Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παραδοχές στατικών στον Βόλο


 
nevermindgr

Recommended Posts

Καλησπέρα. Είμαι καινούργιος στην παρέα σας και έχω πάρει την πρώτη μου μελέτη στον βόλο.

Υπάρχει η δυνατότητα να με ενημερώσει κάποιος σχετικά με τις απαραίτητες παραδοχές,Τάση εδάφους και σεισμική ζώνη, για εκπόνηση στατικής μελέτης στον βόλο?

 

Ευχαριστώ!

 

 

Παρακαλώ αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας!

ilias

Link to comment
Share on other sites

Αν είσαι πολιτικός μηχανικός την ζώνη σεισμικής επικινδυνότητας θα έπρεπε να ξέρεις πως την βλέπεις από τον κανονισμό. Αν είσαι μηχανικός άλλης ειδικότητας καλό θα είναι να συμβουλευτείς κάποιον Π.Μ.

Για την επιτρεπόμενη τάση εδάφους πρέπει να κρίνεις εσύ αν το είδος του κτιρίου (κατηγορία Σ1 και μικρού μεγέθους Σ2) που έχεις και το έδαφος θεμελίωσης απαιτούν να κάνεις εδαφοτεχνική μελέτη ή αν απλά χρειάζεσαι μια τιμή τάσης που χρησιμοποιέιται στην περιοχή (και θα πάρεις από παρακείμενες κατασκευές) για να χρησιμοποιήσεις την προσεγγιστική μέθοδο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι καινούργιος στην παρέα σας και έχω πάρει την πρώτη μου μελέτη στον βόλο.

Υπάρχει η δυνατότητα να με ενημερώσει κάποιος σχετικά με τις απαραίτητες παραδοχές,Τάση εδάφους και σεισμική ζώνη, για εκπόνηση στατικής μελέτης στον βόλο?

 

Ευχαριστώ!

 

 

Παρακαλώ αναγράψτε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας!

ilias

 

1. Από την εκεί πολεοδομία.

2. Από χάρτες του ΙΓΜΕ.

3. Από συναδέλφους που έχουν κτίσει στην εν λόγω περιοχή.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.