Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιδιοκτησιακό - πολεοδομικό ερώτημα: Λάθος κτηματογράφηση του Κτηματολογίου


eagle12

Recommended Posts

Πάρη δεν εννοώ ότι θα βγάλουμε εμείς τα κάστανα από τη φωτιά, ούτε θα διορθώσουμε τα λάθη, αλλά σου λέω ότι χρησιμοποιώντας ακραίους χαρακτηρισμούς και ειδικά εις βάρος συναδέλφων κάνεις περισσότερο κακό από καλό.

Σου το ξαναλέω για να μπορέσουμε να κάνουμε σωστή και επικοδομητική συζήτηση μεταξύ μας για να μπορέσεις να δείς και μια άλλη άποψη πρέπει να γίνει σε χώρο όπου δεν είναι δυνατή η πρόσβαση σε ιδιώτες.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις πως το εννοώ, γιατί ορισμένες φορές ο γραπτός λόγος πάσχει.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 46
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Συνάδελφε agios τα πράγματα είναι απλά και ξεκάθαρα και κρίνονται όλα απο το πώς τοποθετείται κανείς στα κάτωθι ερωτήματα

1.Οδηγεί σε λανθασμένο Κτηματολόγιο η επιλεχθείσα μεθοδολογία?Εχουν δημιουργηθεί τεράστια προβλήματα?τα οποία σε ωρισμένες περιοχές θα χρειαστούν 50 χρόνια να λυθούν?Ειναι δυσβάσταχτα τα έξοδα διόρθωσης?

2.Πρέπει να συνεχιστεί αυτή η απαράδεκτη κατάσταση?Η μήπως πρέπει να τα δούμε όλα απο το μηδέν πάλι?Πρέπει να δοθούν λύσεις στα τεράστια προβλήματα που έχουν δημιουργηθεί ?

Για το ότι μας βλέπει ο κόσμος μην ανησυχείς.Γνωρίζουν όλοι για το κτηματολόγιο.

Link to comment
Share on other sites

1.Οδηγεί σε λανθασμένο Κτηματολόγιο η επιλεχθείσα μεθοδολογία?

 

 

Όχι, δεν οδηγεί σε λανθασμένο κτηματολόγιο η επιλεχθείσα μεθοδολογία. Η επιτυγχανόμενη ακρίβεια, είναι όση χρειάζεται, ίσως και μεγαλύτερη από αυτή που χρειάζεται. Κάποιες υλοποιήσεις των προδιαγραφών, ήταν όντως προβληματικές. Την κύρια ευθύνη όμως, έφερε η αμέλεια των ενδιαφερομένων και ίσως ακόμα η κακή νοοτροπία-αντιμετώπιση κάποιων συναδέλφων, που επιμένουν εν έτει 2009 να σφραγίζουν "τοπογραφικά" σε μπακαλόχαρτα με 4 γραμμές όσο φθηνά και αν τα χρεώνουν.

Έχω γνωστό μου με εξοχικό στη Σαλαμίνα. Άφησε να περάσουν τα 5 χρόνια της κτηματογράφησης+ 4 ακόμα μετά την παράδοση της μελέτης, χωρίς να μπει στον κόπο να υποβάλλει δήλωση ιδιοκτησίας. Χωρίς να δείξει κανένα ενδιαφέρον. Χωρις κανένα πρόβλημα και κόστος, απλά επειδή είναι αμελής σε όλα τα θέματα στη ζωή του. Ψάχνει τώρα να πάει με εκουσία να αναγνωριστεί η κυριότητά του.

Έχουμε ανοίξει 4 φορές την κουβέντα τα τελευταία 2 χρόνια, και τις 4 άνοιξε και έκλεισε με το "τι θα μου στοιχίσει το τοπογραφικό". Και φυσικά δεν έκανε τίποτα. Εϋχομαι ειλικρινά να περάσει η 8ετία, να το χάσει οριστικά γιατί πραγματικά μερικοί άνθρωποι δεν αξίζει να έχουν περιουσία.

