Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παλιά κουφώματα αλουμινίου


hitech444

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 26
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Στο σπίτι μου που έχω συρόμενα σε πλάτος 4,50 μέτρα (περίπου δεκαετίας) όταν φυσάει τόσο ώστε να αναποδογυρίζει το σκουπιδοτενεκέ στο μπαλκόνι δηλαδή πολύ παραπάνω από 5-6 μποφώρ αν δεν κάνω λάθος, η κουρτίνα μέσα στο σαλόνι δεν κουνιέται καθόλου ούτε γίνεται με άλλο τρόπο αντιληπτός ο άνεμος (πέρα από τον θόρυβο) έξω. Εξαρτάται βέβαια και από τον εγκαταστάτη.

 

Η πίεση μία ατμόσφαιρας που λες είναι τεράστια πίεση. Δεν ξέρω από προδιαγραφές κουφωμάτων αλλά η ένταση ανέμου 6 μποφώρ εκτιμώ ότι πρέπει να αντιστοιχεί περίπου στο 1/100 της ατμοσφαιρικής πίεσης.

 

Σαφώς πάντως ότι ο μηχανισμός συρόμενου VW είναι πολύ πιο στεγανός από τα απλά συρόμενα

 

το προβλημα ειναι οτι οι απωλειες θερμοτητας και ηχου,ερχονται παρα πολυ πριν γινουν αντιλυπτα.φανταζομαι κατανοεις οτι ις απωλειες θερμοτητας και την ηχομονωση δεν τα μετραμε με το αν κουνιεται η κουρτινα η αν πεφτει ο σκουπιδοντενεκες στην βεραντα.ο σκουπιδοντενεκες ειναι πλαστικος η αλλουμινενιος? αδειος η γεματος? με καθε συμπαθεια αλλα ειναι πολλες οι παραμετροι οποτε νομιζω πως το παραδειγμα σου ειναι λιγο ατοπο.

επειτα,αν ακους ετσι ευκολα εναν ανεμο των 6 μποφωρ,τοτε ποια η ηχομονωση που σου παρεχουν τα κουφωματα?

 

για την πιεση ισως να εχεις και δικιο,καθως δεν γνωριζω πολλα απο πιεσεις.

καποιος γνωστης θα μπορουσε να βοηθησει.

οταν λοιπον εχουμε βροχη,εντονη ομως,(δεν μιλαω να πνιγεται ο κοσμος) ποση πιεση μπορει να ασκει το νερο πανω στα κουφωματα? ειτε λοιπον ειναι 1 ατμοσφαιρα η πιεση ειτε μιση,ειτε 1/4,ειναι ικανη αυτη η πιεση να κανει το νερο να περασει απο τα βουρτσακια.θα μου πειτε οτι σχεδον ολες οι πορτες και τα παραθυρα ειναι σε βεραντα και η βεραντα εχει σκεπη απο πανω η πλακα αλλου οροφου.στην περιπτωση ομως(οχι σπανια) που εχουμε ενα παραθυρο χωρις σκεπι απο πανω(οχι σπανιο) αν μπει νερο απο εκει,ειναι ικανη αυτη η μοναδικη φορα να κανει τον ιδιοκτητη να τα ψαλει στον μηχανικο,στον κουφωματα κτλ.

 

Δεν μπορούν να μπούν λαστιχάκια αντι για βουρτσάκι στα συρρόμενα;

...(ίσως κάποια νέα πατέντα)

σχεδον αδυνατο νομιζω ειναι χωρις να αποκλεισω μια νεα πατεντα.

απλα το βλεπω δυσκολο λογο της λειτουργικοτητας του επαλληλου κουφωματος.

 

αν καποιος ξερει αγγλικα η γερμανικα και ξερει τι σημαινουν ολα αυτα τα DIN και οι υπολοιποι κωδικοι θα μπορουσε να βοηθησει.

 

με μια γρηγορη αναζητηση βρηκα αυτα

 

http://www.captain-sa.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=72&Itemid=86&lang=el

 

http://www.captain-sa.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=35&Itemid=144

 

http://www.stabil.gr/images/pdf/ce_file.pdf

 

http://www.claufen.gr/pistopoiitika.htm

 

http://www.alkat.com.gr/view.asp?cgpk=637&obpk=259&lg=el

 

επισης απο οσο ξερω απο την δουλεια μου,πιστοποιητικα δοκιμων υπαρχουν μονο για ανοιγομενα κουφωματα. γιατι αραγε?

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι οτι οι απωλειες θερμοτητας και ηχου,ερχονται παρα πολυ πριν γινουν αντιλυπτα.φανταζομαι κατανοεις οτι ις απωλειες θερμοτητας και την ηχομονωση δεν τα μετραμε με το αν κουνιεται η κουρτινα η αν πεφτει ο σκουπιδοντενεκες στην βεραντα.ο σκουπιδοντενεκες ειναι πλαστικος η αλλουμινενιος? αδειος η γεματος? με καθε συμπαθεια αλλα ειναι πολλες οι παραμετροι οποτε νομιζω πως το παραδειγμα σου ειναι λιγο ατοπο.

