Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διανομή γηπέδου και εφαρμογή στο έδαφος


Recommended Posts

Καλημέρα παιδιά έχω το εξής πρόβλημα και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Θέλω να χαράξω ένα οικόπεδο, εκτός σχεδίου. Παίρνω τη διανομή από την τοπογραφική υπηρεσία της νομαρχίας καθώς και σταθερά για να εξαρτηθώ. Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι με τις διαστάσεις που αναγράφονται στο φύλλο της διανομής. Οι αναγραφόμενες διαστάσεις παρουσιάζουν αποκλίσεις μέχρι και 6m σε σχέση με τις διαστάσεις που βγάζω κατά τη γεωαναφορά της διανομής, με βάση τον κάναβο. Το προβολικό είναι στα μεγάλα φύλλα Hatt και η διανομή είναι του 1958.

Ποια στοιχεία να λάβω υπόψη, τα αναγραφόμενα ή αυτά που βγάζω εγώ;

Ξέχασα να σας αναφέρω ότι με βάση τα αναγραφόμενα μήκη των διαστάσεων δεν βγαίνουν τα στρέμματα του γηπέδου που παρουσιάζονται στον πίνακα των ιδιοκτησιών.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις πιθανόν κληροτεμάχιο ή αγρό και όχι οικόπεδο. Αν είναι κλήρος η διανομή έχει αποδεικτική ισχύ για τα όρια, τη θέση και το εμβαδόν του.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε topeng

στο φόρουμ έχουμε συζητήσει διεξοδικά τα θέματα επανεφαρμογών, διανομών του Υπουργείου Γεωργίας

συνοπτικά

1.κάνε αποτύπωση του γηπέδου που σε ενδιαφέρει αλλά και ευρύτερης περιοχής

2. μην στηρίζεσαι σε αναλυτικά στοιχεία

3.κάνε επίθεση του διαγράμματός σου με το γεωαναφερμένο και διορθωμένο απο παραμορφώσεις διάγραμμα του Υπουργείου Γεωργίας και προσπάθησε να ταυτίσεις όσον το δυνατόν περισσότερες επιπεδομετρικές λεπτομέρειες

4.αν θέλεις μπορείς να υπολογίσεις το μέσο τετραγωνικό σφάλμα μήκους και εμβαδού του διαγράμματος της διανομής μετρώντας ικανό αριθμό μηκών-πλευρών και εμβαδομετρώντας ικανό αριθμό γηπέδων

5.κάνε εξηρτημένη αποτύπωση σε ΕΓΣΑ και στο παλιό HATT (προσοχή παλιό Hatt και ΕΓΣΑ δεν συσχετίζονται)

6.περιόρισε με βάση την ακρίβεια που μπορείς να πετύχεις τα προβλήματα με τα όρια των ομόρων (γιά κλίμακα 1/5000 η μέση ακρίβεια είναι απο εκτιμήσεις +/- 70 τ.μ ανά στρέμμα)

αυτά γιά αρχή

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει παλιό και νέο hatt το προβολικό σύστημα δεν άλλαξε. Η συνόρθωση του δικτύου έγινε ξανά.

 

Για να θυμηθούμε την πρώτη κουβέντα που είχαμε Θεοχάρη :) :mrgreen::P

Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ συνάδελφε kasvan

προφανώς η πλάγια ισαπέχουσα αζιμουθιακή προβολή -το σύστημα προβολής- είναι ίδιο

άλλωστε στην απλοποιημένη του μορφή είναι μια χαρτογραφική παραδοχή και η δαίρεση των κέντρων φύλλων χάρτη επίσης δεν άλλαξε είναι η ίδια

είναι πιό ευκολονόητο να λέμε παλαιό HATT και νέο HATT απο το να λέμε νέα και παλιά συνόρθωση και άντε να συννενοηθούμε

όλα αυτά με βάση όσα έχουν ανακοινωθεί επίσημα

έχω τις επιφυλάξεις μου γιά το τι έγινε αλλά αυτό δεν έχει καμμία απολύτως σημασία

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.