Παραδέχομαι ότι το κράτος έχει μεγάλη ευθύνη, γιατί δε μπόρεσε να κάνει κατανοητό στον κόσμο πόσο σημαντικό είναι το θέμα, και πόσο σοβαρές οι συνέπειες της αδιαφορίας.

Link to comment
Share on other sites

tpanag post17 "Ποιότητα Εθνικού Κτηματολογίου"

Γράφεις παρακάτω: "Κτηματολόγιο με χρήση ορθοφοτωχαρτων ΔΕΝ γίνεται στη Λεσβο.". Δε γίνεται οπουδήποτε θα συμπληρώσω

τα δικά σου λόγια αποδεικνύουν το αντίθετο.

τεσπα δεν θα συμφωνήσουμε ποτέ,αρκετά έχουμε πή,ο κόσμος ας βγάλει (τα έχει βγάλει δηλαδή)τα συμπεράσματα του.

Link to comment
Share on other sites

Απομονώνεις αποσπάσματα από τα γραπτά μου. Δε μου αρέσει και δεν είναι "έντιμο".

Το πλήρες κείμενο ήταν το εξής (τα bold για εντοπισμό των παραλείψεων ουσίας που αλλοίωσαν το τελικό νόημα, στην παράθεσή σου):

 

"Γράφεις παρακάτω: "Κτηματολόγιο με χρήση ορθοφοτωχαρτων ΔΕΝ γίνεται στη Λεσβο.". Δε γίνεται οπουδήποτε θα συμπληρώσω. Όπως το σκέφτεσαι. Γιατί θα μου επιτρέψεις να έχω λίγο διαφορετική άποψη. Οι πόροι, είναι περιορισμένοι. Οι ανάδοχοι, έκαναν τη δουλειά για την οποία πληρώθηκαν. Κατανοώ όλους τους "μάχιμους" συναδέλφους, που πορεύονται με το κοντάρι και τον τρίποδα επ'ώμου για να βγάλουν τα προς το ζειν και θα ήθελαν να γίνει αποτύπωση όλης της Ελλάδας με επίγειες μεθόδους και "εν μια νυκτί", όμως κάτι τέτοιο απλά, δεν είναι εφικτό! Δεν έχουμε τα λεφτά για κάτι τέτοιο ρε παιδιά! Και θα έπαιρνε όχι 20, αλλά 120 χρόνια! Αντ'αυτού επιλέχθηκε η λύση της σύνταξης Κτηματολογίου με φωτογραμμετρικές μεθόδους, διαδικασία πολλαπλών περιόδων ενστάσεων για διόρθωση των στοιχείων (που ήταν αλήθεια τότε όλοι οι πολίτες που όψιμα διαμαρτύρονται τώρα, ενώ περιορίστηκαν τότε να κάνουν φασαρία για ...5 τ.μ. απόκλιση στο εμβαδό των αναρτηθέντων; ) και "στρώσιμο" της κτηματογράφης στη συνέχεια μέσω χωρικών μεταβολών οι οποίες εξάλλου "συμφέρουν" οικονομικά και τον κλάδο μας.

Τα "20m σφάλμα" που περιγράφει ο αρχικός poster, σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί σφάλμα της φωτογραμμετρίας. Της ενδεχόμενης αμέλειάς του ίσως. Πλήρωσε μς γράφει "1200 ευρώ" σε 2 μηχανικούς για να του εντοπίσουν με gps την ιδιοκτησία του και να τον συμβουλέψουν για το θέμα! Ε καί; Θα πω εγώ. Σιγά τα λεφτά που πλήρωσε! Τόσα θα έπρεπε κανονικά να του πάρει ένας για ένα ξερό πλην όμως σωστό τοπογραφικό! Τόσο στοιχίζει η LCD τηλεόρασή του ενδεχομένως! Τι να κάνουμε, το να έχεις περιουσία στοιχίζει ειδικά αν είναι "μπλεγμένη" η κατάσταση!

