Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χάραξη μόνο με gps σε Π.Ε.


Recommended Posts

>
Επειδή στο ενδιάμεσο απάντησες, εγώ προσωπικά αρνούμαι να θυσιάσω κάτι απο την ποιότητα της εργασίας γιατί αυτή η ποιότητα με διασφαλίζει πως στο μέλλον δεν θα με κυνηγάνε οι πελάτες μου...

 

Το ίδιο κι εγώ. Γι' αυτό και ρωτάω. Απλά -το θέτω σαν προβληματισμό, δεν λέω ναι ή όχι- μήπως θα ήταν καλύτερο να υπάρχει κοινή συμφωνία φορέων, συλλόγων, υπουργείων κτλ. για χαλάρωση των προδιαγραφών. Ατομικά κι εγώ δε ρισκάρω.

Link to comment
Share on other sites

Μα ακριβώς για να μην υπάρχουν χαλαρές προδιαγραφές υπάρχουμε σαν κλάδος συνάδελφε...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Τι να σας πω, έχω βρει τριγωνομετρικά σημεια, τα αποτύπωσα με GPS, βρήκα τις συντεταγμένες τους στα τοπικά φύλλα χάρτη και έκανα μετασχηματισμό άπειρες φορές. Δούλεψε υπέροχα (Σε spreadsheet γιατί είμεθα κομπλεξικοί,θέλομεν να παριστάνομεν και τους επιστήμονες και να έχουμε μια δικαιολογία για το δικαίωμα που μας έχουν δώσει να υπογράφουμε τα πάντα σαν Πολ. Μηχ :mrgreen: )

 

Τα αποτελέσματα που μου δίνει το GIS με μετασχηματισμό CRS που συνέταξα εγώ ο ίδιος μου βγαίνει με μια μικρή απόκληση... 1500μέτρων

Για όποιον ασχολείται έδωσα σαν παραμέτρους:

>
+proj=tmerc +ellps=bessel +towgs84=456.39,372.62,496.82,0,0,0d00m0363s,0.0000159 +lat_0=34d0m0s +lon_0=20d42m58815s +x_0=200000 +units=m +k=0.9999

(οι παράμετροι +a +b και +rf , δηλαδή περιγραφή της εκκεντρότητας του Bessel παραλήφθηκαν γιατί ούτως η άλλως δηλώθηκαν εμέσως με το +ellps=bessel, αλλά και να τους βάλεις πάλι τα ίδια βγάζει)

Μήπως ξέρει κανείς να μου πει τι κάνω λάθος;

 

Συντεταγμένες TM3 δεν έχω βρει για να μπορέσω να κάνω κάτι αντίστοιχο αλλά όλοι οι γνωστοί μου τοπογράφοι με διαβεβαιόνουν οτι το TM3->ΕΓΣΑ του CoordsGR (με χρήση πολυωνύμων) είναι αξιόπιστα. Εσείς τι γνώμη έχετε για τις μετατροπές του CoordsGR?

Link to comment
Share on other sites

δεν είναι θέμα του λογισμικού

το CoordsGR κάνει σωστούς μετασχηματισμούς με την χρήση των πολυωνύμων

το ζητούμενο είναι αν μπορεί να εφαρμοσθεί στην περιοχή που σε ενδιαφέρει

το πρόβλημα είναι το τριγωνομετρικό και πολυγωνομετρικό δίκτυο της κάθε μελέτης

γενικότερα πάντως

όπως έχουμε συζητήσει στο φόρουμ η νέα επίλυση του κρατικού δικτύου απο την οποία προέκυψαν

οι συντεταγμένες στο σύστημα προβολής ΕΓΣΑ περιέλαβε και επιπλέον παρατηρήσεις

ανά περιοχή λοιπόν δεν έχουμε την ίδια ακρίβεια με την χρήση των πολυωνύμων

η καθε περιοχή-περίπτωση θα πρέπει να εξετάζεται ξεχωριστά

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.