Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Λάθος κτηματογράφηση του Κτηματολογίου


eagle12

Recommended Posts

agios

1.οχι δεν μπορούσες να το εντοπίσεις-κρίμα που είσαι και τοπογράφος και δεν το καταλαβαίνεις αντιθετα ο πολίτης eagle12 το κατενόησε

Μόνο με τις συντεταγμένες και στέλνοντας μηχανικό με gps μπορείς να το διαπιστώσεις.

2.Δεν υπήρχε google αλλα κατι χειρότερο:μαυρισμένοι ορθοφωτοχάρτες

3.το θέμα θα συζητηθεί στην βουλή ξανά-στην ευρωβουλή αλλα και απο τον ιδιο τον Πρωθυπυργό.(ετοιμάζοντε επιστολές-μια δε έχει ηδη σταλεί) και προτίθεμαι να το θέσω και στον ΠΣΔΑΤΜ .(Και επειδή σκέπτομαι αν συνεχίσει την ιδια

αξιοκατάκριτη στάση να ζητήσω την διαγραφή μου-ερώτηση: αν φύγω απο τον ΠΣΔΑΤΜ στο ΤΕΕ θα εξακολουθώ να μένω?)

tpanagΥ.Γ.

Μας τα λες περίεργα συνάδελφε. Είναι κρίμα να απαξιώνουμε την δουλειά μας με τέτοια λαϊκίστικα τεχνάσματα. Λανθασμένες εντυπώσεις δημιουργούνται έτσι απλά στους ιδιώτες και κακή εικόνα χωρίς λόγο δίνουμε.

ολη η ελλάδα βρίζει το κτηματολόγιο και η κακή εικόνα μας μαρανε.Εγω λυπάμαι συνάδελφε που δεν βγαίνετε να καταγγείλετε την μεσαιωνικού τύπου μέθοδο συνταξης

του Εθνικού Κτηματολογίου.Κρίμα γιατί Επιστημοσύνη και Αλήθεια πάνε μαζι.

eagle 12 MHN μασας-οσοι τοποθετούντε όπως ο tpanag και agios

μάλον ανήκουν σαυτούς που έφτιαξαν "το Κτηματολόγιο"

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αγαπητοί συνάδελφοι, με άπειρο σεβασμό προς την ειδικότητά σας, αυτά που λέτε δεν τιμούν το έργο σας και προφανώς το έργο των συναδέλφων σας που ασχολούνται με το κτηματολόγιο... Είναι γνωστό ότι πανελλαδικά υπήρξαν άπειρα λάθη... Και ποιός σας είπε ότι ο καθένας είναι υποχρεωμένος να ασχολείται με ότι βλακεία του κατεβαίνει του καθενός; Δηλαδή δεν φτάνει που γίνεται λάθος υποτίθεται από τους αρμόδιους επιστήμονες μηχανικούς θα πρέπει να λέμε στον κοσμάκη ότι φταίει; Ειδικά στη περίπτωση του eagle12 είναι απαράδεκτη η στάση του επικριτή.. Ο άνθρωπος ούτε καν ιδιοκτήτης δεν ήταν τότε...

 

Και για να σταματήσετε το παραμύθι της τσιγκουνιάς... Δεν σας χρωστά κανείς τίποτα... ούτε ένα ευρώ... και τα 35 ευρώ πολλά ήτανε...

 

Ασε που είναι τόσο μεγάλη η κοτσάνα στα θέματα αυτά που πραγματικά είναι να απορεί κανείς... Το δικό μου το έδωσαν στην απέναντι... Εμένα μου έδωσαν ένα οικόπεδο στα 100μ πιο πέρα... Αυτού που του πήρα εγώ το οικόπεδο, πού του έδωσαν? Πάντως όχι το δικό μου.... Και του 4ου που είναι το λάθος οικόπεδου αυτού που του το πήρα εγώ; και του 5ου.... Δηλαδή καταλαβαίνεις ότι δεν μιλάμε για ένα σφάλμα....

 

Το θέμα σε αυτή τη χώρα είναι ότι ποτέ δεν ζητάμε ένα συγγνώμη και να διορθώσουμε το λάθος ως οφείλουμε... Φταίει ο κόσμος πάντα και πληρώνει τις μ#$^#ες των "ειδικών" είτε είναι οικονομία είτε περιβάλλον είτε υγεία είτε παιδεία....