επειτα,αν ακους ετσι ευκολα εναν ανεμο των 6 μποφωρ,τοτε ποια η ηχομονωση που σου παρεχουν τα κουφωματα?

 

 

Ολη η περιγραφή των ατμοσφαιρικών συνθηκών του μπαλκονιού μου :smile: σκοπό είχαν να δείξουν την στεγανότητα σε ένταση ανέμου και όχι τις απώλειες θερμότητας ή ηχομόνωσης . Ωστόσο θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιο κούφωμα που όταν έξω φυσάει αέρας 6 μποφώρ, προσφέρει τέτοια ηχομόνωση που να μην ακούγεται έξω ο αέρας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως χρησιμοποιούνται μόνο στην Ελλάδα.

Ενα γρήγορο ψάξιμο στο ΝΕΤ, έβγαλε την παρακάτω σελίδα.

http://www.infinitywindows.com/?page=patio-doors-sliding-patio

 

Κι μια ερώτηση trackler

Είπες "ειναι ικανη αυτη η μοναδικη φορα να κανει τον ιδιοκτητη να τα ψαλει στον μηχανικο,στον κουφωματα κτλ."

Στον μηχανικό γιατί να τα ψάλλει? Αυτός που επιλέγει να βάλει συρόμενα/επάλληλα, το κάνει φαντάζομαι για οικονομία, είτε χρημάτων, είτε χώρου (που οδηγεί πάλι σε χρημάτων βέβαια). Τι θα έπρεπε να κάνει ο μηχανικός? Να του δανείσει?

Εκτός αν εννοείς κάτι άλλο.....

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε CostasV,αν μπορουσαμε να ξερουμε ο συγκεκριμενης εντασης αερας,ποσα ντεσιμπελ ειναι,τοτε ισως να βγαζαμε μια ακρη.τωρα ετσι λυπαμαι αλλα δεν μπορω να βοηθησω.ειλικρινα οι επιστημονικες μου γνωσεις ειναι πολυ περιορισμενες,αν υπαρχει καποιος μαθηματικος η αλλος τυπος που να μεταφραζει τα μποφορ σε ντεσιμπελ,ισως να ειχαμε καποιο αποτελεσμα,αν και δεν νομιζω να υπαρχει κατι τετοιο.

επισης η στεγανοτητα σε καμια περιπτωση δεν μετριεται με το αν ακουμε η οχι τον αερα.

 

@ erling αυτο που θα πω φυσικα και δεν ειναι κανονας,αλλα,απο προσωπικη εμπειρια,ειναι παρα πολλες οι φορες οπου ο μηχανικος,προτεινει στον πελατη κατι συγκεκριμενο.αν αυτο λοιπον ειναι επαλληλο και δεν εχει ενημερωσει τον πελατη οτι υπο συνθηκες μπορει να περασουν νερα μεσα στο σπιτι,τοτε ο ιδιοκτητης εχει καθε δικαιωμα να τα ψαλει στον μηχανικο και στον κουφωματα παραλληλα.αυτο εννοουσα.

Δεν νομίζω πως χρησιμοποιούνται μόνο στην Ελλάδα.

Ενα γρήγορο ψάξιμο στο ΝΕΤ, έβγαλε την παρακάτω σελίδα.

http://www.infinitywindows.com/?page...-sliding-patio

αυτο τι αποδυκνυει?

σας επισημαινω οτι ειναι πολυ δυσκολο εως αδυνατο να βρειτε πιστοποιητικα δοκιμων σε ανεμοπιεση και υδατοπιεση σε επαλληλα και συρομενα κουφωματα.

σκεφτητε το λιγο και θα καταλαβετε.

 

ακουω επισης πολλες φορες,κυριως απο τις γυναικες και νοικοκυρες των σπιτιων οτι το ανοιγομενο ¨τρωει¨ χωρο.

θετω το παρακατω ερωτημα

εχουμε μια μπαλκονοπορτα με φαρδος 2 μετρα που ¨βλεπει¨ σε ενα μεγαλο και ωραιο μπαλκονι με θεα.υπαρχει ποτε περιπτωση ακριβως μπροστα απο την μπαλκονοπορτα να βαλει καποιον καναπε ή τηλεοραση ή κατι αλλο που θα εμποδιζει την προσβαση στο μπαλκονι? προφανως οχι! το ανοιγομενο λοιπον τι χωρο θα ¨φαει¨? κανεις ενα ωραιο ανοιγομενο με φαρδος 1,60(ικανοποιητικοτατο μεγεθος) και αριστερα και δεξια εχεις 2 σταθερα των 30 ποντων.τι κερδιζουμε? και μεγαλη προσβαση στο μπαλκονι και την παρα πολυ καλη μονωση (θερμοηχομονωτικη) του ανοιγομενου κουφωματος.

