Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Λάθος κτηματογράφηση του Κτηματολογίου


eagle12

Recommended Posts

agios

Όπως εσύ φέρνεις παράδειγμα τη Μυτιλήνη, εγώ μπορώ να φέρω άλλες περιοχές με φοβερή κτηματογράφηση
.

Δεκτον.καμιά αντιρηση.

Και στο δυτικό τμημα (τελείως γυμνό)της Λεσβου γίνεται με φωτογραμετρία

ακόμα και απο μια ελαφρα βελτιωμένη εκδοση του google-φαίνονται τα πάντα.

με τις προβληματικές όμως τί γίνεται?δεν πρέπει να αντιμετωπιστή το πρόβλημα?επαναλαμβάνω για να γίνει κατανοητό:για να τακτοποιήσεις 5 ελαιοκτήματα πρέπει να πουλήσεις στην καλύτερη περίπτωση τα 3. Δεν πρέπει να γίνει κάτι?Διαφορετικά ουτε σε 50 χρόνια δεν θα υπάρξει Κτηματολογιο στην Ανατολική Λεσβο.

Λύσεις υπάρχουν.Μια πολύ απλή:"Aνοιγμα" του Κτηματολογίου ,προσκόμιση απο τους

ιδιοκτήτες επίγειου επιδοτούμενου τοπογραφικού σε ΕΓΣΑ 87 KAI τέλος στα βάσανα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μή τρελλαθούμε τώρα συνάδελφε! ΟΚ η φωτογραμμετρία έχει μεγάλα και πολλά πλεονεκτήματα ... αποτύπωση μεγάλων περιοχών σε μικρό χρονικό διάστημα κλπ κλπ.

Όχι όμως και να την συγκρίνουμε με την επίγεια αποτύπωση από πλευράς ακρίβειας!!!

Για τα εκτός σχεδίου θα συμφωνήσω ότι οι ακρίβειες της είναι ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟΤΑΤΕΣ. Στο αστικό όμως????

 

Πριν μου πείς οτιδήποτε να σου δηλώσω πως διπλωματική έχω εκπονήσει στον ΚΑΘΗΓΗΤΗ Α. Γεωργόπουλο (το τονίζω το καθηγητής .... γιατί του ΑΞΙΖΕΙ).

 

 

Στο αστικό κομμάτι όπου υπάρχει πράξη εφαρμογής ΑΥΤΗ εφαρμόζεται δε γίνονται νέες μετρήσεις. Σε τμήματα με παλαιά σχέδια πόλεως όντως υπάρχει πρόβλημα με τη φωτογραμμετρία, αλλά όπως όριζαν οι προδιαγραφές όπου υπήρχε πρόβλημα εφαρμογής φωτογραμμετρικών μεθόδων γινόταν πρόσθετη επίγεια αποτύπωση.

Αν και αν έχεις καλό χειριστή τότε ακόμα και σε αστικό κάνεις παπάδες.

Επειδή και εγώ έκανα διπλωματική στον καλύτερο καθηγητή του ΤΑΤΜ ΓΕΩΡΓΟΠΟΥΛΟ επιμένω και δεν με πείθεις ότι στις ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ περιπτώσεις η φωτογραμμετρική μέθοδος είναι πολύ ανώτερη.

Link to comment
Share on other sites

Ας γελάσω, σε δασωμένες εκτάσεις ούτε η επίγεια τοπογραφία μπορεί να δουλέψει,είτε με χρήση gps είτε με total station.

Link to comment
Share on other sites

πως δεν μπορεί,τι κάνω 25 χρόνια?ελα να δης πως μετράνε μεσα σε δάση κυριολεκτικά,σε ελαιώνες με κλίση 100% σε ποτάμια κλπ κλπ.

τεσπα συμφωνούμε λοιπόν ότι ήταν εγκληματικό αυτο που έγινε στην Λεσβο,με το τοπικό ΤΕΕ να μιλά για 90% λαθος.Και δεν πρέπει να γίνει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Καλά πήγαινε να αποτυπώσεις σε πευκοδάσος ή μέσα σε πλατάνια και έλα να μου πείς. Και δε μιλάμε για απλό τοπογραφικό που μετράς την περίμετρο αλλά για συλλογή ΨΜΕ σε όλη την έκταση.

Όσον αφορά τη Μυτιλήνη τί να γίνει? Σου είπα έχει ανοίξει γραφείο τεχνικής υποστήριξης που θεωρητικά η δουλειά του είναι να ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ τα σφάλματα. Το αν μπορεί ή όχι το συγκεκριμένο είναι άλλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Σου είπα έχει ανοίξει γραφείο τεχνικής υποστήριξης που θεωρητικά η δουλειά του είναι να ΔΙΟΡΘΩΣΕΙ τα σφάλματα.

Ας γελάσω με την σειρά μου.

παντως σε πευκοδάσος έχω μετρήσει.μέσα-όχι περιμετρικά.βέβαια στο 70% των πευκοδασών δεν μπορείς να μετρήσεις.

Δεν βλέπω να έχουμε ουσιαστικές διαφωνίες.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό συνάδελφε Πάρη έχει να κάνει με την παθογένεια του ελληνικού κράτους να κάνει "αξιοκρατικές" προσλήψεις. Αντί λοπόν να φωνάζεις να ακυρωθεί το κτηματολόγιο να απαιτήσετε να στελεχωθεί το γραφείο με ΕΜΠΕΙΡΟΥΣ τοπογράους μηχανικούς. Διαφωνείς?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις καταλάβει την έκταση του προβλήματος.Για να διορθωθει θα δουλευουν οι επαγγελματίες της Μυτιλήνης φουλ τα επόμενα 20 χρόνια.Δεν ζητάω να ακυρωθει.

Ζητάω να μην πηγαίνουν στα δικαστήρια-να επιδοτούντε τα τοπογραφικά.

Link to comment
Share on other sites

Παρόλο που δεν ξέρω την έκταση του προβλήματος να σου πώ ότι και η Λευκάδα έχει μεγάλο πρόβλημα αλλά στο γραφείο τεχνικής υποστήριξης της Λευκάδας εργάζονται τοπογράφοι με επιστημονική επάρκεια και εμπειρεία τέτοια που μια χαρά προχωράνε οι διορθώσεις.

Δε συμφωνώ με επιδότηση τοπογραφικού αλλά όπως είπες σε παλαιότερη δημοσίευση να υπάρξει ένα είδους συμφωνία κυριών με την Κτηματολόγιο Α.Ε. ώστε οι διορθώσεις ορίων να γίνονται με πρόδηλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.