 

Τουλάχιστον όχι εξυπνάδες σε κάποιους που θα πρέπει να πληρώσουν για τις βλακείες των συναδέλφων τοπογράφων και των όποιων άλλων... Δηλαδή, για να εξηγούμαστε... Μου ζητήσατε κάτι και δεν το έδωσα; Μου είπατε φέρε ένα χαρτί και δεν το έφερα; Τότε πως φταίω εγώ;

 

Τέλος, ας μου εξηγήσει κάποιος... Το κτηματολόγιο το πληρώνει ο κοσμάκης.... Το όφελος, για τον κοσμάκη... ποιό είναι; Το πραγματικό όφελος... όχι αυτό που βγαίνει στις εφημερίδες... Το ξέρει κανείς;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

κάποιοι πολυ απλά περνάνε τους Ελληνες για μακάκες και χαζούς...........Κρίμα και πάλι κρίμα.Ουτε στην ΟΥΓΚΑΝΤΑ δεν συμβαίνουν αυτά.Το μόνο "πραγματικό" όφελος συνάδελφε JTB "εχει μπή" στις τσέπες κάποιων

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, ας μου εξηγήσει κάποιος... Το κτηματολόγιο το πληρώνει ο κοσμάκης.... Το όφελος, για τον κοσμάκη... ποιό είναι; Το πραγματικό όφελος... όχι αυτό που βγαίνει στις εφημερίδες... Το ξέρει κανείς;;;;;;

 

Το οφελος είναι ότι αν είχαμε κτηματολόγιο από την εποχή που έπρεπε, δε θα κάναμε τώρα αυτή τη συζήτηση. Δε θα χρειαζόταν να ψάχνουμε να βρούμε, γιατί αλλού δείχνει τον (όποιον) eagle12, η πράξη εφαρμογή, αλλού γράφει το συμβόλαιό του, και αλλού πήγε τελικά και ...έχτισε + ότι δε θα χρειαζοταν να ασχοληθεί με τη χρησικτησία ...του παππού του ή να κυνηγάει με την καραμπίνα το γείτονα κάθε φορά που βάζει το σύρμα 10 μέτρα μέσα στο χωράφι του.

Τέλος πάντων το θέμα του ιδιώτη απαντήθηκε, η απάντηση είναι ότι η μόνη του επιλογή εφόσον δεν έδρασε όταν έπρεπε, είναι να κινηθεί μέσω της νομίμου οδού η οποία προϋποθέτει δυστυχώς το ανάλογο κόστος και πιστεύω ότι η υπόλοιπη συζήτηση θα ήταν μάλλον ωφέλιμο να μεταφερθεί σε άλλο τομέα του forum ώστε να λύσουμε τις όποιες απορίες μας οι συνάδελφοι και μόνο. Έχω ράμματα πολλά και για "συναδέλφους" έχοντας μια πιο συνολική εικόνα του τι γινόταν από κάποιους τα τελευταία χρόνια στο όνομα πάντα της "σκοτωμένης" τιμής που πρόσταζε η "αγορά". Μη με προκαλείτε.

Link to comment
Share on other sites

Το οφελος είναι ότι αν είχαμε κτηματολόγιο από την εποχή που έπρεπε, δε θα κάναμε τώρα αυτή τη συζήτηση. Δε θα χρειαζόταν να ψάχνουμε να βρούμε, γιατί αλλού δείχνει τον (όποιον) eagle12, η πράξη εφαρμογή, αλλού γράφει το συμβόλαιό του, και αλλού πήγε τελικά και ...έχτισε + ότι δε θα χρειαζοταν να ασχοληθεί με τη χρησικτησία ...του παππού του ή να κυνηγάει με την καραμπίνα το γείτονα κάθε φορά που βάζει το σύρμα 10 μέτρα μέσα στο χωράφι του.

συνάδελφε tpanag με όλο τον συναδελφικό σεβασμο,η πραγματικότητα είναι ότι

στα δικαστήρια προ κτηματολογίου πήγαιναν ελαχιστότατοι-ενω τώρα θα πάνε όλοι.

Το θέμα πρέπει να μπή στον Συλογο και να αντιληφθή επιτέλους την πραγματικότητα και να πάρει την σωστή θέση,διότι αν μη τι άλλο θα μας κρίνει η ιστορία.

