Jump to content

Dudu1993

Members
  • Content Count

    23
  • Joined

  • Last visited

Community Reputation

0 Ουδέτερη

About Dudu1993

  • Rank
    Νέο Μέλος

Profile Information

  • Φύλο
    Άντρας
  • Επάγγελμα
    Μηχανικός
  • Ειδικότητα
    Τοπογράφος Μηχανικός Τ.Ε.Ι.

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

  1. Καλησπέρα Υπάρχει κάποιος που να έχει στοιχεία για το αγρόκτημα Κολινδρού; Ευχαριστώ πολύ
  2. Καλησπέρα στην ομάδα! Ξεκινάω την έκδοση Ο.Α. από το e-adeies και στο πρώτο στάδιο κάνω έγκριση βεβαίωση όρων δόμησης. Βάζω τα στοιχεία που απαιτούνται και όταν πατάω ανέβασμα εγγράφων με εμφανίζεται αυτό το μήνυμα . Ξέρει κάνεις τον λόγο ?
  3. Καλησπέρα στην ομάδα Τι μελέτες απαιτούνται για έκδοση οικοδομικής αδείας για προσθήκη στέγης ? Μην ανοίγεις χωρίς ουσιαστικό λόγο νέο θέμα και χωρίς πρώτα να κάνεις αναζήτηση σε ήδη υπάρχον, με ίδιο ή παραπλήσιο περιεχόμενο. Το θέμα σου συγχωνεύτηκε στο παρόν. Διάβασε προσεκτικά τους κανόνες συμμετοχής στο φόρουμ. Pavlos33
  4. Αν δεν γνωρίζεις τους αριθμούς τότε θα χρειαστείς τοπογράφο για να κάνει αυτός την έρευνα για σένα και συγκεκριμένα έναν που να γνωρίζει καλά την περιοχή να την έχει δουλέψει. Το κτηματολόγιο κάθε νομού έχει γεωγραφικό εντοπισμό ακινήτων όταν είναι στο πρώτο στάδο .
  5. @katrmp εφόσον γνωρίζεις που ειναι τα χωράφια σου το πρώτο πράγμα που θα κάνεις ειναι να μάθεις τους αριθμούς τους και έπειτα θα κάνεις έρευνα να δεις αν τα έχει δηλώσει κανείς στο κτηματολόγιο. Αν τα χωράφια δώθηκαν απο τη διανομή τότε πολλά κτηματολόγια δε χρειάζονται τοπογραφικό με έναν γεωγραφικό εντοπισμό είσαι καλυμένος .Αλλα αυτό το τονίζω εξαρτάται από την εταιρία που έχει αναλάβει το κτηματολόγιο.Σε περίπτωση πάλι που δεν ειναι διανομής ή δε τα δέχονται θα χρειαστείς τοπογραφικο. Η αποδοχή κληρονομιάς και αυτή συμβόλαιο είναι, οπότε ναι .
  6. Δεν λαμβάνεις καθόλου υπόψιν το κτηματολόγιο. Εσύ θα συντάξεις το τοπογραφικό διάγραμμα σύμφωνα με τη διανομή εφόσον πρόκειται για κληροτεμάχιο.
  7. Το οικόπεδο που αναφέρω βγαίνει άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση 19,11μ πρόσωπο 84 τ.μ. Μέσω της αποτύπωσης των υλοποιημένων ορίων δυστυχώς δε βγαίνει καμία άκρη γιατί στη συγκεκριμένη περιοχή γίνεται χαμός, ο ένας είναι μέσα στον άλλον και λόγω της ρυμοτομίας κάποια οικόπεδα έγιναν μη άρτια και ακόμα δεν έχει γίνει τακτοποίηση. Στα όμορα οικόπεδα Δημήτρη υπάρχει κτίσμα , αλλά για ποιο λόγο να επικαλεσθώ την θεωρητική μεσοτοιχία ? Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια σας
  8. 4.5 μετρα δεν ειναι τ προσωπό μου στο δρόμο, 19,11μ είναι το προσωπό μ. 4,5 ειναι ή αλλή διάσταση την οποία την ανέφερα για να δείξω ότι δε μπορώ να χωρέσω κτίσμα 5χ10
  9. Η συγκεκριμένη που θεωρεί κάτι τέτοιο είναι η Υποθηκοφύλακας μας και οι συμβολαιογράφοι μας και δυστυχώς δεν μου δίνεται η δυνατότητα να πω κάτι
  10. Στην περιοχή μου θεωρούν οτι δε χρειάζεται ανάρτηση και το στηρίζουν στο ν4495/2017 άρθρο 83 παρ.5 στις εξαιρέσεις , πότε δεν απαιτείται βεβαίωση.
  11. Καλημέρα στην ομάδα. Τοπογραφικό διάγραμμα οικοπέδου για αποδοχή κληρονομιάς πρέπει να αναρτάται με ΚΗΔ ?
  12. Πράξη τακτοποιήσης στο σημείο εκείνο δεν έχει γινει.το οικόπεδο που αναφέρομαι ομως παραμένει αρτιο και οικοδομησιμο κατα παρεκλισση σύμφωνα με την αρχική ημερομηνία δημιουργίας 1952 (προ του 65 στον 4ο τομέα η παρέκλισση ειναι 7μ-80τμ). Σε ευχαριστώ πολύ δημήτρη
  13. Καλημέρα στην ομάδα. Έχω ένα οικόπεδο 285 τμ, με έτος δημιουργίας 1952 από δικαστική απόφαση. Το έτος 1992, το οικόπεδο ρυμοτομείται και απομένει μη ρυμοτομούμενο τμήμα επιφάνειας 84 τ.μ. Α) Η δημιουργία του οικοπέδου μου παραμένει το 1952 και η αρτιότητα προκύπτει με βάση το εμβαδόν που παρέμεινε και το αρχικό έτος δημιουργίας του ; Β) Στο εναπομένον οικόπεδο, οι διαστάσεις του είναι 4,50 Χ19,18. Λόγω των διαστάσεων δεν εγγράφεται κτίριο 5Χ10. Στη δήλωση Ν. 651/77 και συγκεκριμένα στο άρθρο 25 για την αρτιότητα και την οικοδομησιμότητα του οικοπέδου, είναι δεσμευτικό;
  14. Γεια σας προσπαθώ εδώ και πόσο καιρό να πάρω εκτίμηση παραγωγικότητας για ένα αγροτεμάχιο που βρίσκεται εκτός ΓΠΣ και μου ζητάνε βεβαίωση άρδευσης ή μη , δικαιολογητικά ΟΣΔΕ τελευταίας 5ετιας και επειδή ο πελάτης μου έχει στη κατοχή του μόνο το 1/2 του αγροτεμαχίου μου ζητάνε να προσκομίσω και τον τίτλο του υπόλοιπου 1/2 . θα ήθελα να ρωτήσω 1ον εφόσον ο πελάτης μου έχει έννομο συμφέρον στο αγροτεμάχιο δεν οφείλουν να μου απαντήσουν για την παραγωγικότητα του χωραφιού ; και 2ον σε περίπτωση ύπαρξης πομόνας δίπλα από το συγκεκριμένο αγροτεμάχιο αλλάζει τίποτα; Σας ευχαριστώ πολύ
×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.