Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Ένταξη στο σχέδιο πόλεως (πότε)


Recommended Posts

Bonjour σε όλους-ες

(αν και τέτοια ώρα θα κοιμάστε, και καλά κάνετε:P)

 

Παραθέτω μία απάντηση από άλλο θέμα* για να ρωτήσω κάτι καινούργιο,

"Πρέπει να γνωρίζεις με ποιο πολεοδομικό πλαίσιο εγκρίθηκε το σχέδιο πόλης γιατί 1) αν εγκρίθηκε με το νδ του 1923 πρέπει να αναζητήσεις στην πολεοδομία τις τεχνικές εκθέσεις (πριν το 1979) ή τα διαγράμματα εφαρμογής (μετά το 1979) για τον καθορισμό των ΡΓ-ΟΓ στο ΟΤ που βρίσκεται το οικόπεδο του πελάτη σου και 2) αν εγκρίθηκε με το ν. 1337/1983 πρέπει να αναζητήσεις την πράξη εφαρμογής." (απάντηση ΜΑΚΑΡ σε παλαιό ερώτημα).

 

Η ερώτησή μου (με α και β σκέλος): έχω το φεκ έγκρισης γενικού πολεοδομικού σχεδίου της περιοχής μου, με ημ/νία μεταγενέστερη του 1983.

α - Λόγω της μεταγενέστερης του '83 έγκρισης σημαίνει ότι η περιοχή "μπήκε στο σχέδιο πόλης" κατόπιν του '83?

β - Είναι δυνατόν η περιοχή να "μπήκε στο σχέδιο πόλης" με το νδ του 1923 και απλώς να τροποποιήθηκε με το αρ.3 του ν. 1337/1983?

 

είμαι λίγο :confused: αλλά προς το παρόν 8-)

 

ευχαριστώ εκ των προτέρων:mrgreen:

 

 

 

*(Το θέμα αυτό είναι ανενεργό νομίζω πλέον, δεν μπορούσα να προσθέσω στο thread του την ερώτησή μου)

Link to comment
Share on other sites

prestothemagicrabbit

σε ιδιοκτησίες που βρίσκονται σε ζώνες πυκνοδομημένες και οι οποίες εντάσσονται στο πολεοδομικό σχέδιο η στις οποίες επεκτείνεται το σχέδιο αν έτσι καθορίζεται εφαρμόζονται οι διατάξεις του Ν.Δ 17-7-1923

Link to comment
Share on other sites

Η ερώτησή μου (με α και β σκέλος): έχω το φεκ έγκρισης γενικού πολεοδομικού σχεδίου της περιοχής μου, με ημ/νία μεταγενέστερη του 1983.

α - Λόγω της μεταγενέστερης του '83 έγκρισης σημαίνει ότι η περιοχή "μπήκε στο σχέδιο πόλης" κατόπιν του '83?

β - Είναι δυνατόν η περιοχή να "μπήκε στο σχέδιο πόλης" με το νδ του 1923 και απλώς να τροποποιήθηκε με το αρ.3 του ν. 1337/1983?

 

Η απάντηση που έδωσα αφορούσε στη διαδικασία εφαρμογής στο έδαφος του ρυμοτομικού σχεδίου δεδομένου ότι με το ν. 1337/1983 θεσμοθετήθηκε νέα και διαφορετική διαδικασία στην έγκριση πολεοδομικών μελετών και την εφαρμογή τους στο έδαφος. Με τη νέα διαδικασία εγκρίνεται πρώτα το ΓΠΣ με το οποίο καθορίζονται οι γενικές κατευθύνσεις για τις χρήσεις γης στα διοικητικά όρια ενός ΟΤΑ (εκτάσεις προς πολεοδόμηση, βιομηχανικές περιοχές, αθλητισμός κλπ) και τα γενικά πολεοδομικά μεγέθη και στη συνέχεια όλα αυτά εξειδικεύονται με τις πολεοδομικές μελέτες (ΠΜ) και τις μελέτες για τις υπόλοιπες χρήσεις.

