Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ζήτηση προσφοράς για αποτύπωση εκτός σχεδίου


Recommended Posts

Μια χαρά κόσμια μίλησε ο άνθρωπος και είπε τη γλώσσα της αλήθειας που συνήθως είναι λαϊκή και απλή άσχετα αν κάποιοι δε θέλουν να την ακούν .

 

Δηλαδή το θεσμοθετημένο δικαίωμα δεν επιδέχεται αμφισβήτηση για την ορθότητα του ; Επειδή είναι γραμμένο σημαίνει πως είναι και σωστό ;

Το δεχόμαστε μην μπορώντας να κάνουμε και αλλιώς αυτό δε σημαίνει πως το ασπαζόμαστε κιόλας !!!

 

Το σωστό να λέγεται και να λέγεται όπως βγαίνει στον καθένα, χωρίς να σκέφτεται αν το γελοίο είναι "κακή λεξούλα " .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 38
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε thomas, έγραψα ακριβώς το αντίθετο από αυτό που μου καταλογίζεις.

 

Είπε κανείς να μην αμφισβητούμε; Υποστήριξα ότι το θεσμοθετημένο, είναι -αναγκαστικά- σωστό;

 

Δεν μπορεί η -θεμιτή- αμφισβήτηση να γίνεται με κόσμιο τρόπο;

 

Έχω πει ποτέ ότι το θεσμοθετημένο δικαίωμα δεν επιδέχεται αμφισβήτηση για την ορθότητά του;

Αντιθέτως, έχω τονίσει -επανειλημμένως- την αξία της διαφωνίας και της αμφισβήτησης.

 

Είμαστε επιστήμονες (και επαγγελματίες) Μηχανικοί και (νομίζω ότι) δεν χρειάζεται να καταφεύγουμε

στην χρήση απρεπών εκφράσεων για την διατύπωση των απόψεών μας.

Link to comment
Share on other sites

Μηχανικοί είμαστε , δεν είμαστε καλόγεροι ! Δε λέω πως πρέπει να βρίζουμε σαν νταλικέριδες αλλά μια αμεσότητα πρέπει να την έχουμε όταν μιλάμε μεταξύ μας .

 

Από πότε η λέξη γελοίος θεωρείτε τόσο άκομψη ; Να έλεγε μακάκας να σου έδινα χίλια δίκια :) .

 

Δεν καταλαβαίνω την τόση υπερευαισθησία στους τρόπους , τη θεωρώ μάλιστα υπερβολική σαν απαίτηση.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να θεωρείς ευπρεπές ή μη, ό,τι θέλεις. Το ίδιο -όμως- δικαίωμα έχω κι εγώ.

Δεν με ενοχλεί ότι με θεωρείς υπερβολικό σε αυτά τα θέματα.

 

Δεν είναι -όμως- άδικο να μου καταλογίζεις πράγματα που -ποτέ- δεν υποστήριξα,

όπως το ότι πρέπει να δεχόμαστε -χωρίς αμφισβήτηση- τα θεσμοθετημένα δικαιώματα;

Link to comment
Share on other sites

Είσαι πραγματικός Δημοκράτης Chilon και σε παραδέχομαι

ωστόσο δεν απευθυνόμουν σε σένα στα περι δικαιωμάτων αλλά τα έγραψα ως αντίλογο στην άποψη που υποστηρίζει το καλώς και δικαίως υπάρχουν

 

Προφανώς και υποστήριξες την ανάπτυξη κάθε αντιλόγου με ευπρεπέστερους τρόπους όμως .

Link to comment
Share on other sites

To θέμα μας είναι η αμοιβή αποτύπωσης για έκταση 1000 στρεμμάτων εκτός σχεδίου με όλα τα παρελκόμενα.

 

Αν πρόκειται τα τελευτάια ποστς να μεταφερθούν σε θέμα ''Δικαιώματα Τεχνικών'',τότε να απαντήσω στον thomas:

 

Φίλε thomas.

 

Θα σου άρεσε να μαζευόμασταν 10 μουρλοί ΠΜ κ να αμφισβητούμε τα δικαιώματα των ΑΤΜ στα Δημόσια Έργα?Διότι,αν εσύ παίρνεις το μέρος κάποιων μουρλών που δεν θέλουν να έχουν δουλειά οι ΠΜ,τότε πώς θα σου ακουγόταν να καταργηθούν τα οικοδομικά από το ΜΕΚ των ΑΤΜ?Ή ξέρω γω τα πολεοδομικά στις μελέτες,όπως ισχυρίζονται οι Πολεοδόμοι-Χωροτάκτες?

 

Εγώ δεν δέχομαι τέτοιες κουβέντες στην παρέα μας.Κ σίγουρα δεν θα φάω δεύτερο ban για τέτοια κουβέντα!!!:) ;)

 

Πάντως thomas μην νευριάζεις-στ' αλήθεια στο λέω,εγώ είμαι cool,δεν είμαι ο zavi που ήξερες!:D

Κάνω ασκήσεις..γού-σαααααα,γού-σαααααα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Φίλε zavi, δε νευριάζω .

