Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχολιασμός εξοπλισμού φωτοβολταϊκού πάρκου


antella

Recommended Posts

Γεια σας!

συγχαρητήρια για το forum! πολυ καλο!!!!!!!!

ειμαι αγροτισσα και φτιαχνω ενα φ/β παρκο 100kw με traker και ψαχνω για τον καλυτερο εξοπλισμο.

δεν θελω να πεσω θυμα του marketing της καθε εταιρειας.

 

θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για τα πανελ της conergy powerplus 240P

και iverters ειμαι αναμεσα στο conergy IPG 15T & IPG 11T και SMA STP 15.000LT-10 & SMA STP 12.000LT-10

(για τρακερ αποφασισα atlas 180)

 

A)Σχετικα με την αποδοση τους σε συνδιασμο μεταξυ τους δηλ.: ειναι καλος συνδιασμος conergy panel με conergy inverters

ή να εμπιστευτω τα SMA?

Β) Σχετικα με τη αντοχη και τις ζημιες σε βαθος χρονου.

 

Ευχαριστω για το χρονο σας.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! τα πανελ που εχεις επιλεξει πιστευω οτι ειναι πολυ καλα.οσον αφορα το inverter εγω θα επελεγα SMA.τι τιμη σου εχουν δωσει τελειωμενο το παρκο?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.σχετικα με τον εξοπλισμο παιρνεις απαλλαγη ΦΠΑ.αρα για τα υπολοιπα θα πληρωσεις λιγο ΦΠΑ.θεωρητικα τα πανελ σπανια παθαινουν ζημιες και η εταιρια που εχεις επιλεξει ειναι σαν ποιοτητα απο τις καλυτερες πιστευω,γι αυτο αλλωστε πληρωνεις αρκετα παραπανω σε σχεση με το αν εβαζες κινεζικα.πιο ευκολα ζημιες βγαζουν τα inverter αλλα και παλι η SMA ειναι καλη εταιρια και λογω οτι εχει τεραστιες πωλησεις στην Ελλαδα εχει αναπτυξει καλο δικτυο εξυπηρετησης για οτι τυχει μετα..εγω εχω δυο παρκα 80KW στη Κρητη και παρακολουθω πιο πολυ παρκα 80kw..την μεγαλυτερη ημερησια αποδοση σε παρκο τωρα ενα χρονο που παρακολουθω καποια παρκα 80KW στο sunny portal της SMA,ειναι 900kwh και το παρκο ειχε πανελ conergy power plus με inverter SMA και tracker διπλου αξονα.

Link to comment
Share on other sites

 

 

θα ηθελα να μου πειτε την γνωμη σας για τα πανελ της conergy powerplus 240P

 

 

Έχω την εντύπωση ότι η conergy πάει για φούντο

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!! απο οτι διαβαζω οι περισσοτερες Εταιριες κατασκευης φωτοβολταικων πανελ παγκοσμιως εχουν καταγραψει ζημιες λογω της δραματικης πτωσης της τιμης των πανελ και αντιμετωπιζουν σοβαρο προβλημα επιβιωσης..εδω η sanyo αρχισε να κλεινει εργοστασια.διαβαστε εδω

 

http://www.energypress.gr/news/c6cd56ac-0ee7-4faf-be2f-9d9ea541a960

Edited by gianniskriti
Link to comment
Share on other sites

Μπερδεύετε οι περισσότεροι (σχεδόν όλοι για την ακρίβεια) κάποια πράγματα λόγω του ότι τα ΦΒ είναι ναι μεν τεχνικό προϊόν ΑΛΛΑ ΔΕ κυρίως επενδυτικό. Ομοιάζει με χρηματηστήριο έντονα ενώ ταυτόχρονα έχει και φοβερό επιστημονικό - τεχνολογικό ενδιαφέρον. Οι ζημιές είναι ζημιές ό,τι και να γίνει και δείχνουν αδυναμία όμως όχι και κλείσιμο εταιρίας.