 

Με δεδομένο ότι η έγκριση του ΓΠΣ του συγκεκριμένου ΟΤΑ εγκρίθηκε μετά το 1983, οι εκτάσεις που περιλαμβάνονται σ' αυτό θα πολεοδομηθούν, για πρώτη φορά, με τις διατάξεις του ν. 1337/1983. Αν οι πολεοδομούμενες περιοχές εφάπτονται σε περιοχές, όπου έχουν ήδη εγκριθεί ρυμοτομικά σχέδια με τις διατάξεις του 1923, οι περιοχές αυτές αντιμετωπίζονται με τις αντίστοιχες που προβλέπονται στο ν. 1337/1983.

Link to comment
Share on other sites

θεοχάρη-μακάρ, ευχαριστώ και εκ των υστέρων:mrgreen:

 

Μακάρ!

"Με δεδομένο ότι η έγκριση του ΓΠΣ του συγκεκριμένου ΟΤΑ εγκρίθηκε μετά το 1983, οι εκτάσεις που περιλαμβάνονται σ' αυτό θα πολεοδομηθούν, για πρώτη φορά, με τις διατάξεις του ν. 1337/1983. Αν οι πολεοδομούμενες περιοχές εφάπτονται σε περιοχές, όπου έχουν ήδη εγκριθεί ρυμοτομικά σχέδια με τις διατάξεις του ν.δ.1923, οι περιοχές αυτές αντιμετωπίζονται με τις αντίστοιχες που προβλέπονται στο ν. 1337/1983."

 

μετάφραση δικής μου έμπνευσης!

οι εκτάσεις είναι εκτάσεις εκτός ρ.σχεδίου 1923, αλλά μπαίνουν στο σχέδιο με το ν. 1337/1983 και πολεοδομούνται βάσει ν. 1337/1983.

 

οι πολεοδομούμενες περιοχές είναι περιοχές, που εφάπτονται με περιοχές που μπήκαν στο σχέδιο με το ν.δ. 1923, μπαίνουν στο σχέδιο με το ν. 1337/1983 και πολεοδομούνται βάσει ν. 1337/1983.

 

οι περιοχές που μπήκαν στο σχέδιο με το νδ 1923 (και γύρω τους προστέθηκαν και άλλες με το ν. 1337/1983) πολεοδομούνται με ν. 1337/1983 βάσει διατάξεων ν.δ. 1923?

 

λεπτομέρεια που σκοτώνει, το φεκ έγκρισης γενικού πολεοδομικού σχεδίου της περιοχής μου, δεν αναφέρει πουθενά το ν.δ. 1923.

 

Εάν (εάν λέω) δεν απαντήσει κανείς δεν θα μου φανεί και τόσο παράξενο:rolleyes:

 

Bonne nuit και καλή έξοδο:P

Link to comment
Share on other sites

prestothemagicrabbit

 

δεδομένου ότι δεν μπορούμε να γνωρίζουμε σε ποιά περιοχή αναφέρεστε

εύλογα είναι τα ερωτήματα με την σειρά μας

1. Τι άποψη έχει η αρμόδια υπηρεσία?????

2. 'Εχετε ρωτήσει σχετικά????

3. Έχετε ρωτήσει κάποιον συνάδελφο που δραστηριοποιείται στην περιοχή????

θα πρέπει να έχετε υπόψη σας πάντως ότι ΓΠΣ-Πολεοδομική Μελέτη-Πράξη Εφαρμογής

είναι τρείς διακριτές φάσεις πολεοδομικού παρεμβατισμού , απο τεχνική και νομική άποψη

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

θεοχάρη!

η μία απάντηση στις τρεις ερωτήσεις είναι όχι, μέχρι στιγμής.

προσπάθησα να το βρω μόνος μου αλλά δεν τα κατάφερα.

ευχαριστώ για την απάντηση (και την εκπαίδευση):rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.