Επειδή δε ψάχνω να βρώ τρόπο να αναδείξω το θέμα σε ευρωπαικό επίπεδο-αν μπορείς και έχεις γνωστό κανένα ευρωβουλευτή καλο είναι να βοηθήσεις.

Είσαι αξιόλογο ατομο και επιστήμονας και αδικείς τον εαυτό σου να είσαι με το μέρος μιας

χούφτας να μην πω τί συντεχνιτών.Αλλαξε στρατόπεδο γιατί όπως είπα Επιστημοσύνη και Αλήθεια πάνε μαζί.

Link to comment
Share on other sites

Τέλος πάντων το θέμα του ιδιώτη απαντήθηκε, η απάντηση είναι ότι η μόνη του επιλογή εφόσον δεν έδρασε όταν έπρεπε, είναι να κινηθεί μέσω της νομίμου οδού η οποία προϋποθέτει δυστυχώς το ανάλογο κόστος ...

 

Σεβαστή η αποψή σας αλλά την θεωρώ λανθασμένη και την "νόμιμη οδό" ως "αλητεία" εκ μέρους της κτηματολόγιο α.ε προς το προσωπό μου, καθώς και προς όλους τους υπόλοιπους ιδιοκτήτες ακινήτων της περιοχής. (σας προανάφερα ότι σχεδόν εξολοκλήρου η περιοχή είναι λανθασμένη, οπότε αν υπολογίσουμε 26 οικ. ανά τετράγωνο, τότε βγαίνει καλό "μεροκάματο" για τους συνάδελφους σας).

 

Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας.

 

Προφανώς θα προβώ σε τακτοποίηση του θέματος πληρώνοντας την ανικανότητα/πονηριά του μηχανικού/κτηματολογίου καθότι δεν θέλω να εγείρω θέμα εις μνήμη του ανθρώπου που μου το κληροδότησε.

Αν και ίσως θα έπρεπε με 2-3 τηλ. και λόγω της παλαιότερης εργασίας μου και των πολλαπλών γνωριμιών μου, να "τρίξουν" κάποια δόντια... ίσως.

 

Καλό σας βράδυ, πάντα με υγεία.

Link to comment
Share on other sites

eagle 12

Αν και ίσως θα έπρεπε με 2-3 τηλ. και λόγω της παλαιότερης εργασίας μου και των πολλαπλών γνωριμιών μου, να "τρίξουν" κάποια δόντια... ίσως.

αυτό ακριβώς είναι το λάθος-που δεν το κάνετε-κατα την γνώμη μου πρέπει να απευθυνθουν οι πολίτες στον συνήγορο του πολίτη και όπου αλλού μπορούν

Link to comment
Share on other sites

@parist43

 

Δε θέλω "σεβασμό"-δεν είμαι παπάς. Στα δικαστήρια είναι γεγονός ότι προ Κτηματολογίου έφταναν πολύ λιγοτεροι για τέτοια θέματα. Όχι όμως γιατί δεν υπήρχαν τα θέματα, αλλά γιατί πολύ απλά αναδείχθηκαν μόνο μετά την κτηματογράφηση αυτά τα θέματα. Υπήρχαν εδώ και δεκαετίες, συγκαλυμένα από το ομιχλώδες τοπίο στο ιδιοκτησιακό που δημιουργούσε η έλλειψη κτηματογράφησης στη χώρα. Ούτε "ψέμματα" θεωρώ ότι ειπώθηκαν, ούτε σε έλλειψη "επιστημοσύνης" παραπέμπει η συγκεκριμένη επιλογή των μεθόδων. Από εκεί και πέρα, όπως θα γνωρίζεις, για μια ακόμα φορά, επιλέχθηκε η φωτογραμμετρική μέθοδος για τα επόμενα προγράμματα κτηματογραφήσεων, με επικουρική μόνο χρήση επίγειων μεθόδων αποτύπωσης. Με γνόμωνα τη μείωση κόστους και χρόνου υποθέτω. Απλοϊκά όπως το βλέπω κι εγώ, συμφωνώ με αυτή την επιλογή. Όπως και να έχει, οι προαποφασισμένες μέθοδοι, αποτελούν πλέον νόμο του κράτους και θεωρώ ότι ανάμεσα σε αυτούς που αποφάσισαν, βρίσκεται και ένα τουλάχιστον ικανό ποσοστό αξιόλογων συναδέλφων. Ας φροντίσουμε λοιπόν όλοι (εργαζόμενοι στις μελέτες και ελ. επαγγελματίες) να κάνουμε ό,τι χρειάζεται από εδώ και πέρα, για την ελαχιστοποίηση των ενδεχόμενων προβλημάτων (σωστά έστω και "ακριβά" τοπογραφικά διαγράμματα σε ΕΓΣΑ'87, καθοδήγηση των πολιτών στη διαδικασία).

