Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Στερέωση θωρακισμένης πόρτας.


hpapagigr

Recommended Posts

Κύριοι κ κυρίες κατ'αρχήν Χρόνια Πολλά κ καλές γιορτές

Σας ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο σας κ θα ήθελα να σας ρωτήσω το εξής:

Σε διαμέρισμα πολυκατοικίας με μονό εξωτερικό τοιχο από τούβλο και διπλή γυψοσανίδα πρόκειται να τοποθετηθεί θωρακισμένη πόρτα.

Επειδή θέλω να ξέρω όσο το δυνατόν περισσότερα, αν και ασχετος για την κατασκευή, ποιος είναι ο καλλίτερος κ ασφαλέστερος τρόπος στερέωσης της πόρτας έτσι ώστε να μην την γκρεμίσει "βαζοντας πλάτη" ο κάθε ενας που θα θελήσει να μου κάνει "επίσκεψη"?

Έχετε υπ'οψι οτι δεν υπάρχει κολόνα ούτε παράλληλα ούτε καθετα αλλά μόνον ο τοίχος.

 

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Παρατηρήσεις:

1. Μη χρησιμοποιείτε κεφαλαία στους τίτλους των θεμάτων!

2. Αναρτήστε τα ερωτήματά σας στην σωστή κατηγορία (στην περίπτωση σας στην κατηγορία "Θέματα Ιδιωτών"!)

Ευχαριστώ, ilias

Link to comment
Share on other sites

Η στερέωση γίνεται με κομμάτια μπετόβεργας που στερεώνονται στο τοίχο και συγκολλούνται στη κάσα της πόρτας... Επίσης και στη πλάκα... Γενικώς δεν είναι πολύ εύκολο ούτε και θα το προσπαθήσει κανείς αφού άλλωστε δεν θα ξέρει και ότι ο τοίχος είναι μονός... Επίσης δένει και με πολυουρεθάνη... Ας μην υπερβάλλουμε... Να κοιτάξεις τη στερέωση για να μη κουνιέται στο μέλλον, είναι πιο σημαντικό...

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την περιεκτική κ άμμεση απάντησή σας.

Επειδή η οικοδομή είναι στα τούβλα κ δεν εχουν περαστεί στο διαμερισμά μου οι γυψοσανίδες πιστεύω να γίνει η σωστή δουλειά.

Έβαλα το ερώτημα για να ξέρω τι να περιμένω κ επειδή σε άλλο διαμέρισμα το κάθετο σιδηρένιο δοκάρι από πάνω "πιάνει σε κολόνα οριζόντια αλλά κάτω δεν εχει καλό στήριγμα και κουνιέται.

Σχεδόν καθημερινά πάω κ ελέγχω την πρόδο των εργασιών, όσο μπορώ να κρίνω τουλάχιστον.

Και εκμεταλευόμενος το χρόνο σας να ρωτήσω αν σε χώρο από γωνία ως την πόρτα 12 cm, μπορώ να ζητήσω την τοποθέτήση καλοριφερ? αν ναι τι είδους?

και παλι σας ευχαριστώ

Καλές γιορτές!!!

 

 

Θα σας παρακαλούσα για δεύτερη φορά να διαβάσετε τους Κανόνες Συμμετοχής για να κάνετε και τη δική μας δουλειά πιο εύκολη!

Παρατήρηση από τους Κανόνες Συμμετοχής:

"8. Δεν κάνουμε παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος για λόγους οικονομίας του forum."

Ευχαριστώ για την κατανόηση, ilias

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο από όλα και αυτό που σας συνιστώ είναι να βρείτε κάποιο συνεργείο που γνωρίζει από αυτές τις δουλειές και να αναθέσετε στον επικεφαλής τις εργασίες που θέλετε.

 

Μην προσπαθήσετε να κατευθύνετε μόνος σας μερικούς εργάτες.

Μπορεί να σας φαίνεται πιο οικονομική αυτή η λύση, αλλά δεν είναι (όπως δεν είναι και αποδοτική).

Link to comment
Share on other sites

Η πολυκατοικία ήδη κτίζεται κ υπάρχει επιβλέπων μηχανικός.

Εγώ απλά θα αγοράσω 1 διαμέρισμα κ απλά μου αρέσει κάπου κάπου να βλέπω πως πανε οι εργασίες.

Σας ευχαριστώ για την άμμεση απάντησή σας.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι αυτό. Απλά προσπαθώ να μάθω όσο το δυνατόν περισσότερα γίνεται για την βελτιστοποίηση του χώρου που διαθέτουν σήμεσα τα 2αρια διαμερίσματα. Προς το παρόν γίνονται όλα όσα συμφωνήσαμε. Θέλω όμως να υπάρχουν οι λεπτομέρειες που ...κάνουν την διαφορά. Σίγουρα τα ερωτήματά μου που είναι αυτονόητα στους ειδικούς σε μένα φαίνονταιν βουνό!!!

Καλές γιορτές

Link to comment
Share on other sites

το θέμα δεν είναι αν είναι αυτονόητο ή όχι

το θέμα είναι ότι γενικότερα από την στιγμή που όπως λες γίνονται όλα όσα έχετε πει και συμφωνήσει πράγμα που σημαίνει 2 πράγματα:

 

1ον ότι συνάδελφος σου έχει προτείνει διάφορες λύσεις για το τι θα ακολουθήσετε και αποφασίσατε από κοινού την πιο συμφέρουσα λύση και αυτή που ταιριάζει περισσότερο στις ανάγκες τις δικές σου και του χώρου σου

 

2ον έχει κερδίσει την εμπιστοσύνη σου για όλη αυτήν την διαδικασία

 

γι αυτό σου έγραψα και σε ρώτησα αν του 'έχεις εμπιστοσύνη

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Απλά κτίζεται η οικοδομή και τα υλικά είναι καθορισμενα. Δεν είχα τη δυνατότητα ουτε τη εμπειρία να μπω σε λεπτομέρειες. Εμπιστεύομαι την καλή φήμη του!!

Εμπιστοσύνη υπάρχει. Όμως είναι κακό να μαθαίνω πράγματα που αγνοώ (τεχνικά) έτσι ώστε να κρίνω κ μόνος μου?

Εξ'αλλου δεν πρεπει αφου αναλαμβάνω το ρίσκο της προπληρωμής να προλάβω τυχόν "κακοτεχνίες"?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.