Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οριοθέτηση οικοπέδου


Recommended Posts

Συνάδελφοι καλησπέρα. Είμαι νέος τοπογράφος μηχανικός και θα ήθελα να να μου αναφέρετε το τρόπο με τον οποίο θα μπορέσω να φέρω εις πέρας μια εργασία για έναν πελάτη μου. Θα με συγχωρήσετε εάν για το ίδιο θέμα έχω ξαναανεφερθεί στο Forum.

Η περίπτωση λοιπόν έχει ως εξής: Πρόκειται για ένα κτήμα (περίπου 3.5στρ) σε περιοχή με εγκεκριμένο ρυμοτομικό σχέδιο και Κτηματολόγιο (Αγχίαλος - Ν. Μαγνησίας) το οποίο μου ζητήθηκε να οριοθετήσω. Δεδομένου λοιπόν πως δεν μου έχει ξανατύχει κάτι τέτοιο θα ήθελα να μου πείτε αν σας είναι εύκολο και χωρίς να σας κουράζω όσο το δυνατόν πιο αναλυτικά τα βασικά βήματα και τις διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσω καθώς και τι πρέπει να προσέξω σε αυτήν την περίπτωση (π.χ. αν είναι εντός η εκτός σχεδίου, χρονολογία συμβολαίου κτλ). Μια αναλυτική και όσο το δυνατόν ξεκάθαρη απάντηση από εμπειρότερούς μου θα με βοηθούσε πάρα μα πάρα πολύ. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όλους όσους μπείτε στη διαδικασία να με διαφωτίσετε.

Link to comment
Share on other sites

Στις 99,99% των περιπτώσεων οριοθέτηση=παγίδα!

 

1.Αν εκτός Σ.Π.,τότεΑγροτεμάχιο ή Κληροτεμάχιο?Γιατί το λες κτήμα?Εντός ή εκτός Σ.Π.?Αν κληροτεμάχιο,τότε σχετικά εύκολο.Αν αγροτεμάχιο,τότε βαθμός δυσκολίας ανάλογα την ποιότητα του παλαιού τοπογραφικού (αν υπάρχει...)

2.Αν εντός,τότε Π.Ε. ή όχι?

3.Παλαιοί τίτλοι + τοπογραφικό υπάρχουν?

4.Αν Π.Ε.,τότε κυρωμένη ή όχι?

5.Αν όχι κυρωμένη Π.Ε.,υπάρχουν ρυμοτομούμενα τμήματα?

6.Αν υπάρχουν ρυμοτομούμενα τμήματα,τότε ο πελάτης σου τί σου έχει ζητήσει να χαράξεις?Όλο?Μόνο την τελική ιδιοκτησία?Αν όχι κυρωμένη Π.Ε. τότε μόνο τη θεωρητική τελική ιδιοκτησία?Έχει σημασία η ερώτηση διότι αμοίβεσαι ανάλογα με τον αριθμό από τα πασαλάκια που βάζεις!!!!!

7.Τέλος,αν κυρωμένη Π.Ε. τότε είναι πανεύκολο!

 

Ζητάς να πούμε τη γνώμη μας κ για τις 2 περιπτώσεις,δηλαδή μας ζητάς να περάσουμε όλο μας το Σ.Κ. κάνοντας διαγράμματα υποθέσεων κ οδηγιών για κάθε σενάριο.Please γίνε πιό συγκεκριμένος για να βοηθηθείς.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Συνάδελφε, προσπάθησα και συνέλεξα ορισμένες ακόμη πληροφορίες για το θέμα που με ενδιαφέρει. Η περίπτωση στην οποία αναφέρομαι πρόκειται τελικά για αγροτεμάχιο εκτός Σ.Π. και εκτός ορίων οικισμού. Τα μόνα στοιχεία που διαθέτει ο πελάτης μου είναι ένα (πιθανόν) κτηματολογικό διάγραμμα απ' ότι μου άφησε να εννοηθεί (του δόθηκε από την υπηρεσία την περίοδο που έγινε το κτηματολόγιο στην περιοχή). Τοπογραφικό διάγραμμα δεν έχει κάνει ποτέ. Επίσης διαθέτει πρόσφατο τίτλο ιδιοκτησίας ανακτόμενο έπειτα απο δικαστική διαμάχη (δεν υπήρχε καθόλου τίτλος ιδιοκτησίας πριν από αυτόν). Αν σου είναι εύκολο κατατόπισέ με οσο το δυνατόν καλύτερα για τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω. Σε ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Συνάδελφε, προσπάθησα και συνέλεξα ορισμένες ακόμη πληροφορίες για το θέμα που με ενδιαφέρει. Η περίπτωση στην οποία αναφέρομαι πρόκειται τελικά για αγροτεμάχιο εκτός Σ.Π. και εκτός ορίων οικισμού. Τα μόνα στοιχεία που διαθέτει ο πελάτης μου είναι ένα (πιθανόν) κτηματολογικό διάγραμμα απ' ότι μου άφησε να εννοηθεί (του δόθηκε από την υπηρεσία την περίοδο που έγινε το κτηματολόγιο στην περιοχή). Τοπογραφικό διάγραμμα δεν έχει κάνει ποτέ. Επίσης διαθέτει πρόσφατο τίτλο ιδιοκτησίας ανακτόμενο έπειτα απο δικαστική διαμάχη (δεν υπήρχε καθόλου τίτλος ιδιοκτησίας πριν από αυτόν). Αν σου είναι εύκολο κατατόπισέ με οσο το δυνατόν καλύτερα για τη διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω. Σε ευχαριστώ πολυ για το χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

συνάδελφε marits

για τα αγροτεμάχια και κληροτεμάχια και τις επανεφαρμογές με λίγο κόπο θα βρείς εκτεταμένες συζητήσεις στο φόρουμ

μην δημοσιεύεις μηνύματα πολλές φορές, μία αρκεί

απο οικόπεδο σε περιοχή με ρυμοτομικό σχέδιο που αρχικά έγραψες πήγαμε σε αγροτεμάχιο δηλ γήπεδο εκτός σχεδίου

όσο γίνεται πιό σύντομα

1. ξεκαθάρισε αν είναι κληροτεμάχιο η αγροτεμάχιο

2. ξεκαθάρισε τον χρόνο και τρόπο δημιουργίας του

3. συγκέντρωσε τα απαραίτητα στοιχεία για την περιοχή διαγράμμτα,τριγωνομετρικά κλπ

4. κάνε εξαρτημένη αποτύπωση

5. βεβαιώσου για τους ισχύοντες όρους δόμησης καί τις ισχύουσες πολεοδομικές διατάξεις

6. ερεύνησε αν απαιτείται θεώρηση του διαγράμματος απο το δασαρχείο

7. ερεύνησε αν το γεωτεμάχιο είναι σε ΖΟΕ

8. αφιέρωσε χρόνο και διάβασε στο φόρουμ όλα τα σχετικά θέματα , είναι η καλύτερη πηγή , μετά

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.