 

 

@eagle12

 

Πρέπει να κατανοήσετε τα εξής: η Κτηματολόγιο Α.Ε.είναι εταιρεία συσταθείσα από το Ελ. Δημόσιο. Ο δε Ο.Κ.Χ.Ε. είναι οργανισμός του Ελ. Δημοσίου. Δρουν με βάση νόμους του κράτους οι οποίοι ψηφίστηκαν από το Κοινοβούλιο. Οι νόμοι αυτοί προέβλεπαν, συγκεκριμένες προδιαγραφές, συγκεκριμένες μεθόδους εκπόνησης των μελετών κτηματογράφησης και συγκεκριμένα ποσοστά σφάλματος (όσο άσχημο και αν ακούγεται το τελευταίο στα αυτιά σας). Με απλά λόγια, κάποιοι πολίτες-ιδιοκτήτες, θα ήταν οι "άτυχοι" που θα είχαν προβλήματα. Δόθηκε πολύ μεγάλο χρονικό περιθώριο για την περάτωση των μελετών, δόθηκε η δυνατότητα όχι μιας αλλά δύο αναρτήσεων για την επίλυση μέσω ενστάσεων των όποιων προβλημάτων. Κάποια προβλήματα ήταν αναμενόμενο να "ξεφύγουν" και από αυτή τη δικλείδα ασφαλείας ακόμα, είτε λόγω ειδικών προβλημάτων κάποιων περιοχών, ή λόγω και αμέλειας των ενδιαφερομένων ή έλλιπούς τους ενημέρωσης για τις συνέπειες της αμέλειας αυτής. Η τελευταία αυτή παράμετρος (των αναρτήσεων), δυστυχώς για εσάς καλύπτει τους όποιους θεωρείτε υπευθύνους και εκθέτει (σε οικονομικά έξοδα και ταλαιπωρία) εσάς. Το ότι "2 μηχανικοί και ένας υπεύθυνος γραφείου κτηματογράφησης" που απευθυνθήκατε δεν μπόρεσαν να λύσουν το πρόβλημά σας, με παραπέμπει είτε στο ότι κάνατε κακή επιλογή μηχανικών και εκεί θα πρέπει να αναζητήσετε τις ευθύνες, ή (το πιθανότερο) ότι το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε ήταν πολυπλοκότερο από όσο παρουσιάζεται και θα έπρεπε να το έχετε παρακολουθήσει πιο εντατικά και εγκαίρως.

Link to comment
Share on other sites

Πάρη επειδή είσαι προκλητικότατος αλλά δεν θέλω να συνεχίσουμε τη συζήτηση ανοικτά να μας διαβάζουν και ιδιώτες, ευχαρίστως να συνεχίσουμε τη συζήτηση όπως σου πρότεινα στο members core.

Link to comment
Share on other sites

tpanag Οχι βέβαια δεν είναι έτσι ακριβώς.η μεθδολογία που επιλέχθηκε οδηγεί σε λανθασμένο κτηματολόγιο στην συντριπτική πλειοψηφία ,τα δε έξοδα διόρθωσης είναι δυσβάσταχτα για την μέση Ελληνική οικογένεια παράδειγμα για να διορθώσει κάποιος 5 ελαιοκτήματα αξίας 25000 ευρώ συνολικά χρειάζεται τουλάχιστον 5*3000=15000 συνολικά.Αυτό τα λέει όλα.

agiosδεν πρόκειτε να βγή τίποτα με την συζήτηση μεταξύ μας ,αλλά μόνο με πιέσεις στον συνήγορο του πολίτη-στα υψηλά κυβερνητικά κλιμάκια

και στην Ευρωπαική Ενωση.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.