Μετάβαση στο περιεχόμενο

Eργολαβικό αντιπαροχής και όνομα στο οποίο εκδοθηκε η Ο.Α.


Athan

Recommended Posts

Στην περίπτωση που έχουμε εκδόσει Ο.Α. ανέγερσης στο όνομα του ιδιοκτήτη (συγγενής Α΄βαθμού) του οικοπέδου και εκ των υστέρων (για άσχετους με το παρόν λόγους) χρειάζεται ο μηχανικός, εγώ δηλαδή, να αναλάβω την ανέγερση του κτιρίου επί αντιπαροχή με εργολαβικό, χρειάζεται να προβούμε σε αναθεώρηση της Ο.Α. για αλλαγή του κ.τ.ε.;

 

Επίσης χρειάζεται να γίνει αλλαγή στην καρτέλλα του ΙΚΑ;

 

Η΄μπορούμε στους όρους του εργολαβικού να αναφέρουμε ότι η έκδοση της Ο.Α. και οι ασφαλιστικές εισφορές βαρύνουν τον οικοπεδούχο και να μην κάνουμε τίποτα από τα παραπάνω;

 

 

 

 

ΥΓ. Δεν ξέρω αν δημοσίευσα το θέμα στο σωστό σημείο.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι ξέρω δεν χρειάζεται αλλαγή της Ο.Α.. Παλιότερα άλλωστε πολλοί κατασκευστές έβγαζαν την άδεια στο όνομα των οικοπεδούχων και είχαν δημιουργηθεί πολλά προβλήματα κυρίως όταν έμενε χρέος στο ΙΚΑ.

Πιθανόν όμως να έχεις λογιστικό πρόβλημα. Δεν θα μπορείς να περάσεις σαν έξοδα τις μισθοδοτικές καταστάσεις και τις πληρωμές των ενσήμων (άρα αυξημένη φορολογία).

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ!

Αρα γλιτώνουμε πολύ κόπο...

 

Συμφωνώ με το κόστος του ΙΚΑ. Οι μισθοδοτικές καταστάσεις τι είναι;

Link to comment
Share on other sites

Οι καταστάσεις του ΙΚΑ μπορούν να περαστούν στα έξοδα της εταιρείας σαν μισθοδοτικές καταστάσεις, αρκεί βέβαια να καταβάλλεται ο Φ.Μ.Υ.. Έτσι αυξάνονται τα έξοδα και μειώνεται ο φόρος.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που γνωρίζω εγώ είναι οτι το ΙΚΑ θέλει τα στοιχεία της οικοδομικής άδειας να συμφωνούν με τα στοιχεία της καρτέλας οικοδομοτεχνικού έργου που της αντιστοιχεί.

Κατά συνέπεια αν γίνει αναθεώρηση της άδειας και αλλάξει το όνομα του ιδιοκτήτη, τότε πρέπει να δηλωθεί στο ΙΚΑ εντός 30 ημερών, διαφορετικά υπάρχει πρόστιμο 300€.

Δες κι εδώ: http://www.ika.gr/gr/infopages/ergo/metoikod.cfm

Link to comment
Share on other sites

@achille

Nαι, αυτό που λες εννοείται.

Το θέμα είναι να μην αναθεωρήσουμε την άδεια.

 

@arcgeo

Σύμφωνοι, σαν έξοδα μπορεί να τα δικαιολογήσει μόνο ο κ.τ.ε. Σωστά;

Επομένως στην περίπτωσή μου θα έχουμε εμφάνιση των αντιστοίχων καταβολών σαν κέρδος.

 

Δεν πιστεύω να δημιουργείται κανένα πρόβλημα με το ΕΚΚΟ;

Link to comment
Share on other sites

Nα κάνεις αλλαγή ονόματος ιδιοκτήτη στην άδεια , γιατί θα έχεις πιθανά προβληματα με τις δηλώσεις γιά το ρεύμα .

Εδώ επειδή έχεις συγγένεια με τον ιδιοκτήτη πιθανόν δεν θα υπάρχει πρόβλημα , αλλά στα εργολαβικά , η άδεια ΠΑΝΤΑ στο όνομα του εργολάβου .

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε Athan,

Ισως χάριν της λακωνικότητας έχασα τη σαφήνεια στο μήνυμά μου.

Εννοείται ότι για να περαστούν οι καταστάσεις σαν έξοδα θα πρέπει οι αποδείξεις κλπ. να κοπούν στο όνομα της εταιρείας που θα κάνει την κατασκευή.

Μπορείς όμως να ρωτήσεις στο ΙΚΑ αν καταθέτοντας το εργολαβικό η καρτέλλα ( και οι αντίστοιχες αποδείξεις) μπορούν να είναι στο όνομα του κατασκευαστή. Πιστεύω ότι γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

@αrcgeo

ΟΚ! έτσι το συνέλαβα και εγώ.

 

@ΒΑS

Αν εξαιρέσουμε θέματα που αφορούν συμφωνία ιδιοκτήτη-εργολάβου, εφόσον όλα αυτά είναι λυμένα, θεωρείς τελικά απαραίτητη την διαδικασία αναθεώρησης για αλλαγή ονόματος από του ιδιοκτήτη σε αυτό του εργολάβου, παρόλο που, όπως αναφέρει ο arcgeo παραπάνω, συνηθίζοταν παλαιότερα;

Σου είναι εύκολο να αναλύσεις τα προβλήματα (σύνδεσης ΔΕΗ ή όποια άλλα) που έχουν πέσει στην αντίληψή σου;

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω το απλό , σε φαινόμενη καλή σχέση ιδιοκτήτη εργολάβου , στην σύνδεση γιά το ρεύμα ο ιδιοκτήτης ζητούσε δωράκια γιά να υπογράψει τις δηλώσεις γιά το ρεύμα , προφασιζόμενος διάφορα γνωστά θεματάκια .

 

Γιά αυτό ΠΟΤΕ η άδεια στο όνομα του ιδιοκτήτη , αλλά μόνο στου κατασκευαστή .

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.