Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κτηματολογικό Γραφείο & Πολεοδομία


Recommended Posts

Πρόκειται να αγοράσω ένα οικόπεδο στην Καισαριανή το οποίο έχει παραχωρηθεί με εμβαδό 95.42 μ2. Στο κτηματολόγιο έχει περαστεί 90.57 μ2 με ανοχή 9.06 μ2 (10%). Τοπογράφος φίλος μου το μέτρησε και βρήκε ότι είναι 99.50 μ2.

 

Το πρόβλημα είναι στην Πολεοδομία όπου μου είπανε ότι πηγαίνουν βάσει Κτηματολογίου (90.57 μ2) και για να μπορέσω να περάσω το 99.50 μ2 θα πρέπει να τους προσκομίσω εγγράφως ότι η ανοχή είναι 9.06 μ2. Στο κτηματολόγιο όμως αρνήθηκαν να μου δώσουν τέτοιο έγγραφο διότι η ανοχή υπάρχει στο σύστημα αλλά μόνο για προφορική ενημέρωση και όχι γραπτή.

 

Τι κάνω σ’ αυτή την περίπτωση;

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταλαβαίνω που εμπλέκεται η Πολεοδομία εκτός κι αν θέλεις να βγάλεις κάποια άδεια.

Όσον αφορά το εμβαδό και αυτά που αναφέρεις μπορείς να θέσεις το ερώτημα για χωρική μεταβολή στο Κτηματολόγιο και να αλλάξει το εμβαδό της έκτασης. Για περισσότερες λεπτομέρειες βλ. http://www.ktimatologio.gr/ktima/index.php?ID=8mq2vr46DsayvjAw

Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και θέλω να χτίσω. Ο Σ.Δ. είναι 3 όποτε μιλάμε για 3x9μ=27μ2 περίπου δόμηση.

 

Η διαδικασία της χωρικής μεταβολής είναι αρκετά χρονοβόρα και με αβέβαιο αποτέλεσμα.

 

Μήπως μπορώ να κάνω κάτι με την ανοχή έτσι ώστε να ικανοποιηθούν στην Πολεοδομία (εγκύκλιος, νόμος κ.α.);

Link to comment
Share on other sites

Δες ΕΔΩ

στο επίσημο site της Κτηματολόγιο ΑΕ, την οδηγία για τα τοπογραφικά διαγράμματα για τις γεωμετρικές μεταβολές στη σελ 4/12.

Link to comment
Share on other sites

Στην οικεία πολεοδομία δηλαδή θεωρούν τις καταγραφές του κτηματολογίου για τις οποίες δεν υπάρχει ακόμη τρόπος υπολογισμού "αποδεκτής αποκλίσεως εμβαδόυ" πιο ισχυρές από τη δήλωση του Ν.651/77;

 

Από όσο γνωρίζω μετά από επικοινωνία μου από δικηγόρο της νομικής Δ/νσης της Κτηματολόγιο ΑΕ είχε αποσταλεί έγγραφο για το παραπάνω θέμα αλλά δε γνωρίζω αριθμ. πρ.

 

Οπλίσου με υπομονή και επικοινώνησε για λεπτομέρειες με το νομικό τμήμα της Κτ/γιο ΑΕ.

Link to comment
Share on other sites

geo21

Τι κάνω σε αυτή την περίπτωση;
αν το 21 στο geo ειναι ηλικία,μετακομίζεις σε άλλη χώρα.αν είσαι μεγάλος κάνεις υπομονή για τα επόμενα 100 χρόνια
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω κάνει εγώ αίτηση στην Κτηματολόγιο πριν απο 2 χρόνια και πήρα απάντηση.

Η οποία μάλλον θα σε βολέψει. Αν μπορέσω θα την ανεβάσω αύριο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.