Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάσπαρτο Τμήμα Οικισμού - Πότε υπάρχει;


Recommended Posts

Συνάδελφοι, έχω το εξής ερώτημα.

 

Σε οικισμό κάτω των 2000 κατοίκων, με ακτίνα, σύμφωνα με την απόφαση του Νομάρχη 800 μέτρα, απο συγκεκριμένο σημείο που ορίστηκε ως κέντρο (ένα πηγάδι). Μέσα απο τον κυκλο που σχηματίζει η ακτίνα του οικισμού, και ποκύ κοντά στο κέντρο του, διέρχεται εθνική οδός (δευτερ. εθν. οδικό δικτυο).

 

Σε σημείο εντός του νοητού κύκλου (η απόφαση δεν ορίζει τα ορια του οικισμού, δίνει μονο την ακτίνα του), γύρω απο την εθνική οδό, υπάρχου 12 κτίσματα, που απέχουν λιγότερο απο 80 μέτρα το καθένα και ειναι πανω απο 10 τμ το καθένα (προϋποθέσεις διασπαρτου τμήματος). Εκεί ανάμεσα, είναι το οικόπεδο του πελάτη μου. Το ζήτημα είναι το εξής:

 

Στην πολεοδομία μας λένε οτι αυτό το πράγμα δεν ειναι διασπαρτο τμήμα οικισμού, διότι:

 

α) τα κτίσματα δεν ειναι όλα κατοικίες

 

β) ορισμένα απο τα κτίσματα (3 τον αριθμό) βρίσκονται στην ιδια ιδιοκτησία- ανήκουν στο ιδιο πρόσωπο.

 

γ) Ενα κτισμα απο αυτα τα 12 βρισκεται εν μέρει εντός του ορίου απάλλοτρίωσης της εθνικής.

 

δ) οτι εφαρμόζεται το άρθρο 84 παρ. 5 ΚΒΠΝ ( Ζώνη η οποία δεν περιλαμβάνει διάσπαρτο ή συνεκτικό τμήμα οικισμού και η οποία αποκόπτεται από τον οικισμό με φυσικούς, τεχνητούς ή διοικητικούς φραγμούς γύρω από τον οικισμό (ρέματα, χαράδρες, ακτές, λίμνες, βάλτοι, σημαντικοί οδικοί άξονες, σιδηροδρομικές γραμμές ή διοικητικά όρια ΟΤΑ) δεν περιλαμβάνεται εντός των ορίων του. ) και εν προκειμένω, αφού έχουμε την εθνική οδό ανάμεσα στο φερομενο ως διασπαρτο τμήμα, αυτό δεν ειναι διασπαρτο τμήμα, καθώς η ΄"απο κάτω από την εθνική" ζώνη δεν ανήκει στον οικισμό, καθώς την αποκοπτει η εθνική οδός.

 

Συμπληρώνω εδώ οτι οι 12 οικοδομές ειναι μισές μισές, απο την μια και απο την αλλη πλευρά της εθνικής οδού και ορισμένες εξ αυτών "κλείνουν" πολύγωνο πανω απο την εθνική οδό με πλευρές μικρότερες των 80 μ .

 

Σημειώνω επίσης, οτι για άσχετους λόγους, δεν συμπαθούν τον πελάτη μου στην πολεοδομία.

 

Τι απο όλα αυτά ειναι βάσιμο και τι αντικρούεται; Νομίζω οτι το μονο που μπορεί να έχει βάση ειναι το δ'.

 

Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων :)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Κατ' αρχάς, καλό θα ήταν να αναγράφεις την ειδικότητα στο προφίλ σου, όπως ζητούν οι συντονιστές, αν, βέβαια, είσαι μηχανικός.

 

Από την περιγραφή σου, δημιουργείται ένα ερώτημα. Είσαι βέβαιος ότι πρόκειται για οικισμό <2000 κατ., και όχι για άλλη κατηγορία, γιατί οι οικισμοί αυτής της κατηγορίας οριοθετούνται με σαφή τοπογραφικά στοιχεία (κτίσματα, διασταυρώσεις οδών κλπ) και όχι με κύκλο συγκεκριμένης ακτίνας και κέντρου.

Link to comment
Share on other sites

Συμπλήρωσα το αντικείμενό μου, αν και δεν το θεωρώ τόσο σημαντικό για να μου απαντήσει κάποιος.

 

Έχεις δίκιο, δεν ανήκει σε αυτήν την κατηγορία. Πρέπει να είναι μεσαίος ή μικρός οικισμός. Πάντως, είναι ακτινικός.

 

Εάν κάποιος γνωρίζει κάτι επί της ουσίας, θα του είμαι ευγνώμων αν με βοηθήσει.

Link to comment
Share on other sites

Αφού ξεκαθαρίσαμε ότι ο οικισμός, που αναφέρεσαι, δεν είναι <2000, θα πρέπει να είναι χαρακτηρισμένος ως προ 1923, οπότε ισχύουν οι διατάξεις που αναφέρονται ΕΔΩ, Αλλά γιατί δεν μάς δίνεις περισσότερα στοιχεία, ώστε να μπορέσουμε να βοηθήσουμε;

 

Οι χαρακτηρισμοί που δίνεις (μεσαίος, μικρός κλπ) δεν προσδιορίζουν την κατηγορία του οικισμού, αν έχει χαρακτηριστεί, με απόφαση Νομάρχη.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το ερωτημά μου, με πιο απλά λόγια, είναι:

 

Είναι δυνατή η ύπαρξη διάσπαρτου τμήματος οικισμού, κατά την έννοια του ΠΔ 24.04.85 (ΦΕΚ 181/Δ/85) απ' την μία και την άλλη πλευρά δευτερ. εθν. οδικού δικτύου; 6 οικοδομές απ την μία, 6 απ την άλλη. Το άρθρο 4 παρ. 2Βγ' του ΠΔ (ζώνη πλάτους 80-120 μ εκατέρωθεν της εθνικής οδού δεν περιλαμβανεται στα όρια του οικισμού) πώς επηρεαζει τα πράγματα;

 

Πρέπει το διασπαρτο τμήμα να σχηματίζεται απ την μία πλευρά του δρόμου, ή αρκεί να υπάρχουν οι απαιτούμενες οικοδομές και απ τις 2 πλευρές;

 

Δεύτερο ερώτημα : Η ημερομηνία ανέγερσης των οικοδομών είναι κρίσιμη;

 

Κανείς που να γνωρίζει ;

 

Είμαι Πολιτικός Μηχανικός Ε.Μ.Π. και θα ήθελα κάποιος συνάδελφος, κατά προτίμηση απόφοιτος Ε.Μ.Π., να μου απαντήσει υπεύθυνα.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θες βοήθεια αλλά την θες και από ΕΜΠ .

Δηλαδή αν είναι από ΑΠΘ ή ΔΠΘ χάνει σε βαρύτητα ή άποψη ;

Ανέμελος αλλά οι απαντήσεις υπεύθυνες !!! όλα κι όλα .

 

Πάλι καλά δε θες από καθηγητή ή τον πρύτανη δηλαδή του ΕΜΠ και βολεύεσαι με απλό απόφοιτο. :)

Link to comment
Share on other sites

Είμαι Πολιτικός Μηχανικός Ε.Μ.Π. και θα ήθελα κάποιος συνάδελφος, κατά προτίμηση απόφοιτος Ε.Μ.Π., να μου απαντήσει υπεύθυνα.

Δυστυχώς ειμαι απο ΑΠΘ ,κατα συνέπεια η αποψη μου δεν λαμβάνεται υπόψιν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.