Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αναγνώριση διπλώματος από ίδρυμα του εξωτερικού


Katsioulis

Recommended Posts

Εκτος απο τη γραφειοκρατια που ειμαστε πρωτοι πρεπει να κανουμε μια επισυμανση.

Σημασια δεν εχει ποσο καλος ειναι ο πρωτος φοιτητης μιας σχολης αλλα και ο τελευταιος.

Το γεονος οτι μια σχολη ειναι αριστα εξοπλισμενη και παιρνει παρουσιες λεει κατι αλλα οχι πολλα. Γνωστος μου μου ομολογησε οτι λαδωνε και περναγε τα μαθηματα, καθως και αλλος μου το ειπε απεξεω απεξω οτι με λεφτα μπορουσε να περασει οποιο μαθημα ηθελε.

Η εμπειρια μου εχει δειξει οτι αυτες οι χωρες μοιραζουν πτυχια. Μπορει να υπαρχουν και καποιοι που βγαινουν αρτιοι επιστημονες.

Link to comment
Share on other sites

Αποφοίτησα το 1999 από το Πολυτεχνείο της Σόφιας. Είμαι μέλος Τεε & Τσμεδε από το 2000 και εργάζομαι από το 2001 σε εργοτάξια. Εξαιτίας των συνεχών μετακινήσεως από την έδρα μου δεν βρήκα χρόνο για να δώσω τα 5 μαθήματα που έχω «χρεωμένα» από το Δικατσα (Δοαταπ).

 

Μπορώ να δώσω τα μαθήματα σε διαφορετικές πολυτεχνικές σχολές δηλαδή το ένα στην Πάτρα και τα 4 άλλα στην π.χ. Θες/νικη ή όλα σε μία π.χ Αθήνα

 

Αξίζει τελικά ? πια είναι η άποψη σου?

 

Επίσης γράφεις ότι:

 

«Κάνοντας αίτηση στο Μεκ του Υπεχωδε και μετά από 1 χρόνο πήρα απάντηση ότι το αίτημα μου για εγγραφή στο Μεκ δεν εξετάζεται καν γιατί δεν πληρώ τις προϋποθέσεις».

 

τι σημαίνει «δεν πληρώ τις προϋποθέσεις ».

 

Σε ευχαριστώ προκαταβολικά

 

Ένας ακόμη KOLEGA (ήτοι συνάδελφος)

 

Όχι όλα πρέπει να τα περάσεις σε ένα πανεπιστήμιο.

 

Εκτος απο τη γραφειοκρατια που ειμαστε πρωτοι πρεπει να κανουμε μια επισυμανση.

Σημασια δεν εχει ποσο καλος ειναι ο πρωτος φοιτητης μιας σχολης αλλα και ο τελευταιος.

Το γεονος οτι μια σχολη ειναι αριστα εξοπλισμενη και παιρνει παρουσιες λεει κατι αλλα οχι πολλα. Γνωστος μου μου ομολογησε οτι λαδωνε και περναγε τα μαθηματα, καθως και αλλος μου το ειπε απεξεω απεξω οτι με λεφτα μπορουσε να περασει οποιο μαθημα ηθελε.

Η εμπειρια μου εχει δειξει οτι αυτες οι χωρες μοιραζουν πτυχια. Μπορει να υπαρχουν και καποιοι που βγαινουν αρτιοι επιστημονες.

 

 

 

Άριστος επιστήμονας δεν βγαίνεις από μια σχολή γίνεσαι μετά. Το να είσαι καλός φοιτητής δε σημαίνει ότι θα είσαι καλός και στην δουλεία σου. Αυτό άρχετε μετά με την πείρα που αποκτάς στην πράξη όχι μονο με τη θεωρία.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Katsioulis

 

Αν και το θέμα είναι παλιό το επαναφέρω λόγο ερωτημάτων .

Πως γίνετε αφού πήρες επίσημη πράξη προέδρου (Δίπλωμα) αναγνώρισης των τίτλων σου και ως προς την αντιστοιχία δίνοντας και τα μαθήματα από το ΔΟΑΤΑΠ να σε εμποδίζουνε την εγγραφή σου στα προγράμματα ΜΕΚ ?

Μήπως κάπου αλλού ήταν το πρόβλημα σε κάποια άλλη προϋπόθεση που είχαν για την εγγραφή και δεν το κατάλαβες ?

Επιπλέον να σε ρωτήσω πότε έκανες την εγγραφή σου στο συγκεκριμένο ίδρυμα στην Βουλγαρία ?

Πρίν το 2001 ή μετά ?

Link to comment
Share on other sites

Για όσους θέλουνε να γράψουνε τα παιδιά τους σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο του εξωτερικού θα πρέπει να ενημερώνονται από τις λίστες του ΔΟΑΤΑΠ των αναγνωρισμένων ιδρυμάτων της κάθε χώρας .Για τα πολυτεχνεία της Σόφιας οφείλω να ενημερώσω ότι είναι δύο .

 

Το ένα είναι το Τεχνικό Πανεπιστήμιο Σόφιας όπου όλες οι σχολές του μέχρι σήμερα αναγνωρίζονται κανονικά από το ΔΟΑΤΑΠ .Αυτό μπορούν να το διαπιστώσουν από τις λίστες του ΔΟΑΤΑΠ στην παρακάτω διεύθυνση .

 

http://62.103.84.30/2.php

 

 

Το άλλο Πανεπιστήμιο είναι το Πανεπιστήμιο Αρχιτεκτονικής , Πολιτικών Μηχανικών και Γεωδαισίας όπου οι τίτλοι σπουδών δεν θα κρίνονται εφόσον η εγγραφή γίνει από το ακαδ. έτος 2001- 2002 και εξής, απόφαση Δ.Σ. 25-5-2001 (418)

 

Και αυτό για όσους ενδιαφέρονται μπορούν να το διαπιστώσουν από τις ίδιες λίστες των αναγνωρισμένων ιδρυμάτων .

Αν λοιπόν είχα παιδί θα απόφευγα να το εγγράψω στο συγκεκριμένο ίδρυμα από την στιγμή που δεν υπάρχει άρση της συγκεκριμένης απόφασης του ΔΟΑΤΑΠ .

 

Το Τεχνικό Πανεπιστήμιο Σόφιας για όσους ενδιαφέρονται να τους ενημερώσω ότι δεν έχει σχολή αρχιτεκτονικής και πολιτικών μηχανικών διότι είναι Ηλεκτρό-Μηχανολογικό Ίδρυμα .

 

Οι ενδιαφερόμενοι δεν θα πρέπει να ρωτάνε στην πρεσβεία για τον αν αναγνωρίζεται ένα ίδρυμα μιας χώρας αλλά στο ΔΟΑΤΑΠ και να ενημερώνονται για τις αποφάσεις τους μέσα από αυτές τις λίστες αναγνώρισης των ιδρυμάτων.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Αν λοιπόν είχα παιδί θα απόφευγα να το εγγράψω στο συγκεκριμένο ίδρυμα από την στιγμή που δεν υπάρχει άρση της συγκεκριμένης απόφασης του ΔΟΑΤΑΠ .

 

Υπάρχει πλέον άρση της συγκεκριμένης απόφασης και αναγνωρίζεται πλέον κανονικά το συγκεκριμένο ίδρυμα . Αυτό σημαίνει πως όσοι θέλουν να σπουδάσουν στο εξωτερικό π.χ πολιτικοί μηχανικοί , αρχιτέκτονες ή τοπογράφοι μηχανικοί μπορούν και έχουν και την επιλογή της Βουλγαρίας .

Edited by IAN
  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.