Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιμάντες μεταφοράς βαλίτσας τοπογραφικού οργάνου


Recommended Posts

Αναφέρομαι στα λαστιχάκια που σου επιτρέπουν να φοράς την βαλίτσα, σαν τσάντα στην πλάτη.

Πριν κανα δίμηνο διαπίστωσα πως θα έπρεπε να είχα παραλάβει λάστιχα πλάτης για κουβάλημα Total Station με την απόκτησή του, αλλά αυτά δεν υπήρχαν.

 

Μπορώ να τα απαιτήσω από την εταιρία? Υπάχαρχει δηλαδή τροπος να αποδειξω πως δεν υπήρχαν μαζί με όσα παρέλαβα? Επειδή τώρα που τα χρειάζομαι θα μου κοστίσουν κανα 40αρι ευρώ, τα οποία θεωρώ πολλά.

 

Επιπροσθέτως υπάρχει και κάνας τρόπος να τα φτίαξω μόνος μου με κάποια πατέντα.

Link to comment
Share on other sites

1) ΔΕΝ λέγονται "λαστιχάκια" ....... ΙΜΑΝΤΕΣ ΜΕΤΑΦΟΡΑΣ είναι.

2)Πάρε από 2 ταξιδιωτικές τσάντες τους ιμάντες μεταφοράς.

 

Υ.Γ: Το όργανο το κοίταξες..... είναι μέσα στη βαλίτσα???

Link to comment
Share on other sites

 

Υ.Γ: Το όργανο το κοίταξες..... είναι μέσα στη βαλίτσα???

 

Πλάκα πλάκα έχω υποψίες πως μάλλον παίχτηκε κάτι "άσχημο", αλλά δεν είμαι άτομο να απειλήσω με καταγγελίες και μυνήσεις, και δεν ξέρω πως να αντιμετωπίσω το ζήτημα.

 

Αν πάρω ιμάντες από τσάντα ταξιδιού θα κρατήσουν το βάρος ή ενδέχεται και να σκιστούν και να φύγει η βαλίτσα από την πλάτη μου?

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ολα τα βαλιτσάκια μεταφοράς τοπογ. οργάνων εχουν θέσεις οπου

κουμπώνουν οι ιμάντες μεταφοράς που δίδονται μαζί (δεν πωλούνται ξεχωριστά, δεν

είναι παρελκόμενα.).Να τα απαιτήσεις!!!

Link to comment
Share on other sites

Με τα χέρια να το κουβαλάς .

Κάνεις και μπράτσα έτσι . :) και γλιτώνεις περιττά έξοδα γυμναστηρίου .

 

Άσε τις πατέντες για τον μαγκάιβερ και ζήτα το αυτονόητο . Να σου δώσουν τους ιμάντες να το σκας στην πλάτη πριν γίνεις βαν νταμ .

 

Τόσα χιλιάρικα ακούμπησες !!!

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε ολα τα βαλιτσάκια μεταφοράς τοπογ. οργάνων εχουν θέσεις οπου

κουμπώνουν οι ιμάντες μεταφοράς που δίδονται μαζί (δεν πωλούνται ξεχωριστά, δεν

είναι παρελκόμενα.).Να τα απαιτήσεις!!!

 

Το ξερώ, μου το 'παν όταν πήγα να πληρώσω το πρώτο γραμμάτειο, και τους είπα οτι δεν περιλαμβανίοταν στην συσκευασία, αλλά μάλλον δεν τους έπεισα.

 

ποιά εταιρία ήταν?είσαι σίγουρος ότι ΔΕΝ ήταν μεταχειρισμένο και στο πούλησαν για καινούργιο?

 

Βασικά πιο πάνω που λέω πως φοβάμαι πως πέχτηκε κάτι άσχημο, αυτό εννοώ. Πολύ φοβάμαι πως μάλλον κάτι τέτοιο έγινε. Βέβαια τώρα άργησα να το καταλάβω και το έχω ξεχρεώσει και δεν ξέρω αν μπορώ να κάνω κάτι.

 

Πάντως είναι 4-5 λόγοι που αν τους συνδέσεις μάλλον έκει καταλήγει το ζήτημα.

 

Με τα χέρια να το κουβαλάς .

Κάνεις και μπράτσα έτσι . :) και γλιτώνεις περιττά έξοδα γυμναστηρίου .

 

Άσε τις πατέντες για τον μαγκάιβερ και ζήτα το αυτονόητο . Να σου δώσουν τους ιμάντες να το σκας στην πλάτη πριν γίνεις βαν νταμ .

 

Τόσα χιλιάρικα ακούμπησες !!!

 

Κοίτα δεν είναι ότι δεν θέλω να κάνω μπράτσα αλλά είναι απαραίτητο αξεσουαρ. Ύπαρχουν στιγμές που φορτώνομαι τρίποδα σφυριά καρφία και όργανο και δεν γίνεται όλα με τα χέρια.

