Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ύψος οικοδομής (από το ίδιο οικόπεδο ή τα όμορα;)


kouverk

Recommended Posts

ξέχασα...στο σημείο δεξιά που λες, στο υπόγειο,έχω μπαζώσει 1,45μ αλλά έχεις δίκιο, μοιάζει πολύ. Γενικά πάντως θα τα...χαμηλώσω λίγο τα πραγματα,μην τους προκαλώ τώρα,δεν έχω όρεξη. Γενικά,ρωτούσα από που μετράω το Hmax (από τα επίπεδα που έχω φτιάξει εγώ ή από το Φ.Ε.)για να υπαχθει το κτήριο στις διατάξεις για τα χαμηλά κτήρια(για να πάρω Δ=2,5Μ).Επομένως, θα κάνω offset +8,50μ την γραμμή του Φ.Ε. στη ρυμοτομική στις όψεις (ή πιθανόν και στις τομές;...) και να δω εάν είμαι μέσα!καλά τα λέω;...:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 43
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Μετράς από τα επίπεδα που έχεις φτιάξει αυτά όμως πρέπει να είναι στο +-1,50 από το φυσικό έδαφος και βέβαια από το κάθε σημείο της τομής του περιγράμματος της κατόψεως...

 

Περιορισμός υπάρχει στην ΡΓ που δεν μπορείς να μπαζώσεις πάνω από 1,00μ.

 

Όταν ταυτίζεται ΡΓ=ΟΓ και το κτίριο είναι σε επαφή με αυτές τότε το ύψος μετράει από το διαμορφωμένο πεζοδρόμιο δεν είναι όμως η περίπτωσή μας...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Καλημέρα σας,

 

Στις τομές τριώροφης οικοδομής αναφέρεται ως στάθμες

  1. 9,50 μέτρα (από τη στάθμη +ο,οο ως την ταράτσα)
  2. και το διαμέρισμα ισογείου έχει ύψος από πάτωμα (ισογείου) +0,50μ ως το πάτωμα (α ορόφου) +3,30μ, δηλαδή 2,80 μέτρα.

Αντίθετα, Τα ύψη που καταγράφονται για τοους ορόφους είναι αντίστοιχα:

  1. ισόγειο: 3,00 μέτρα (αντί για 2,80 που αναφέρθηκε παραπάνω)
  2. α όροφος: 3,20 μέτρα
  3. β όροφος: 3,00 μέτρα

Το πάτωμα του ισογείου βρίσκεται στην στάθμη +0,50μ

Επομένως: Ύψος κτιρίου μέχρι την ταράτσα= 0,50+3,00+3,20+3,00=9,70 (αντί για 9,50 που αναφέρεται στην τομή)

Επιπλέον στο διάγραμμα κάλυψης αναφέρεται, ότι το πραγματοποιούμενο ύψος είναι 10,50 (χωρίς να ξεκθαρίζεται αν πρόκειται για το ύψος μέχρι την ταράτσα ή μέχρι την απόληξη του κλιμακοστασίου που είναι 2,30 παραπάνω).

Ποιό ύψος πρέπει να λάβω ως νόμιμο? Τα 3 μέτρα για το ισόγειο ή τα 2,80?

Ομοίως,ποιό ύψος πρέπει να λάβω ως νόμιμο για την ταράτσα? Τα 9,70 ή τα 9,50?

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.