 

Ευθέως στο ερώτημά σου andella! SMA σημαίνει inverter με πολύ καλή εξυπηρέτηση, βάθος εταιρίας και τεχνογνωσία σοβαρή. Δεν είναι όμως ό,τι πιο ποιοτικό στην πραγματικότητα προϊοντικά. Τα πάνελ καλύτερα αν δε θες να πέσεις θύμα του marketing να μην τα βάλεις. Μικρή αξιοπιστία εταιρίας, κακή πολιτική με αλλαγές management κάθε 4 μήνες σε διεθνές επίπεδο και χοντρά προβλήματα λειτουργικότητας προμηθειών και εξυπηρέτησης. Βράστα κι άστα.

 

Σίγουρα δεν πας για καλή επιλογή. Οφείλω όμως να ομολογήσω ότι αν επιλέξεις την κατάλληλη εταιρία εγκατάστασης δύσκολα θα έχεις προβλήματα. Πρώτα ο εγκαταστάτης και μετά τα υλικά.

Edited by pv-t solar
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πολύ καλημέρα σε όλους σας!

 

Θα ήθελα την γνώμη σας και τα επιχειρηματά σας, στο ζήτημα της επιλογής των υλικών που με ταλανίζει τόσο καιρό.

 

Αφου λοιπόν ρώτησα, έψαξα στο ιντερνετ αλλά και μίλησα με πάρα πολλές εταιρείες που αναλαμβάνουν την ολοκλήρωση Φ/Β έχω 2 συγκεκριμένες

 

προσφορές στα χέρια μου αυτή τη στιγμή.

 

Το πάρκο θα έιναι των 100KW (99.69 γιατην ακρίβεια)

 

Προσέξτε παρακαλώ πως οι τιμές που μου δίνουν είναι ακριβώς οι ίδιες.

  • Η 1η εταιρεία παρέχει πάνελ της Νορβηγικής Rec (με εναλλακτική τα Sharp ή τα πάνελ της ελβετικής Astor Solar, ότι επιλέξω εγώ)

Τα τράκερ είναι διαξονικά της Γερμανικής Degger και οι inverters της Siemens.

  • Η άλλη εταιρεία προσφέρει τα πάνελ της Luxor (αν θέλω στην ίδια τιμή και τα Rec μου είπε αλλά δεν τα συστήνει). Τα τράκερ είναι δικής του κατασκευής, διαξονικά επίσης με πιστοποίηση TUV και τα έχουν δουλέψει σε πάνω απο 150 έργα. Οι inverters που χρησιμοποιούν είναι της γερμανικής SMA.

Το μεγάλο μου πρόβλημα είναι ότι η προθεσμία με την προσφορά που μου έκανε η τράπεζα με την έγκριση του δανείου εκπνέει και καλούμαι να πάρω μια αποφάση μέσα σε 5-10 ημέρες.

 

Πήγα και στην έκθεση της Θεσσαλονίκης, μίλησα με διάφορους αλλά τελικά νομίζω πως μπερδεύτηκα περισσότερο. Ο καθένας προμοτάρει με ισχυρό τρόπο το δικό του προιόν και πάντα βρίσκει κάτι να πει για άλλα πάνελ υλικά κ.τ.λ. που ίσως να έχουν κάποια βάση.

 

Με συγχωρείται για το μακροσκελές post, κάθε γνώμη σας, συμβουλή επισήμανση, είναι όχι απλά χρήσιμη αλλά ΥΠΕΡΠΟΛΥΤΙΜΗ.

Edited by Giotis3
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Τα REC είναι σαφώς ανώτερα των LUXOR.Στείλε μου pm αν θέλεις για τα στοιχεία της δεύτερης εταιρείας γιατί κάπου πάει το μυαλό μου και ίσως μπορώ να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Εχω ξεκινήσει και γω και το ψάχνω το θέμα για καταστκευή πάρκου

στην Αττική κατα προτίμηση, εχω ρωτήσει κόσμο και ενας γνωστός μου

εχει καταλήξει σε αυτήν την εταιρία http://www.sopray-solar.gr/

Αν την εχετε ακουστα και γνωρίζεται κατι παρακαλώ απαντήστε.

Εχει περάσει ακρετός καιρός και πρέπει να καταλήξω κάπου.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.