Τέλος πάντων το τι συμπεράσματα βγάζει ο κόσμος είναι αδιάφορο, όπως αδιάφορο είναι επίσης και η άποψή μου για το εμβόλιο της γρίπης π.χ., εφόσον δεν είμαι γιατρός. Πρέπει να έχει γνώσεις του αντικειμένου και των διαθέσιμων πόρων κάποιος, για να μπορεί να κρίνει τη βέλτιστη αντιμετώπιση ενός προβλήματος και αυτό ακόμα το κάνει μετά από αρκετά χρόνια. Για αυτό και θα πρότεινα για μια ακόμα φορά, να μεταφερθούν τα άσχετα posts μας, σε ανάλογο χώρο για να το συζητήσουμε όσο θέλεις. Σκοπός δε νομίζω να ήταν εξάλλου η δημιουργία εντυπώσεων.

Link to comment
Share on other sites

tpanag αν καμιά φορά έρθεις κατα Μυτιλήνη μεριά,έλα να σου δείξω επι τοπου τα προβλήματα.απλά εσύ τα βλέπεις απο την οπτική γωνία του τεχνοκράτη των Αθηνών.

απο την άλλη πλευρά θα μπορούσε και το κράτος να βοηθήσει σημαντικά τον κόσμο (μια που το ίδιο το παγίδευσε)

με δύο κινήσεις

1.διεύρυνση του πρόδηλου στο 90% των περιπτώσεων

2.περιορισμός στο 1/4 των δικηγορικών αμοιβών (στην ουσία εκει γίνεται το "σφάξιμο")

(εχω πελάτες που έχουν κάνει τοπογραφικά αλλα στο δικαστήριο δεν πάνε-γενικά για το τοπογραφικό δεν έχει αντίρηση-για το δικαστήριο έχει)

Link to comment
Share on other sites

Θα μπορούσαν να αξιοποιήσουν το αρχείο των ντόπιων μηχανικών (και ειδικά τοπογράφων που συνήθως συντάσουν εξαρτημένα τοπογραφικά διαγράμματα) Να ζητήσουν την συνεργασία τους Στην περιοχή μου για παράδειγμα τόσο εγώ όσο και οι παλαιότεροι συνάδελφοι διαθέτουν ένα πλούσιο αρχείο τοπογραφικών και συγχρόνως έχουν καλύτερη εικόνα του ιδιοκτησιακού καθεστώτος στην περιοχή τους Ακόμα ένα πλούσιο αρχείο υπάρχει στα δασονομεία - δασαρχεία κλπ Στην περιοχή μου όταν εγινε το ελαιουργικό - αμπελουργικό κτηματολόγιο κανένας δεν ζήτησε την βοήθεια των ντόπιων μηχανικών και προέκυψαν τα τραγελαφικά αποτελέσματα.Αν ζητούσαν από τους ΟΤΑ να συνδράμουν με την βοήθεια των ντόπιων γραφείων και την επίβλεψη της κτηματολόγιο ΑΕ την σύνταξη του κτηματολόγιου αυτό να είστε

σίγουροι θα γινόταν με πολυ μικρότερο κόστος από την μεθοδολογία που χρησιμοποιείται

Link to comment
Share on other sites

απο JTB

Τέλος, ας μου εξηγήσει κάποιος... Το κτηματολόγιο το πληρώνει ο κοσμάκης.... Το όφελος, για τον κοσμάκη... ποιό είναι; Το πραγματικό όφελος... όχι αυτό που βγαίνει στις εφημερίδες... Το ξέρει κανείς;;;;

προσυπογράφω δε την ανωτέρω αλήθεια.ο κοσμάκης πληρώνει.....καποιοι τα οικονομάνε.....ο κοσμάκης ζή τον εφιάλτη με τα ίδια του λεφτά.Ε πως να μην μας κατατάσουν πιο κάτω απο την ΟΥΓΚΑΝΤΑ

tpanag

Πρέπει να κατανοήσετε τα εξής: η Κτηματολόγιο Α.Ε.είναι εταιρεία συσταθείσα από το Ελ. Δημόσιο. Ο δε Ο.Κ.Χ.Ε. είναι οργανισμός του Ελ. Δημοσίου. Δρουν με βάση νόμους του κράτους οι οποίοι ψηφίστηκαν από το Κοινοβούλιο. Οι νόμοι αυτοί προέβλεπαν, συγκεκριμένες προδιαγραφές, συγκεκριμένες μεθόδους εκπόνησης των μελετών κτηματογράφησης και συγκεκριμένα ποσοστά σφάλματος (όσο άσχημο και αν ακούγεται το τελευταίο στα αυτιά σας). Με απλά λόγια, κάποιοι πολίτες-ιδιοκτήτες, θα ήταν οι "άτυχοι" που θα είχαν προβλήματα.

