Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τί ισχύει για το Νομοσχέδιο Σουφλιά;


ak2

Recommended Posts

Να ενημερώσω διαφόρους που δεν "ζούν" στην Ελλαδίτσα ότι πρό μηνός πάνω-κάτω ανακοινώθηκε από την αρμόδια υπουργό ότι αναστέλλεται η ισχύς του Νόμου Σουφλιά. Ο Νόμος αυτός έθετε επιπλέον περιορισμό στα ύψη των υπογείων,και ότι μέχρι νεωτέρας ισχύουν οι παλιές ρυθμισεις.......

 

Μάλλον οι ΔΥ αυτής της χώρας θα πρέπει να μάθουν να διαβάζουν και να γράφουν κάποτε...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 45
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

victory22, η κ. Μπιρμπίλη (η μπιρμπιλομάτα) έκανε δήλωση πάνω σε αυτό που ενδιαφέρει τον πολύ κόσμο.

Σιγά μην ενδιαφέρει τον πολύ κόσμο πόσο θα εξέχει το υπόγειο κλπ.

Και αφού δεν ενδιαφέρει τον πολύ κόσμο, σιγά μην ενδιαφέρει την κ. Μπριμπίλη. (μακάρι να βγω ψεύτης)

Στις υπηρεσίες όμως έστειλε εγκύκλιο και μετά νομοθέτησε επ'αυτής, αναστέλλοντας μόνο τις διατάξεις που αφορούν την διαδικασία τακτοποίησης.

Είναι πλήρως σαφές. Τώρα αν μερικές υπηρεσίες θέλουν γυαλιά ... τι να πω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Σήμερα στην Πολεοδομία Αθηνών με ενημέρωσαν πως στις 16-2-2010 δημοσιεύτηκε κάποιο ΦΕΚ που τροποποιεί τον Νόμο Σουφλιά ως προς τις θέσεις στάθμευσης και την προσμέτρησή τους στη δόμηση (δεν αναφέρομαι στις τακτοποιήσεις). Δεν τους το είχαν στείλει όμως ακόμα κι έτσι δεν μου το έδωσαν, οπότε σας το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη όπως μου το είπε ο υπάλληλος (ελεγκτής στα αρχιτεκτονικά). Αν το βρω θα το ανεβάσω εδώ.

Link to comment
Share on other sites

@anka

Από την έρευνα που έκανα, διαπίστωσα ότι, στις 16.2 δημοσιεύτηκαν α) ο ν. 3818 (ΦΕΚ 17/Α/16.2.2010) για την "προστασία δασών και δασικών εκτάσεων του Νομού Αττικής, σύσταση Ειδικής Γραμματείας Επιθεώρησης Περιβάλλοντος και Ενέργειας και άλλες διατάξεις" και β) ο ν. 3819 (ΦΕΚ 18/Α/16.2.2010) για την "κύρωση και τροποποίηση της από 29.10.2009 ΠΝΠ κλπ" για τους ΗΧ.

 

Όπως είναι γνωστό, στο 2ο νόμο δεν αναγράφεται τίποτε άλλο εκτός από το κείμενο που όλοι ξέρουμε για το θέμα της τακτοποίησης.

 

Στο 2ο νόμο δεν αναφέρεται κάτι σχετικό με αυτό που σου είπαν, αλλά βρήκα κάτι που ενδιαφέρει πολλούς και ιδίως του ΤΟΠΟΓΡΑΦΟΥΣ. Με το άρθρο 3 ορίζεται ότι:

Από την έναρξη ισχύος του παρόντος νόμου στην αίτηση για την έκδοση άδειας οικοδομής και στην άδεια οικοδομής που εκδίδεται, σε οικόπεδα ή γήπεδα που βρίσκονται εν όλω ή εν μέρει μέσα στο περίγραμμα των περιοχών της παραγράφου 1 του άρθρου 1 του παρόντος, αναγράφονται υποχρεωτικά οι γεωγραφικές συντεταγμένες εξαρτημένες από το εθνικό τριγωνομετρικό δίκτυο του οικοπέδου ή γηπέδου, καθώς και

του υπό ανέγερση κτίσματος ή της κατασκευής. Η ίδια υποχρέωση ισχύει για τις εκτάσεις που αναφέρονται στα τοπογραφικά διαγράμματα που συνοδεύουν τις πράξεις χαρακτηρισμού του άρθρου 14 του ν. 998/1979. Με απόφαση της Υπουργού Περιβάλλοντος, Ενέργειας και Κλιματικής Αλλαγής δύναται να επεκτείνεται η διάταξη του πρώτου εδαφίου και σε περιοχές της χώρας εκτός του περιγράμματος της παραγράφου 1

του άρθρου 1.

