Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έλλειψη αναμονών σε προσθήκη ορόφου σε κτίριο από σκυρόδεμα


 

Recommended Posts

Σε προσθήκη ορόφου σε κτίριο από σκυρόδεμα δεν υπάρχουν αναμονές.

Αν δεν χρειάζονται ενισχύσεις με μανδύες τι κάνουμε; "Φυτεύουμε" σίδερα ή θα διαλυθούν οι κόμβοι.

Τα υλικά κατασκευής είναι Β225 και StΙΙΙ.

Έχει κάποιος κατασκευαστική εμπειρία από ανάλογη περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Χάρη καλημέρα, δεν έχω προσωπική εμπειρία τέτοιας περίπτωσης, είχα περίπτωση προσθήκης ορόφου σε ισόγειο με αναμονές 30-35 εκατοστών και όχι στο σύνολο των ράβδων, σε μικρού μεγέθους κτίριο οικίας που ήταν σαν να μην υπάρχουν. Δεν προσπάθησα να τρυπήσω για να μην χαλάσω τους κόμβους. Χρησιμοποίησα περιμετρική τοιχοποιία 0,25 Ytong και εσωτερική 0,20 με οριζ. διαζώματα-σενάζ καλά οπλισμένα, ανά 0,50 εκτός από πόρτες-παράθυρα φυσικά. Επέκτεινα τις υπάρχουσες αναμονές και δημιούργησα κολωνάκια τα οποία σκυροδέτησα σταδιακά με τα σενάζ. Επάνω καλουπωθηκε κανονικά δοκός κι έπεσε η πλάκα. Ακόμα ήταν εκεί το κτίριο τελευταία φορά που το είδα. Μπαλωματική η λύση αλλά και τι να κάνεις?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως μπορουν να βοηθήσουν μηχανικές ενώσεις, δεν εχω εμπειρια στο θέμα αλλα πιθανόν να κανουν μικρότερη ζημία στον κόμβο

υπάρχει και μια φοβερή εργασία για αυτες της ενώσεις εδω: http://www.episkeves.civil.upatras.gr/2008.htm

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δυο.

Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο Barracuda. Δυστυχώς δεν έχω καθόλου αναμονές, τίποτα, μηδέν. :cry:

Link to comment
Share on other sites

Χάρη, στο πολύ ενδιαφέρον άρθρο του Barracuda αναφέρεται ότι ο συζευκτήρας μπορεί να είναι από 5 εκ. Μήπως στη συγκεκριμένη περίπτωση αξίζει να βρεις τις ράβδους σκάβοντας 5-10εκ?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.