Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ηλεκτροπαραγωγά ζεύγη και καμπύλη κατανάλωσης καυσίμου


sigalas

Recommended Posts

Οποιος μπορει να με βοηθησει σχετικα με οποιοδηποτε πληροφοριες γυρω απο Η/Ζ. Συγκεκριμενα: Τι τυποι υπαρχουν?

Τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα καθε τυπου?

Συντηρηση,κοστος, καταναλωση καυσιμου,αποδοση,CO2?

Επισης μου εχει ζητηθει να βρω τις καμπυλες καταναλωσης ενος Η/Ζ μηπως γνωριζει καποιος να μου πει τι ακριβως θελω?

 

Ελπιζω να ημουνα συγκεκριμενος...

Link to comment
Share on other sites

Ο κλασικός τύπος ενος Η/Ζ είναι μία ΜΕΚ (Μηχανή Εσωτερικής Καύσης). Βενζινοκινητήρας για τις μικρές ισχείς, πετρελαιοκινητήρας για τις μέσες και μεγάλες.

Συνεπώς οι καμπύλες που ζητάς είναι αυτές των ΜΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η κατανάλωση καυσίμου είναι ανάλογες του φορτίου (πέδησης) που δέχεται ο κινητήρας ΜΕΚ. Οι κατασκευστές δείνουν σχετικές καμπύλες.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Παιδες επειδη δεν βρισκω ακρη αν μπορει καποιος ας μου στειλει η ας ποσταρει εδω κατι σχετικο με καμπυλες καταναλωσης καυσιμου ενος Η/Ζ.

 

Επι τη ευκαιρια να ρωτησω και κατι αλλο. Η αποδοση ενος Η/Ζ και το CO2 που εκλυεται στην ατμοσφαιρα απο τι εξαρτωνται?

 

Ευχαριστω προκαταβολικα, αν και ηδη με τα παραπανω με εχετε βοηθησει παρα πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Η απόδοση ενός Η/Ζ είναι το γινόμενο της απόδοσης της ΜΕΚ που κινεί την γεννήτρια και της απόδοσης της γεννήτριας.

 

Η ποσότητα του CO2 που εκλύεται από έναν κινητήρα ΜΕΚ εξαρτάται κυρίως από την ποσότητα καυσίμου που καταναλώνει ο κινητήρας αυτός. Η οποία ποσότητα εξαρτάται από την ισχύ ζήτησης και από την απόδοση της ΜΕΚ.

 

Καμπύλες κατανάλωσης ίσως υπάρχουν στα βιβλία του Ιδρύματος Ευγενίδου, Κινητήριες μηχανές/ Ψάξε με αναζήτηση στο φόρουμ, υπάρχει κάπου το λινκ.

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Οποιος μπορει να με βοηθησει σχετικα με οποιοδηποτε πληροφοριες γυρω απο Η/Ζ. Συγκεκριμενα: Τι τυποι υπαρχουν?

Τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα καθε τυπου?

Συντηρηση,κοστος, καταναλωση καυσιμου,αποδοση,CO2?

Επισης μου εχει ζητηθει να βρω τις καμπυλες καταναλωσης ενος Η/Ζ μηπως γνωριζει καποιος να μου πει τι ακριβως θελω?

 

Ελπιζω να ημουνα συγκεκριμενος...

 

Τα Η/Ζ μπορει να είναι πολύστροφα (3000rpm) ή ολιγόστροφα (1500rpm). Υπάρχουν Η/Ζ υδρόψυκτα και αερόψυκτα, βενζινοκίνητα και πετρελαιοκίνητα, με αυτόματο ρυθμιστή στροφών και χωρίς.

 

Τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα του κάθε τύπου έχουν ως εξής:

 

τα πολύστροφα έχουν μικρό όριο ζωής και δεν συνιστώνται για συνεχή λειτουργία. για αυτό και έχουν μικρότερο κόστος. Επίσης έχουν και μεγαλύτερο θόρυβο.

 

Τα υδρόψυκτα προσφέρουν καλύτερη ψυξη του πετρελαιοκινητήρα

 

Τα βενζινοκίνητα είναι για μικρές ισχύς και επίσης φθηνή λύση, μεγαλύτερη κατανάλωση, μεγαλύτερο κόστος συντήρησης.

 

Ο αυτόματος ρυθμιστής στροφών (είναι στανταρ σε μεγάλα Η/Ζ) φροντίζει για την χαμηλή κατανάλωση πετρελαίου αφού καταναλώνει ότι παράγει ασχετα αν είναι το 25%, 50% και 100% του ονομαστικού φορτίου.

 

Τώρα το κόστος συντήρησης εξαρτάται πάντα απο το μέγεθος του Η/Ζ, όπως και να το κάνουμε δεν παίρνουν τα ίδια λάδια μια μηχανή 100KVA (14lt) με μία 135 KVA (18lt)

 

Ελπίζω να σε βοήθησα αρκετά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.