οπερ μεθερμηνευόμενο:το παιχνίδι ηταν στημένο απο την αρχή.απο συντεχνίες και παράγοντες.Αθάνατη Ελλάδα.τι είχες γιαννη τι είχα πάντα

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε agios τα πράγματα είναι απλά και ξεκάθαρα και κρίνονται όλα απο το πώς τοποθετείται κανείς στα κάτωθι ερωτήματα

1.Οδηγεί σε λανθασμένο Κτηματολόγιο η επιλεχθείσα μεθοδολογία?Εχουν δημιουργηθεί τεράστια προβλήματα?τα οποία σε ωρισμένες περιοχές θα χρειαστούν 50 χρόνια να λυθούν?Ειναι δυσβάσταχτα τα έξοδα διόρθωσης?

 

Όχι δεν οδηγεί σε λανθασμένο Κτηματολόγιο. Όπως σου έχω προτείνει τόσο εγώ όσο και ο tpanag μπορούμε σε διαφορετικό thread να σου αποδείξω επιστημονικά γιατί η φωτογραμμετρική μέθοδος είναι ανώτερη από την επίγεια. Στο παρόν thread δεν πιστεύω ότι μπορώ.

Δε θέλω να διαφωνήσω μαζί σου για τον αν το κτηματολόγιο στην Μυτιλήνη έχει σοβαρά λάθη (δεν το ξέρω). Υποθέτω όμως ότι κάτι συμβαίνει για να ανοίξει η Κτηματολόγιο Α.Ε. γραφείο τεχνικής υποστήριξης.

Το θέμα είναι όμως ότι σε σύνολο εκατοντάδων ΟΤΑ που κτηματογραφήθηκαν ανοίκτηκαν συνολικά πόσα τέτοια γραφεία, πέντε? Ποσοστιαία λοπόν δεν μπορούμε να ισχυριζόμστε ότι όλο το κτηματολόγιο είναι λάθος. Όπως εσύ φέρνεις παράδειγμα τη Μυτιλήνη, εγώ μπορώ να φέρω άλλες περιοχές με φοβερή κτηματογράφηση.

Προφανώς αυτό δε σε νοιάζει, ούτε τους Μυτιληνιούς αλλά μην τα ισοπεδώνουμε όλα.

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν οδηγεί σε λανθασμένο Κτηματολόγιο. Όπως σου έχω προτείνει τόσο εγώ όσο και ο tpanag μπορούμε σε διαφορετικό thread να σου αποδείξω επιστημονικά γιατί η φωτογραμμετρική μέθοδος είναι ανώτερη από την επίγεια. ............

 

Μή τρελλαθούμε τώρα συνάδελφε! ΟΚ η φωτογραμμετρία έχει μεγάλα και πολλά πλεονεκτήματα ... αποτύπωση μεγάλων περιοχών σε μικρό χρονικό διάστημα κλπ κλπ.

Όχι όμως και να την συγκρίνουμε με την επίγεια αποτύπωση από πλευράς ακρίβειας!!!

Για τα εκτός σχεδίου θα συμφωνήσω ότι οι ακρίβειες της είναι ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟΤΑΤΕΣ. Στο αστικό όμως????

 

Πριν μου πείς οτιδήποτε να σου δηλώσω πως διπλωματική έχω εκπονήσει στον ΚΑΘΗΓΗΤΗ Α. Γεωργόπουλο (το τονίζω το καθηγητής .... γιατί του ΑΞΙΖΕΙ).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.