Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Απόσταση συνόρων από νέα οικοδομή γείτονα


avlona05

Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Γράφω εδώ για την ενημέρωσή μου σχετικά με το παραπάνω θέμα.

Δεν είμαι μηχανικός (ή κάτι παρεμφερές), αλλά αν θέλετε κάτι για υπολογιστές, πείτε μου... ;)

 

Υπάρχουν τα παρακάτω 3 οικόπεδα που συνορεύουν:

oikopedou.jpg

Το δικό μας (πράσινο οικόπεδο) στα αριστερά (το μπλε είναι το σπίτι)

Του γείτονα (άσπρο οικόπεδο) στα δεξιά κάτω (το μπλε είναι το σπίτι)

Του νέου γείτονα (κίτρινο οικόπεδο) στα δεξιά πάνω

 

Η κόκκινη γραμμή είναι η μάντρα μεταξύ των δύο οικοπέδων (από τσιμεντόλιθους - ύψος 1,80 - 2,00 μέτρα).

 

Σήμερα ήρθε ένα μηχάνημα σαν μεγάλο τρυπάνι που πήγαινε βαθιά κάνοντας μία τρύπα με διάμετρο γύρω στο μισό μέτρο και έσκαψε 30-50 πόντους από τη μάντρα. (δεν γνωρίζω τί είναι αυτά - είναι για την οικοδομή ή για τα θεμέλια περιμετρικά?).

Έχουμε μάθει ότι θέλει να χτίσει 3όροφη οικοδομή με υπόγειο.

 

1η ερώτηση:

Θα ήθελα να ξέρω πόσο κοντά στη μάντρα μπορεί να χτίσει ο νέος γείτονας.

 

2η ερώτηση (εκμεταλλεύομαι την φιλοξενία σας):

Ισχύει ότι επειδή το οικόπεδό του είναι μικρό και δεν δικαιολογεί τα τετραγωνικά που θέλει να χτίσει βάση ΣΔ, πήρε άδεια από το Δήμο για περισσότερα μέτρα????

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ για το χρόνο σας,

Νώντας

Link to comment
Share on other sites

ο γειτονας προφανως εχει οικοδομικη αδεια για τις εργασιες που κανει, τον αριθμο της οποιας ειναι υποχρεωμενος να εχει αναρτησει στο εργοταξιο. Ενας ελεγχος της αδειας του θα σας λυσει ολες τις αποριες ή θα σας βοηθησει να προλαβετε δυσαρεστα.

 

η συμβουλη μου ειναι να μπειτε στο εξοδο να αναθεσετε σε μηχανικο τον ελεγχο αυτο γιατι παρολο που μπορειτε να το κανετε και μονοι σας, το πιθανοτερο ειναι να μην καταλαβετε και πολλα και σιγουρα να μην καταλαβετε τι πρεπει να προσεχετε στο μελλον.

 

ο ρολος του μηχανικου σαν τεχνικου συμβουλου, παρολο που δεν ειναι διαδεδομενος, ειναι στην ελλαδα απαραιτητος, αφου με τις αυτεπιστασιες και τους εργολαβους κάουμπόηδες καλό είναι να φυλάγεσαι και να φυλάς την περιουσία σου.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση.

Τον αριθμό αδείας τον έχουν γράψει με spray σε έναν τοίχο.

Πάω στην Πολεοδομία με αυτόν? Θα μου δώσουν τίποτα (αντίγραφο ίσως) ή πρέπει να τα δει κάποιος εκεί? Μπορεί να το πάρει ο οποιοσδήποτε? Δεν θέλει κάτι σαν εξουσιοδότηση?

 

Κατόπιν μιλάω άμεσα με μηχανικό όπως προτείνατε.

Link to comment
Share on other sites

Να πάτε σε μηχανικό πρώτα , γιατί εσείς δεν θα καταλάβετε τι γίνεται .

Επίσης μπορεί να έρθετε έτσι σε προστριβές με τον γείτονα σας ίσως και χωρίς λόγο .

Link to comment
Share on other sites

Για να δείτε τα στοιχεία της οικοδομικής αδείας του γείτονά σας, θα πρέπει να εξουσιοδοτήσετε δικηγόρο και αυτός να απευθυνθεί στην πολεοδομία.

Εννοείται ότι δεν μπορούν να σας επιτρέψουν αν πάρετε αντίγραφα από τα κατατεθειμένα σχέδια και δικαιολογητικά, παρά μόνο με εισαγγελική εντολή.

Πρώτα όμως απευθυνθείτε σε μηχανικό, για να σας κατατοπίσει στις ερωτήσεις σας, διότι έχετε μια απλή απορία (1) που μπορεί να έχει δύο αντίθετες απαντήσεις (Ν/Ο) και μια δυσκολότερη (2) η οποία και αυτή μπορεί να έχει δύο αντίθετες απαντήσεις (Ν/Ο)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.