. εφόσον το αντικείμενο των δύο σχολών είναι παντελώς άσχετο! τα μαθηματικ, οι φυσικές και τα δομικά υλικά των αρχιτεκτόνων είναι υποτυπώδη ενώ στους μηχανικούς είναι το βασικό αντικείμενο. άλλωστε δεν ισχύει ότι ο μηχανικός μπορεί να ασχοληθεί και με άπειρες άλλες μελέτες πέραν των οικοδομικών.??? (κάτι που δεν μπορεί ο αρχιτέκτονας)

Link to comment
Share on other sites

Επιπλέον εφόσον όπως σας είπα απεχθάνομαι τη χειρωνακτική εργασία, ενώ γουστάρω τρελά να γράφω, σημειώσεις, τόμοι βιβλίων, ψάξιμο στο ιντερνετ και όλα τα λοιπά, πώς θα παλέψω 5 χρόνια τη σχολή!!!!! αφού μου λεν συνέχεια μακέτες θα φτιάχνουμε!!!!!!!!!

 

Από αυτα που γράφεις μάλλον έχεις ήδη αποφασίσει πως θες να αλλάξεις σχολή. Έχεις βέβαια αρκετούς μήνες μπροστά σου μέχρι να αποφασίσεις αλλά από ότι φαίνεται μάλλον προτιμάς τα μαθήματα και κυρίως τη νοοτροπία της σχολής των πολιτκών μηχανικών.

Βέβαια αυτά που θα κάνεις σαν φοιτήτρια δεν έχουν σχέση με την εργασία σου όταν τελειώσεις και τα 2 επαγγέλματα είναι πολύ ενδιαφέροντα και θα δουλεύεις κυρίως μέσω υπολογιστή είτε σχεδιάζεις είτε κάνεις στατικά. Τις "καλλιτεχνικές" μακέτες και τους άπειρους υπολογισμούς στα μπετά με το χέρι δεν θα τα συναντήσεις πολύ όταν πάρεις το πτυχίο σου.

Σαν πολιτικός μηχανικός δεν ασχολείσαι μόνο με οικοδομές όπως σωστά αναφέρεις, έχεις πάρα πολλές επιλογές (οδοποιία, υδραυλικά, γεωτεχνικά κ.α.) αλλά θα πρέπει να διαλέξεις στο τέλος ένα πεδίο να ασχοληθείς γιατί πρακτικά δεν μπορείς να έχεις τις γνώσεις να τα κάνεις όλα μαζι

Link to comment
Share on other sites

...και το κυριότερο δεν καταλαβαίνω πώς μπορούν να κάνουν τα ίδια Α.Μ. και Π.Μ. εφόσον το αντικείμενο των δύο σχολών είναι παντελώς άσχετο! τα μαθηματικ, οι φυσικές και τα δομικά υλικά των αρχιτεκτόνων είναι υποτυπώδη ενώ στους μηχανικούς είναι το βασικό αντικείμενο. άλλωστε δεν ισχύει ότι ο μηχανικός μπορεί να ασχοληθεί και με άπειρες άλλες μελέτες πέραν των οικοδομικών.??? (κάτι που δεν μπορεί ο αρχιτέκτονας)

 

Η ελληνική νομοθεσία επιτρέπει το συνθετικό κομμάτι ενός οικοδομικού έργου να το πιάνουν στα χέρια τους και οι Αρχιτέκτονες και οι Πολιτικοί Μ. αλλά αυτό δε σημαίνει ότι έχουν τις ίδιες γνώσεις και ότι έτσι πρέπει (μπες τον κόπο να δεις παλιές αντίστοιχες συζητήσεις για τα δικαιώματα ώστε να καταλάβεις τις νοοτροπίες). Γίνε Π.Μ. γιατί και Αρχιτεκτόνισσα να βγεις (με όλο το σεβασμό και ελπίζοντας να μη σε θίξω αλλά διακρίνω σε σένα πλείστες άλλες γνώριμες περιπτώσεις) την ίδια ακριβώς ποιότητα αρχιτεκτονικού έργου θα παράγεις. Τουλάχιστον ως Π.Μ. θα έχεις περισσότερες δυνατότητες να βγάλεις φράγκα (για τα προς το ζην μιλάμε).

 

υ.γ. και μη νομίζεις ότι το κάνω από αλτρουισμό ή ανταγωνιστικότητα - τα πράγματα θα ζορίσουν,οι Αρχιτέκτονες θα πρέπει να συσπειρωθούν και δε σε κόβω για άτομο που θα θες να ''αγωνιστείς'' - άσε να πάρει τη θέση σου κανένας που πραγματικά το θέλει (αν και αυτό έπρεπε να το πράξεις πριν τις εξετάσεις).

υ.γ.2 αυστηρός είμαι...μη με παρεξηγήσεις για τίποτα άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.