 

Οι κατασκευαστές ΔΕ και αυτοί που κάνουν οικοδομικές άδειες ή πολεοδομικές μελέτες είναι ελάχιστοι σε σχέση με την πλειονότητα των τοπογράφων που θίγονται από την ισχύουσα κατάσταση και ζουν από το τοπογραφικό .

 

Μακάρι να χάναμε τα ψευτοδικαιώματα αυτά και να κερδίζαμε αυτό που έπρεπε να ήταν αποκλειστικό . Το τοπογραφικό διάγραμμα .

 

Τον πόνο μας το λέμε αλλά δε σημαίνει πως είμαστε σε αντίπαλα στρατόπεδα. Στο ίδιο μετερίζι είμαστε και τα ίδια προβλήματα αντιμετωπίζουμε εκεί έξω .

 

Η πρόκληση των καιρών είναι να δένονται τα χέρια των συμβολαιογράφων αν δεν έχουν χαρτί αμοιβής από τραπεζούλα για το τοπογραφικό που θα υπογράφετε από όσους έχουν το δικαίωμα.

Link to comment
Share on other sites

Η πρόκληση των καιρών είναι να δένονται τα χέρια των συμβολαιογράφων αν δεν έχουν χαρτί αμοιβής από τραπεζούλα για το τοπογραφικό που θα υπογράφετε από όσους έχουν το δικαίωμα.

 

Τώρα ρε φίλε μίλησες ωσάν ΜΕΓΑΛΕΙΟΤΑΤΟΣ,επιβεβαιώνοντας το γαμάτο προφίλ σου.Να το βλέπουν αυτό το ποστ κ τα τρελόπαιδα που τους φταίνε οι πάντες.Είναι ευκαιρία τώρα που γίνεται ο σύλλογος (ξέρεις....) να το θέσουμε κ σαν θέμα!

 

Επίσης,συμπληρώνεις τέλεια το πρώτο μου ποστ στο θρεντ,την τελευταία παράγραφο που εξηγώ ότι αν ΔΕΝ κοπεί το ΔΠΥ των 142.χχχ,χχ ευρώ,τότε θα κοπεί ΚΕΦΑΛΙ στα σίγουρα,είναι μεγάλη δουλειά κ δεν ξέρω για ''εκπτώσεις'' πώς θα αντιμετωπιζόταν........Ας μας πεί κ κάποιος που έχει ήδη πάρει τόσο μεγάλη ιδιωτική δουλειά.........δεν πιστεύω ότι υπάρχουν πολλοί ανάμεσά μας.......κ για την ιστορία,εμένα μου μυρίζει Αμπράμοβιτς για ιδιοκτήτης.......

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι καλησπέρα σε όλους, πληροφοριακά αναφέρω οτι σε τέτοια μεγέθη εργασιών, και εφόσον ικανοποιεί η γραφική ακρίβεια του 0.5μ, η φωτογραμμετρική μεθοδολογία θα μπορούσε να δώσει εξαρτημένα τοπογραφικά διαγράμματα 1:1000 με νόμιμο κόστος περίπου 20% του προαναφερθέντος με επίγειες μεθοδολογίες αποτύπωσης.

Link to comment
Share on other sites

1000 στρεματα πάντως δεν είναι και πάρα πολλά.Εξαρτάται απο το έδαφος.Μέτρησα πάντως 1000 στρμ σε μιά μερα (έστησα στο απέναντι βουνό και φαινόταν "πιάτο"-

στοχοφόρος ήταν γυναίκα οσο απίστευτο καί αν φαίνεται.μήνας αύγουστος-εδαφος γυμνο πετρώδες-στις 1 το μεσημέρι λιποθυμούσες απο την αντανάκλαση της ζεστης.Ξεκινήσαμε να μετράμε κυριολεκτικά με τις πρώτες ακτίνες του ηλιου.Ειχα 3 λιτρα νερο κρύο-το έριχνα στο κεφάλι μου κάθε λιγο να αντέξω.12.30 είχαμε τελειώσει.Αξία του βοσκότοπου 1000 στρεμ τότε (1989) 80 εκ δραχμες.

σημερινή εκτίμηση:500.000 ευρώ -οπότε ας μην υπερβάλουμε -δεν μπορεις να παρεις

140000 ευρω αμοιβη τοπογραφικου.τι πήρα τότε?είχαμε συμφωνήσει 1,5 εκ,μου δώσανε

500000 δρχ τα υπόλοιπα ακόμα τα περιμένω -δεν τα κυνηγησα διότι 500000 τοτε όλο το καλοκαίρι δεν εβγαζα-ημουν και νεος.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.