 

ειναι νομιζω πολυ βασικο η οσο το δυνατον καλυτερη μονωση ενος κτιριου και επειδη δεν ειναι ευκολο να γκρεμιζεις και να χτιζεις απο την αρχη ενα σπιτι,μηπως ειναι προτιμοτερο να προσπαθησουμε να πεισουμε τον πελατη μας(ο καθενας απο το επαγγελμα του) οτι ειναι προτιμοτερο να πληρωσει κατι παραπανω και να γινει σωστη δουλεια? τουλαχιστον εγω αυτο κανω.

φυσικα ο ιδιοκτητης ειναι αυτος που αποφασιζει και αναλαμβανει και τις συνεπειες των επιλογων του.αλλα ενας ενημερωμενος καλα και ευχαριστημενος πελατης,ειναι αυτος που θα μας δωσει περισσοτερη δουλεια και θα προσδωσει ενα κυρος στο ονομα μας,σωστα?

Link to comment
Share on other sites

αγαπητε CostasV,αν μπορουσαμε να ξερουμε ο συγκεκριμενης εντασης αερας,ποσα ντεσιμπελ ειναι,τοτε ισως να βγαζαμε μια ακρη.τωρα ετσι λυπαμαι αλλα δεν μπορω να βοηθησω.ειλικρινα οι επιστημονικες μου γνωσεις ειναι πολυ περιορισμενες,αν υπαρχει καποιος μαθηματικος η αλλος τυπος που να μεταφραζει τα μποφορ σε ντεσιμπελ,ισως να ειχαμε καποιο αποτελεσμα,αν και δεν νομιζω να υπαρχει κατι τετοιο.

επισης η στεγανοτητα σε καμια περιπτωση δεν μετριεται με το αν ακουμε η οχι τον αερα.

 

Την στεγανότητα σαφώς και δεν την μετράμε με το αν ακούγεται ο αέρας. Στην περίπτωσή μου την στεγανότητα την μέτρησα με ένα υπερευαίσθητο όργανο :smile: που πιάνει πιέσεις μικρότερες από 1 mbar και ταχύτητες που βρίσκονται στο πεδίο της φυσικής κυκλοφορίας (συναγωγή το λέμε όσοι τελείωσαμε το ΑΠΘ).

 

 

Με παραξένεψε η ερώτησή σου

αν ακους ετσι ευκολα εναν ανεμο των 6 μποφωρ,τοτε ποια η ηχομονωση που σου παρεχουν τα κουφωματα?

 

και έθεσα την ερώτηση

θα ήθελα να ξέρω αν υπάρχει κάποιο κούφωμα που όταν έξω φυσάει αέρας 6 μποφώρ, προσφέρει τέτοια ηχομόνωση που να μην ακούγεται έξω ο αέρας

Από τα λίγα που ξέρω είναι ότι ο ήχος προέρχεται από κύματα διαφορετικής πίεσης. Εάν ο αέρας δεν συναντά κανένα εμπόδιο και δεν στροβιλίζεται, τότε και 12 μποφώρ να είναι, δεν θα ακούγεται τίποτα. Είναι το ίδιο το κούφωμα (και κατ' επέκταση κάθε εμπόδιο στην φορά του ανέμου, όπως το κάγκελο ή και η ίδια η πολυκατοικία) που δημιουργεί με κάθε επιφάνεια, αλλαγή στην φορά του ανέμου και κατ'επέκταση στροβιλισμό, άρα αλλαγή ροής που δημιουργούν μικροαλλαγές πίεσης και τελικά τον θόρυβο. Οπότε και εγώ πιστεύω ότι δεν υπάρχει κάποια συσχέτιση μποφώρ και ντεσιμπελ.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Ηθελα μια γνώμη, αν μπορεί κάποιος... Στην πολυκατοικία μας τα συρώμενα είναι πλέον 20ετίας. Εν τω μεταξύ ποτέ δεν τους έχει γίνει συντήρηση. Λογικά δεν πρέπει να έχω μεγάλες απώλειες; Πως μπορώ να το δω αυτό; (Πέραν του ότι τη νιώθω την υγρασία) Μπορεί να μετρηθεί;

Και τελικά απ'όσο ξέρω με την επιδότηση αλλαγής κουφωμάτων δεν έγινε τίποτα, σταμάτησε σωστά;

 

-πράγματι η επιδότηση έχει ανασταλεί επ' αόριστον.

