Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατάστημα mini-market (αλλαγή χρήσης)


Recommended Posts

καλημερα σε ολους παιδια,θα ηθελα μια βοηθεια σε ενα θεμα το οποιο εχει α κανει με την ανακατασκευη ενος ισογειου χωρου σε μια πολυκατοικια ο οποιος ηταν καταστημα ενοικιασης dvd και γινεται μινι μαρκετ τι κανουμε σε αυτην την περιπτωση?μου ζητησαν να κανω ''κυρια χρηση'' αλλα δυστυχως δεν καταλαβαινω τι ακριβως εννουν,τους ρωτησα δεν πρεπει να κανουμε αλλαγη χρησης κα μου ειπαν οχι τι να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως εννοούν να καταθέσεις τα σχέδια για βεβαίωση χώρων κύριας χρήσης? (4 κατόψεις του χώρου - 4 τομές - στον τίτλο αναγραφεις τη χρήση για την οποία τα θέλεις?)

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αγγελε που τα καταθετεις τα χαρτια αυτα στην πολεοδομια?τα δικαιολογητικα ειναι αυτα που μου γραφεις κανοντας αποτυπωση προφανως.μονο στον τιτλο γραφεις οτι πχ. ''αποτυπωση ισογειου χωρου για κυρια χρση μινι μαρκετ''

σε ευχαριστω αγγελε παρα πολυ

Link to comment
Share on other sites

Σου ζήτησαν να πάρεις βεβαίβωση ότι ο χώρος που σε ενδιαφέρει είναι χώρος κύριας χρήσης με χρήση καταστήματος.

Αυτό το ζητάς απο την πολεοδομία με αίτηση, κατόψεις και την οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

η χρηση καταστηματος αναφερεται γενικα?γιατι αυτο ηταν dvd και τωρα γινεται μινι μαρκετ και ολα αυτα τα καταθετω στην πολεοδομια και μετα μου δινει κατι η πολεοδομια?

Link to comment
Share on other sites

Σωστά σου απήντησε ο Isalo Παίρνεις βεβαίωση από την πολεοδομία για χώρο κύριας χρήσης και προχωράς στα υπόλοιπα Δήμο Πυροσβεστική υγειονομικό κλπ .

Link to comment
Share on other sites

Αίτηση για χώρο κύριας χρήσης (σου τη δίνει η πολεοδομία και τη συμπληρώνεις) αναγράφεις και τη χρήση του χώρου για την οποία θέλεις τη βεβαίωση.

 

Κάτοψη του χώρου (και μόνο) + τομή (του χώρου και μόνο) - όλες τις γειτονικές ιδιοκτησίες τις δείχνεις με διακεκομένη ή κόβεις τις γραμμές σύντομα. ---- 4 αντίτυπα

 

1 κάτοψη του επιπέδου - θεωρημένο αντίγραφο από την οικοδομική άδεια

 

- Στο τίτλο βάζεις το όνομα όχι του ιδιοκτήτη του χώρου αλλά του ιδιοκτήτη της επιχείρησης στο όνομα του οποίου θα βγεί η άδεια λειτουργίας και στο θέμα βάζεις την χρήση του καταστήματος - για βεβαίωση χώρου κύριας χρήσης

 

Αυτάααααααααααα

 

Καλή τύχη!

Link to comment
Share on other sites

Προ 55 ή μετά 55 το κτίσμα ?

 

Έχει σημασία.

 

Για να πάρεις ΒΚΧ

 

Πρόσεχε δεν είναι τόσο απλό καθώς μπορεί να πέσεις πάνω σε αυθαιρεσίες -παρανομίες που δεν μπορείς να "καταπιείς" καθώς όταν θα πας Π.Υ. για πυρασφάλεια θα σου ζητηθούν όλα και θα γίνει αυτοψία.

 

ΠΡΟΣΕΧΕ ΤΙ ΘΑ ΖΗΤΗΣΕΙΣ.

 

Επίσης αν είναι υγειονομικού ενδιαφέροντος θα γίνει και αυτοψία του υγειοονομικού

 

ΠΡΟΣΕΧΕ ΠΟΛΥ !!!

 

 

8-)

Link to comment
Share on other sites

αφου βγαλω τις 4 κατοψεις και τις 4 τομες και την αιτηση τα καταθετω ολα μαζι στην πολεοδομια και μου δινουν βεβαιωση κυριας χρησης ΒΚΧ και τελειωσα ή πρεπει να γινουν και αυτοψιες απο πυροσβεστικη και υγεονομικο.

ευχαριστω παρα πολυ με βοηθησατε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.