Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γ.Ο.Κ. 85-ΆΡΘΡΟ 23-Προσθήκες: Ποιές είναι οι ειδικές διατάξεις;


Recommended Posts

ΓΟΚ 85 ΑΡΘΡΟ 23

 

Προσθήκες

 

Παράγραφος 2

 

Σε κτίρια νομίμως υφιστάμενα σύμφωνα με την παρ. 1 επιτρέπεται προσθήκη καθ' ύψος, αν δεν απαγορεύεται από ειδικές διατάξεις, η οποία μπορεί να εκτείνεται έως το περίγραμμα του κτιρίου, έστω και αν το τελευταίο υπερβαίνει τα όρια του οικοδομήσιμου τμήματος του οικοπέδου, που καθορίζονται από τον παρόντα νόμο ή από τις ειδικές διατάξεις που ισχύουν στην περιοχή.

Στην περίπτωση αυτή επιτρέπεται μόνο η ενίσχυση ή συμπλήρωση της φέρουσας κατασκευής για το εκτός του οικοδομήσιμου τμήματος του οικοπέδου μέρος της οικοδομής. Στα κτίρια της παρ. 1 επιτρέπονται οι επισκευές για λόγους υγιεινής και χρήσεως.

 

Μπορεί κάποιος να μου αναφέρει ποιές είναι οι "ειδικές διατάξεις" και που μπορώ να τις βρω..??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ parist43,

 

αλλά υπάρχει τρόπος να τις βρω για την περιοχή Αγ. Αναργύρων που ανήκουν στην πολεοδομία Αιγαλέου Αττικής..??

Link to comment
Share on other sites

Ναι achille, θέλω να κάνω ΚΑΙ προσθήκη καθ' ύψος όπως έχω αναφέρει σε προήγουμενο post μου http://www.michanikos.gr/showthread.php?t=11433 αλλά δεν μου έχει απαντήσει κανείς. Σε ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, και τι φοβάσαι; Ότι απαγορεύεται απο Ειδικές Διατάξεις η προσθήκη ορόφου;

Αν υπάρχει τέτοιο θέμα αναφέρεται στους όρους δόμησης.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία, και τι φοβάσαι; Ότι απαγορεύεται απο Ειδικές Διατάξεις η προσθήκη ορόφου;

Αν υπάρχει τέτοιο θέμα αναφέρεται στους όρους δόμησης.

 

Υπάρχουν θεωρημένοι όροι δόμησης και δεν αναφέρουν ειδικές διατάξεις, όπως μου είπε ο μηχανικός μου. Έχει κατατεθεί (εδώ και 3 μήνες) ένας φάκελος στην πολεοδομία με τίτλο "ΠΡΟΣΘΗΚΗ ΥΠΟΓΕΙΟΥ ΣΕ ΥΠΑΡΧΟΥΣΑ ΙΣΟΓΕΙΟ ΟΙΚΟΔΟΜΗ ΕΝΙΣΧΥΣΗ ΙΣΟΓΕΙΟΥ-ΕΠΙΚΑΛΥΨΗ ΟΡΟΦΗΣ ΙΣΟΓΕΙΟΥ ΜΕ ΣΤΑΤΙΚΑ ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΗ ΠΛΑΚΑ ΕΚ ΣΚΥΡΟΔΕΜΑΤΟΣ. ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΞΥΛΙΝΗΣ ΠΕΡΓΚΟΛΑΣ ΣΤΟΝ ΑΚΑΛΥΠΤΟ ΧΩΡΟ" σε κάλυψη 70% του οικοπέδου και Δ=2,91m για προυπάρχων ακίνητο του 1952 (ΓΟΚ29 Δ>2,50m).

 

Ο πολεοδόμος μας είπε ότι δεν μπορούμε να κάνουμε προσθήκη (ούτε στατικός ανεξάρτητη), διότι θα πρέπει να τρυπήσουμε την πλάκα για το κλιμακοστάσιο. Κατά τον πολεοδόμο αυτό σημαίνει αλλαγή στο νόμιμο περίγραμμα γεγονός που σημαίνει επιστροφή στο σημερινούς όρους δόμησεις (ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ κάλυψη από 70% σε 60%). Δεν μπορεί να γίνει η συμμόρφωση προς τους σημερινούς όρους δόμησεις (-10%) και αυτό διότι όλες οι πλευρές έχουν στατική σχέση με όλο το ακίνητο.