-Οι απώλειες που έχουν τα συρόμενα είναι βασικό τους μειονέκτημα- βέβαια άλλοι υποστηρίζουν πως έτσι αερίζεται και ο χώρος (και δεν έχουν προβλήματα με το τζάκι ;))Τα συρόμενα φημίζονται για τις απώλειες τους, δεν χρειάζεται να το μετρήσεις. Αν μπορείς βάλε απλά ανοιγόμενα!

 

-Συρόμενα είναι και τα επάλληλα. Τα πτυσσόμενα δεν συμπεριλαμβάνονται στην κατηγορία των συρόμενων! (βαση κατάταξης της λειτουργίας τους).

Διακρίνουμε 3 κατηγορίες. τα επάλληλα, (ανοίγουν το ένα πάνω στο άλλο... με το μεγαλύτερο μειονέκτημα να είναι ότι ποτέ δεν μπορείς να εκμεταλλευτείς το σύνολο του ανοίγματος, τα VW είναι η εξέλιξη των επάλληλων και αντικατάσταση των βουρτσακίων από λάστιχα), τα χωνευτά (με μειονέκτημα τις πλευρικές απώλειες από το σώμα του τοίχου όπως πολύ σωστά αναφέρει και κάποιος εδώ μέσα), τα εξωτερικά (...του σώματος του τοίχου- είτε μέσα στον χώρο είτε απ'εξω, με κύριο μειονέκτημα τη αισθητική τους -έχεις δει κατι αυθαιρετα που φαίνονται οι οδηγοί τους...)

Link to comment
Share on other sites

....

ακουω επισης πολλες φορες,κυριως απο τις γυναικες και νοικοκυρες των σπιτιων οτι το ανοιγομενο ¨τρωει¨ χωρο.

θετω το παρακατω ερωτημα

εχουμε μια μπαλκονοπορτα με φαρδος 2 μετρα που ¨βλεπει¨ σε ενα μεγαλο και ωραιο μπαλκονι με θεα.υπαρχει ποτε περιπτωση ακριβως μπροστα απο την μπαλκονοπορτα να βαλει καποιον καναπε ή τηλεοραση ή κατι αλλο που θα εμποδιζει την προσβαση στο μπαλκονι? προφανως οχι! το ανοιγομενο λοιπον τι χωρο θα ¨φαει¨? κανεις ενα ωραιο ανοιγομενο με φαρδος 1,60(ικανοποιητικοτατο μεγεθος) και αριστερα και δεξια εχεις 2 σταθερα των 30 ποντων.τι κερδιζουμε? και μεγαλη προσβαση στο μπαλκονι και την παρα πολυ καλη μονωση (θερμοηχομονωτικη) του ανοιγομενου κουφωματος.

 

Καλα τα λές αλλα εχεις δει εσυ κατι υπνοδωματια διαμερισματων που το ενα φυλλο ανοιγομενου παραθυρου δεν μπορει να ανοιξει γιατι το εμποδιζει το διπλο κρεβατι; να το κανουν ποιο μακρυα, τοτε δεν θα ανοιγει η ντουλάπα!!! ειδες παλι να πέφτει πανω στο ψυγειο ή στις καρεκλες του καθημερινου τραπεζιου στην κουζίνα;;

Εγω τα βλεπω συνέχεια

.

Link to comment
Share on other sites

δεν εχεις καθολου αδικο και εχει τυχει και σε μενα.

οταν ομως ρε παιδια σε μια κρεβατοκαμαρα που ειναι 9 τετραγωνικα,υπαρχει στο σχεδιο και μπαλκονοπορτα και παραθυρο μαζι,δεν γινονται ολα!θες παραθυρο?καντο σταθερο.

εξαλλου τα ανοιγομενα κουφωματα εχουν το πλεονεκτημα της ανακλισης που επαρκει πιστευω για τον αερισμο του χωρου.μαλιστα αν ολα τα κουφωματα στο σπιτι εχουν ανακλιση,γινεται μια χαρα ο αερισμος.ε μια φορα την βδομαδα που θα θελει να καθαρισει τα τζαμια,ας κουναει λιγο το κρεβατι.αν δεν θελει να κουναει το κρεβατι,τοτε να μην γκρινιαζουν οτι καινε πολλα για θερμανση.ολα μαζι δεν μπορουμε να τα εχουμε.

αν και σε καποιες περιπτωσεις,υπαρχει η λυση να γινει ανοιγομενο παραθυρο αλλα στο κατω μερος του να εχει ενα κομματι με υψος 30 ποντων που να ειναι σταθερο και απο εκει και πανω να ανοιγει το υπολοιπο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσει, αλλά πρέπει να υπενθυμίσω ότι η συζήτηση θα πρέπει αν αφορά κυρίως την ενεργειακή πλευρά των κουφωμάτων αλουμινίου.

Ειδάλλως ανοίγει η συζήτηση και δεν βοηθά κάνεναν.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.