 

Άσε που θα βοηθήσει να το κουβαλώ σε κόντινές αποστάσεις με το μηχανάκι. Όταν πήγα να πληρώσω το 1ο γραμμάτειο, πήγα και το όργανο μαζί για ένα προβληματάκι που είχε. Εν τέλει όταν χρειάστηκε να το παραλάβω δεν είχα αμάξι και έπρεπε να το πάρω με το μηχανάκι. Κατάφερα και το στρίμωξα σε μια βαθιά τσάντα πλάτης του σκι (περισσότερο τσαντά του sport billy θυμίζει!), και πήγαινα με 40 και με απίστευτη υπερένταση μέχρι να φτάσω σπίτι. Αναμφισβήτητα μια περίπτωση που οι ιμάντες θα είχαν βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε αν το μηχάνημα ειναι μεταχείρησμενο ισως με μια διακρείβωση σε μια αλλη

εταιρία να φανεί.Λεω ισως γιατί η εταιρια που στο πουλησε μπορει να το (συνέφερε),

αν οχι τοτε θα φανεί αν ειναι ταλαιπωρημένο σίγουρα.Οσα αναφέρω στην περίπτωση

που πραγματι ειναι μεταχειρησμενο.Ξέρεις αρκετές εταιριεε τα νοικιάζουν αλλα οταν

τα πωλουν τα πωλουν σε χαμηλότερη τιμή.

Link to comment
Share on other sites

Ποιες εταιρίες μπορούν να πραγματοποιήσουν τέτοιο έλεγχο?

 

Πάντως το όργανο δεν ήταν σε άσχημη κατάσταση, άλλοι λόγοι με πονήρευσαν. Αναφορικά και με σειρά προτεραιότητας.

 

1)Όταν κατέληξα στο τι θα αποκτήσω, γύρναει ο υπεύθυνος πωλήσεων και μου λέει ύπαρχει ένα μικρό πρόβλημα. Ο Σταθμός έχει έλλειψη.

 

-Μα, μου, αφού μου είπατε πως είναι ετοιμοπαράδοτος,

-ε ναι αλλα στείλαμε τον τελευταίο στην επαρχία και τώρα πρεπει να σταλεί νέος με κουριερ άμα τον βιάζεστε απο τα κεντρικά της Ευρώπης και θα κοστίσει 500 ευρώ μεταφορικά

 

-Δεν υπάρχει άλλη λύση?Τον σταθμό τον βιάζομαι γιατί εκκρεμεί τοπογραφικό και μου είχατε πει οτί είναι όλα ετοιμοπαράδοτα.

 

-Καλά τότε, μην ανυσυχείτε αύριο θα τον έχετε...

 

2)Όταν πήγα την επόμενη μέρα να το παραλάβω, και μου τον έδειχνε η κοπέλα στην εκπαίδευση, δεν λειτουργούσε η μεγάλη θυρα USB και δεν τροφοδοτούσε τα στικάκια.

 

3)Όταν κοίταξα τα περιεχόμενα σπίτι, είδα πως έλειπε το καλώδιο παροχής ρεύματος του φορτιστή μπαταριών. Ο μετασχηματιστής υπήρχε, απλώς το καλώδιο που κουμπώνει στο τέλος του και συνδέεται με την μπρίζα του σπιτιού έλειπε, αλλα το αντικατέστησα με ένα απο το Playstation μιας και είναι ίδιου τύπου.

 

4)Στην 3η περίπου τοπογραφική εργασία που εκπόνησα, παρατήρησα μια γρατσουνίτσα στο επίπεδο του απο την πλευρά της 2 "φάτσας" (face2), και απορούσε πότε έγινε.

 

5)Τέλος, όταν το πήγα να πληρώσω το 1ο γραμμάτειο και ταυτόχρονα παρέδωσα τον σταθμό για service, και με ενημέρωσε ενά παίδι από κει μέσα πως οι ιμάντες έπρεπε να συμπεριλαμβάνονται, τότε ένωσα όλα τα κομμάτια και συνειδητοποίησα πως ενδέχεται να μου έχει πουληθεί μεταχειρισμένο, επείδη είχαν έλλειψη.

 

Δεν ξέρω όμως αν μπορώ να αποδείξω κάτι από ολα αυτά, ή αν πρόκειται για μια μεγάλη παρεξήγηση, και σίγουρα δεν θέλω να δημιουργήσω νέους μπελάδες. Το όργανο πάντως μέχρι στιγμής έχει λειτουργήσει άψογα, αν εξαιρέσεις το USB που δεν έδινε ρεύμα μέχρι να το στείλο για φτιάξιμο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.