Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Τυφλό οικόπεδο


grege39

Recommended Posts

Σας χαιρετω και σας συγχερω για το κατατοπιστικοτατο forum σας εχω μια ερωτηση να σας κανω για ενα τυφλο οικοπεδο που εχω σε οικισμο ανω των 2000 κατοικων το συμβολαιο μου αναφερη οτι ειναι αρτιο και οικοδοσιμο εφοσον αποκτηση προσβαση σε δρομο. η αποσταση μου απο τον δρομο ειναι περιπου 20 μετρα. τι μπορω να κανω ωστε να το κανω οικοδομησιμο??το οικοπεδο μου ειναι 2 στρεμματα.σας ευχαριστω εκ των προτερων

-----------

μιλησα με τοπογραφο και μου ειπε οτι μπορουμε να στραφουμε στον μπροστινο και να παρω δρομο .ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Ας μου εξηγήσει ο τοπογράφος σας πως θα το κάνει αυτό και τότε θα εξηγήσω και γω γιατί ΔΕΝ μπορεί να το κάνει.

Link to comment
Share on other sites

@grtopo:όντως ισχύει στην περίπτωση του grege η μη δυνατότητα παραχώρησης?Τί λέει η εγκύκλιος ''42η της 11ης Ιουλίου 2008''?????Αφού λέει ''Απαγόρευση κατάρτισης συμβολαιογραφικών πράξεων παραχώρησης υπό ιδιοτών σε κοινή χρήση εδαφικών λωρίδων οικοπέδων, κείμενων εντός οικισμού μέχρι 2000 κατοίκους και στερούμενων προσώπου επί κοινόχρηστου χώρου, προκειμένου τα οικόπεδα αυτά να καταστούν οικοδομήσιμα"

 

Τί λες φίλε? ;) κ βέβαια,οι εγκύκλιοι δεν είναι δεσμευτικές,αλλά η μή δεσμευτικότητά τους σε αυτή την περίπτωση βγαίνει προς το καλύτερο.....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.