Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χάραξη μόνο με gps σε Π.Ε.


Recommended Posts

Καλησπέρα

 

Έχω μία σκέψη (γιατί μου έχει τύχει ίδια περίπτωση) και θέλω να μου πείτε αν είναι σωστή.

 

'Εστω ότι η μέλέτη είναι σωστότατη αλλά σε TM3.

Ερώτηση α) Ο μελετητής εξαρτήθηκε από τα τριγωνομετρικά της περιοχής;

Εάν ναι, τότε είναι σωστή η σκέψη; :

 

Μετατροπή απο TM3 σε WGS84 και μετά σε ΕΓΣΑ87.

 

Δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι για να το αντικρούσω αυτό το επιχείρημα!

Link to comment
Share on other sites

οχι η σκέψη δεν είναι σωστή

το επιχείρημα αντικρούεται με λίγο ψάξιμο στο φόρουμ

αυτό το από ΤΜ3 σε WGS84 πως προέκυψε η αναγκαιότητά του?????!!!!!

τα ξαναλέμε

Link to comment
Share on other sites

'Εστω ότι η μέλέτη είναι σωστότατη αλλά σε TM3.

 

Πιο πολύ θα σου "κάτσει" αν το δουλέψεις σε ΗΑΤΤ...

Δες μια μετατροπή στο Coords που δίχνει και τα σφάλματα (θα το καταλάβεις)

Ουτως ή άλλως οι προβολές ΤΜ3 και ΗΑΤΤ ειναι στο ίδιο datum

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

 

Βέβαια δεν έχω ασχοληθεί ακόμα αλλά μου έχει κάτσει στο βάθος του μυαλού το εξής:

 

Εφόσον τα τριγωνομετρικά ΓΥΣ έχουν γεωγραφκές συντεταγμένες και εκ των υστέρων προέκυψε το ΤΜ3, τότε γιατί δεν κάνουμε το αντίστροφο. Δηλαδή από ΤΜ3 επιστροφή σε γεωγραφικές και μετά σε Εγσα....

 

Μην απαντήσετε, θα το ψάξω , κάτι μου διαφεύγει για να καταρρίψω τον ισχυρισμό μου!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Το θέμα παλιό αλλά επανέρχεται!

Έχω τοπογραφικό ΟΑ σε ΤΜ3 του 2004. Μου ζητείται να κάνω νέο τοπογραφικό σε ΕΓΣΑ87 επίσης για έκδοση ΟΑ (βάσει άρθρου 26, Ν.4014). Τι ρίσκο θα υπάρχει (ακρίβειες) αν απλώς μετατρέψω με το coords την ΤΜ3 σε ΕΓΣΑ;

Συνάδελφοι, λυπάμαι που το λέω αλλά επαγγελματίες, δημόσιοι οργανισμοί, η κοινωνία γενικότερα πρέπει σταδιακά να προσαρμοστεί σε χαμηλότερες ακρίβειες. Δεν αντέχουμε ούτε εμείς, ούτε οι πελάτες μας το κόστος αυξημένης ακρίβειας.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω ότι γενικά πρέπει όλοι να προσαρμοστούν σε τοπογραφικά χαλαρότερων προδιαγραφών. Όπισθεν ολοταχώς. Αναγκαστικά λόγω οικονομικής κρίσης.

Edited by Julius Caesar
Link to comment
Share on other sites

Επί της ουσίας Καίσαρα, ούτε να το σκέφτεσαι!

Μπορεί τα αποτελέσματα να είναι σωστότατα, μπορεί και όχι. Εάν όμως υπάρχει πρόβλημα, θα προκύψει σε καμία χάραξη, σε καμιά θεμελίωση και μετά τρέχα γύρευε...

Οπως είπε ο GRTOPO σε παλαιότερο post , εάν ο γιαλός είναι στραβός, στραβά θα αρμενίσεις...

Αποτύπωσε πολλά σταθερά ώστε να μπορείς να κάνεις έναν αξιόπιστο τοπικό μετασχηματισμό

 

edit

 

Επειδή στο ενδιάμεσο απάντησες, εγώ προσωπικά αρνούμαι να θυσιάσω κάτι απο την ποιότητα της εργασίας γιατί αυτή η ποιότητα με διασφαλίζει πως στο μέλλον δεν θα με κυνηγάνε οι πελάτες μου...

Edited by DIMITRIS80
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.