Μετάβαση στο περιεχόμενο

Διάσπαρτο Τμήμα Οικισμού - Πότε υπάρχει;


Recommended Posts

Είναι η πρώτη φορά που κάνω post και πραγματικά δεν υπάρχει άλλος λόγος πέραν ότι έχω εκνευριστεί με αυτά που βλέπω. Παραδόξως όχι με τον anemelos, παρόλο που διαφωνώ με την άποψή του όσον αφορά το θέμα αξιοπιστίας ΕΜΠ σε σχέση με τις άλλες σχολές. Καθένας έχει την άποψή του βέβαια, και αναρωτιέμαι ποιος από τους μηχανικούς δε συμφωνεί με το γεγονός ότι υπάρχει προκατάληψη τόσο σε σχέση με τις υπόλοιπες σχολές ΑΕΙ, και πολύ περισσότερο με τους μηχανικούς των ΤΕΙ.

 

Δυστυχώς, νομίζω ότι με τις απαντήσεις σας (εξαιρώ μόνο τον avgoust που απάντησε με περίσσια ευγένεια, και τον ΜΑΚΑΡ που και προσπάθησε να βοηθήσει και για τους -σωστούς- λόγους απείχε από τη συνέχεια της συζήτησης), πραγματικά πέφτετε στο επίπεδο το οποίο αποδοκιμάζετε.

 

Πραγματικά σας ξενίζει τόσο πολύ αυτή η προκατάληψη? Είναι η πρώτη φορά άραγε, που κάποιος υποστηρίζει μια άποψη με την οποία διαφωνείται? Στην τελική, αν τόσο σας ενοχλεί (και επαναλαμβάνω και εμένα με ενοχλεί) για ποιό λόγο η ειρωνεία? Για ποιό λόγο οι βρισιές? Νομίζετε ότι μετά από τις απαντήσεις σας:

1ον θα βελτιώσετε την άποψη του anemelos (ή του κάθε anemelos), ή

2ον θα πείσετε τους αναγνώστες του forum για την άποψή σας, ή

3ον θα δώσετε την εικόνα ότι σας ενδιαφέρει να βοηθήσετε τους τυχόν μηχανικούς ότι μπορούν άφοβα να ρωτήσουν μια απορία τους από τη στιγμή που κάποιοι εκφράζονται τόσο άσχημα, ακόμα και αν έχουν δίκιο ως προς τη βάση τους? Δηλαδή αν είσασταν δίπλα δίπλα τώρα θα είσασταν στα χέρια? Και συνεχίζετε να θεωρείστε ότι είστε σε υψηλότερο επίπεδο από τον συνομιλητή σας?

 

Δε με νοιάζει αν παρεξηγηθώ ή όχι, και με βάση τις συμπεριφορές που βλέπω, αμφιβάλλω αν θα κάνω ποτέ ξανά post στο forum, αλλά δεδομένου ότι είναι η πρώτη φορά που κάνω, θέλω παρόλο τον εκνευρισμό μου να ευχαριστήσω όσους βοηθάνε τους αναγνώστες (μηχανικούς και μη), γιατί αρκετές φορές έχω κατεβάσει βοηθήματα και διαβάσει πράγματα που με βοήθησαν ως νέο μηχανικό.

 

Παρόλο που δεν έχει ιδιαίτερη σημασία στη γνώμη μου αυτή που εκφράζομαι απλά ως αναγνώστης, και επειδή δεν έχω συμπληρώσει την ειδικότητα στο προφίλ μου, είμαι Πολιτικός Μηχανικός ΕΜΠ, και σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω ότι οι συνάδελφοί μου από τις λοιπές σχολές έχουν λιγότερα εφόδια από εμένα, ενώ διαφωνώ και με την προκατάληψη έναντι των μηχανικών από ΤΕΙ.

 

Μάλιστα, αντί για να αντιπαρατίθεμαι με τους συναδέλφους μου για το ποιά σχολή είναι η καλύτερη, θα προτιμούσα να βελτιώνοταν η δικιά μου σχολή, γιατί κάθε άλλο παρά ζηλευτή είναι -με τους καθηγητές που χρησιμοποιούν χρήματα των σχολών για να κάνουν τις δουλειές τους, με τους φοιτητές που αναλώνονται στον καρκίνο του συνδικαλισμού, με τους πρυτάνεις που δήθεν προστατεύοντας τα συμφέροντα των φοιτητών αφήνουν καθέναν να καταστρέφει τις σχολές μας, με τους υπαλλήλους (γραμματείς κλπ) που κάθε άλλο παρά βοηθάνε τη ζωή των φοιτητών, με τον ίδιο οδηγό σπουδών επί τόσα έτη παρόλες τις αλλαγές της νομοθεσίας και την πρόοδο των επιστημών μας, με τη διδακτική ανικανότητα ορισμένων καθηγητών και την απουσία άλλων από τα αμφιθέατρα, με την πλήρη απουσία πρακτικής εκπαίδευσης της "καλύτερης" σχολής της χώρας (πόσοι φοιτητές δεν έχουν ακούσει ακριβώς τα ίδια ευφημιστικά λόγια την πρώτη μέρα)... μόνο λόγια... αυτή είναι η άποψή μου βέβαια, που είχα όλη την καλή διάθεση να κρατήσω για τον εαυτό μου, και να σας βγάλω από τον κόπο να διαβάσετε (όσοι), αλλά δυστυχώς κανείς δεν είναι τέλειος.

 

ΥΓ: Δυστυχώς δεν γνωρίζω να βοηθήσω τον anemelos επί του θέματος, αλλά αν γνώριζα είτε θα απαντούσα, είτε θα απείχα, είτε θα έλεγα στον συνομιλητή μου ότι περίπου είπε και ο avgoust. Τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο._

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Απαντήσεις 22
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...

Anemelos...

 

Η λογική των αποκλεισμών σίγουρα δεν θα σε βοηθήσει, τουλάχιστον..... στην επαγγελματική σου σταδιοδρομία!

 

Εαν έχεις (που είμαι σίγουρος ότι δεν έχεις.....), καταλάβει η βοήθεια που λαμβάνουμε από αυτό το site και από τους συναδέλφους γίνεται μέσω σύνθεσης και ανταλλαγής απόψεων...

 

...ανεξάρτητα από την ειδικότητα, την εμπειρία, το πτυχίο ή το δίπλωμα, το Πανεπιστήμιο ή το Ανώτατο Τεχνολογικό Εκπαιδευτικό Ίδρυμα...

 

Καλή τύχη σ' ότι κι αν κάνεις!

Είμαι σίγουρος ότι θα σου χρειαστεί...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.