Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Αφαίρεση μεσότοιχου


nomos

Recommended Posts

Θα ήθελα να ρωτήσω αν ο μεσότοιχος που διαχωρίζει δύο υπόγεια διαφορετικών συνιδιοκτητών σε μία πολυκατοικία, για να κατεδαφιστεί, χρειάζεται συναίνεση των υπολοίπων συνιδιοκτητών.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φιλτατε nomos με ολο το σεβασμο..

 

Εχεις κανεις τις μοιριες οσες ερωτησεις, περι παρανομιων, περι τροπων καταγγελιας, περι διαφορων θεματων..

 

Απο ολα αυτα μου εχουν δημιουργηθει αποριες..

Ζεις σε μια πολυκατοικια οπου τα παντα ειναι παρανομα ή παρατυπα?

Εχεις μεγαλη ακινητη περιουσια, με αποτελεσμα το καθε σου ακινητο να εχει και απο κατι?Εχεις γνωστους και φιλους με προβληματα και αναλαμβανεις να τους τα λυσεις?

 

Αν θες μου απαντας..

 

Παντως για να σου λυσω μια και καλη ενα μεγαλο μερος των ερωτησεων σου, οποιαδηποτε διαφοροποιηση απο τα σχεδια της πολεοδομιας απαιτει καποια μορφη αδειας-ενημερωσης-αναθεωρησης του φακελου ή της αδειας..

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Nomos.

Ως επιχειρηματίας έχεις σίγουρα νομικό σύμβουλο (με αμοιβή).

Μήπως θα έπρεπε να προσλάβεις και έναν μηχανικό σαν τεχνικό σύμβουλο?

Φυσικά και αυτόν με αμοιβή.

Θα σε βοηθήσει να λύσεις και τις (πολλές απ' ό,τι φαίνεται) διαφορές με τους συγκάτοικους σου.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και τα ερωτήματά σας είναι εύλογα.:lol:

 

Elpinor, σωστό αυτό που λες, αλλά δεν έχουν όλοι οι επιχειρηματίες νομικό σύμβουλο ή αν θέλεις όλοι μας έχουμε ένα δικηγόρο. Έτσι δεν είναι;

Και έχεις δίκιο ότι θα βοηθούσε να μου δώσει λύσεις ένας μηχανικός, αλλά δεν έχω χρήματα και το forum είναι χρήσιμο για τις απόψεις-σχόλια του.

 

pk10gr,

Ζεις σε μια πολυκατοικία όπου τα πάντα είναι παράνομα ή παράτυπα?

Δυστυχώς μου έπεσε το λαχείο:( και όποια βοήθεια σας είναι πολύτιμη...

 

Οι ερωτήσεις μου, αλλά πιο πολύ οι απαντήσεις σας ελπίζω να βοηθήσουν στο μέλλον και άλλους αναγνώστες του forum που θα έχουν τα ίδια προβλήματα με εμένα, γιατί όπως ξέρετε τα γραπτά...μένουν.

 

Θέλει αναθεώρηση αδείας , τροποποίηση της σύστασης και δήλωση στο κτηματολόγιο

 

Επειδή οι παραπάνω ενέργειες μου είναι γνωστές, μήπως γνωρίζετε αν μέσα σε αυτές τις ενέργειες χρειάζεται συναίνεση των υπολοίπων συνιδιοκτητών όπως σας ρώτησα στην αρχή;

 

Με εκτίμηση

nomos

Link to comment
Share on other sites

Και έχεις δίκιο ότι θα βοηθούσε να μου δώσει λύσεις ένας μηχανικός, τότε όμως δεν θα υπήρχε το forum....θα ήταν άχρηστο.

Εάν νομίζετε ότι το forum έχει ρόλο τεχνικού συμβούλου, λανθάνετε λάθος μεγάλο.

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη Chilon, το διόρθωσα κατα τους κανόνες που δεν είχα διαβάσει:

 

acnt

Υπερ-Συντονιστής

 

Ιδιώτες: Μερικά πράγματα που πρέπει να γνωρίζετε πριν δημοσιεύσετε ένα θέμα

 

- Οι απαντήσεις οι οποίες δίνονται, δεν αντικαθιστούν και σε καμία περίπτωση δεν συνιστούν επαγγελματική συμβουλή.

- Οι πληροφορίες που παρουσιάζονται αποτελούν μόνο ακαδημαϊκή ενημέρωση.

- Πρέπει να είστε κόσμιοι και ευγενείς στους συναδέλφους οι οποίοι εις βάρους του επαγγελματικού τους χρόνου σας προσφέρουν τα όποια σχόλια, αφιλοκερδώς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.