 

Η βασική μου απορία είναι η εξής: Αφού πάρω την παραπάνω άδεια, κάνω την προσθήκη υπογείου και ενίσχυση ισογείου στο νομίμος υφιστάμενο ακίνητο του 1952 (ΓΟΚ 29). Μετά από κάποιο χρονικό διάστημα αποφασίζω να κάνω προσθήκη κατ'ύψος. Για την προσθήκη θα αντιμετωπίσουν το ακίνητο με όρους ΓΟΚ29 ή λόγω της προηγούμενης μετατροπής θα αντιμετωπίσουν το ακίνητο με όρους ΓΟΚ85..??

 

Συγνώμη για οποιοδήποτε λάθος στην χρήση όρων και εννοιών. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Δόμηση, Η/Χ, εξώστες θα υπολογιστούν με τους σημερινούς όρους δόμησης (για προσθήκη). Για κάλυψη ισχύει το υφιστάμενο νόμιμο περίγραμμα και δεν μπορώ να εννοήσω το πνεύμα του ''πολεοδόμου'' όπως περιγράφεται στη δεύτερη παράγραφο (το ότι έχει λάβει χώρα μείωση της επιτρεπόμενης κάλυψης δεν είναι απαγορευτικό να χτίσεις...σχετικά στοιχεία υπάρχουν σε παλαιότερες συζητήσεις). Ένα κτήριο του '52 παραμένει κτήριο του '52 ακόμη και αν το ενισχύσεις.

 

Βέβαια αν το επιτρέπουν οι συνθήκες καλύτερα να βγάλετε άδεια μαζί με την προσθήκη ώστε να μην υπάρξουν αργότερα τυχόν καθυστερήσεις. 4 + 4 χρόνια ισχύει η άδεια...δεν είναι λίγο...

Link to comment
Share on other sites

 

Βέβαια αν το επιτρέπουν οι συνθήκες καλύτερα να βγάλετε άδεια μαζί με την προσθήκη ώστε να μην υπάρξουν αργότερα τυχόν καθυστερήσεις. 4 + 4 χρόνια ισχύει η άδεια...δεν είναι λίγο...

 

Αρχικά ss_sk σε ευχαριστώ.

 

Η αλήθεια είναι ότι αυτό ακριβώς πρότεινα εγώ στον μηχανικό μου. Έτσι ώστε για να μην μπαίνουμε στην διαδικασία - για το πως θα αντιμετωπισουν το ακίνητο - μετά. Ο μηχανικός μου είπε πως δεν ξέρει πόσο είναι εύκολο να γίνει αυτό (η προσθήκη της προσθήκης κατ' ύψους στον ίδιο φάκελο), διότι βρισκόμαστε στην φάση του ελέγχου από την αρχιτεκτονική επιτροπή.

 

Τι να πω ... έχω μείνεις άναυδος...!! Και φυσικά δεν ξέρω τι να κάνω, διότι έχω την υποψία ότι αν βγάλουμε τελικά την άδεια του παρόντος φακέλου - αυτό θα αποτελέσει η δικαιολογία για να μην μπορώ μετά να κάνω την προσθήκη κατ' ύψος.

 

Μήπως υπάρχει κάποια περίπτωση εκτός ειδικών διατάξεων και νομίμος υφιστάμενου, που να σου επιτρέπουν την προσθήκη κατ' ύψος ΜΟΝΟ στην περίστωση που συμμορφώνεσαι τους τωρίνους όρους δόμησης..??

Link to comment
Share on other sites

αρα, armageddon_gr καταλήγουμε ότι το πρόβλημα δεν είναι οι "ειδικές διατάξεις", αλλά τα περί "νομιμού περιγράμματος" που σου είπαν απο την πολεοδομία.

Και σε αυτό συμφωνώ με τον ss_sk ότι δεν σας τα έχουν πει καλά. Αφου η σκάλα θα είναι μέσα στο υπάρχον κτίσμα, τότε δεν αλλάζει το νόμιμο περίγραμμα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.