 

Η παρ. 1 του άρθρου 1 ορίζει ότι:

1. Αναστέλλεται η έκδοση οικοδομικών αδειών και απαγορεύεται η εκτέλεση οικοδομικών εργασιών στα γήπεδα και οικόπεδα που βρίσκονται, εν όλω ή εν μέρει, μέσα στις περιοχές του Νομού Αττικής οι οποίες επλήγησαν από τις πυρκαγιές του Αυγούστου 2009 και περιλαμβάνονται στο περίγραμμα του χάρτη, σε κλίμακα 1:50.000, των Δασαρχείων Πεντέλης και Καπανδριτίου, που δημοσιεύεται στο Παράρτημα Α΄ ως αναπόσπαστο τμήμα του παρόντος νόμου.

 

Αν χρειαστεί, μπορώ να δώσω επεξηγήσεις ή/και να ανεβάσω το ΦΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα στην Πολεοδομία Αθηνών με ενημέρωσαν πως στις 16-2-2010 δημοσιεύτηκε κάποιο ΦΕΚ που τροποποιεί τον Νόμο Σουφλιά ως προς τις θέσεις στάθμευσης και την προσμέτρησή τους στη δόμηση (δεν αναφέρομαι στις τακτοποιήσεις). Δεν τους το είχαν στείλει όμως ακόμα κι έτσι δεν μου το έδωσαν, οπότε σας το μεταφέρω με κάθε επιφύλαξη όπως μου το είπε ο υπάλληλος (ελεγκτής στα αρχιτεκτονικά). Αν το βρω θα το ανεβάσω εδώ.

 

22-10, Πολεοδομία Δήμου Αμαρουσίου : κατά τον έλεγχο αδείας, μου είπαν ότι η επέκταση του υπογείου θα τον προσμετρήσουν στον σ.δ. λόγω κάποιας λάθους διατύπωσης στον νόμο του Σουφλιά, περιμένουν εγκύκλιο για διόρθωση, (Εννοείται ότι η επέκταση πληρεί όλες τις προδιαγραφές για να μην προσμετρηθεί) , μέχρι τότε δεν σφραγίζουν τα αρχιτεκτονικά και περιμένουμε την εγκύκλιο, έλεος..!!

Link to comment
Share on other sites

Τι να πω MAKAP, κι εγώ από την έρευνα που έκανα δε βρήκα κάτι. Αυτό όμως μου είπε στην πολεοδομία ο ελεγκτής Αρχιτεκτονικών (ο Σ.Α για όσους ξέρουν την Πολ.Σωκράτους - ένας είναι με αυτά τα αρχικά)

Link to comment
Share on other sites

@ΜΑΚΑΡ

 

Αναφορικα με τον ο ν. 3818 (ΦΕΚ 17/Α/16.2.2010), εχω το ΦΕΚ, αλλα απο τον χαρτη στο παραρτημα δεν μπορω (λογω του μικρου μεγεθους του) να προσδιορισω επακριβως τα ορια των καμενων περιοχων. Σε επικοινωνια μου με τα αρμοδια δασαρχεια και πολεοδομιες δεν εχω βγαλει καμια ακρη, ολοι δηλωνουν αναρμοδιοι! Μπορεις μηπως να βοηθησεις με καποια εκδοση του χαρτη σε κανονικο μεγεθος; Η περιοχη που ενδιαφερομαι ειναι στον Διονυσο.

 

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Τους χάρτες που συνοδεύουν το νόμο, πιστεύω ότι, μπορείς να τους βρεις στη Δ/νση Τοπογραφικών Εφαρμογών του ΥΠΕΚΑ (Αμαλιάδος 17, Αμπελόκηποι).

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, σε ευχαριστω πολυ, απλα οσες φορες τους εχω καλεσει τις τελευταιες 2 εβδομαδες δεν το σηκωνει κανενας και αναρωτηθηκα μηπως υπαρχει και αλλος τροπος να βρω τους χαρτες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.