Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκτός σχεδίου νομιμοποιημένο με τον Ν. 720/77


AlexandraD

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω ένα θέμα που αδυνατώ να βρω λύση.

 

Πρόκειται για ακίνητο σε ΕΚΤΟΣ ΣΧΕΔΙΟΥ περιοχή και ΧΩΡΙΣ ΟΡΟΥΣ ΔΟΜΗΣΗΣ.

 

Ο πελάτης, έχτισε 70 τ.μ. και τα νομιμοποιησε με τον Ν. 720/77 όπου πήρε οριστική εξαίρεση κατεδάφισης.

 

Στη συνέχεια, έχτισε άλλα 150 τ.μ. περίπου αυθαίρετα.

 

Στον υπολογισμό σύμφωνα με τις ερωτοαπαντήσεις, θα πρέπει να δηλώσω ότι έχει οικοδομική άδεια, κατ' επέκτασιν, καλούμαι να απαντήσω σε τι ποσοστό Δόμησης, Κάλυψης, Πρασιάς, Δ, κτλ έχει γίνει η παράβαση. Εφόσον δεν έχω όρους δόμησης, τι ποσοστά θα βάλώ; Και αν βάλω ότι δεν έχει οικοδομική άδεια δεν είναι σαν να αντιβαίνω στον Νόμο;

 

Παρακαλώ όποιος μπορεί να βοηθήσει! Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

Η εξαίρεση από κατεδάφιση με τον 720/77 σε εκτός σχεδίου-οικισμού δεν νοείται σαν άδεια, οπότε βάζεις ΟΧΙ και δεν έχεις άλλους συντελεστές υπέρβασης παρά μόνο το ύψος.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση! Η θ2 ερωτοαπάντηση λέει βάζουμε ναι στην οικοδομική άδεια εφόσον δεν αντιβαίνει στις ισχύουσες διατάξεις. Οπότε εγώ θεωρώ ότι βάζουμε Οχι στην οικοδομική άδεια. Στο ΥΠΕΚΑ που πήγα και ρώτησα μου είπε ο υπάλληλος ότι πρέπει οπωσδήποτε να βάλω ΝΑΙ διότι μετά δεν θα μπορώ να δηλώσω πιο κομμάτι του είναι νομιμοποιημένο και θα πρέπει να το ξαναδηλώσω όλο από την αρχη. Μετά μου έλεγε να βάλω όλους τους συντελεστές στο max, δηλαδή σαν ψευδή άδεια, μετά το πήρε πίσω και γενικά απάντηση δεν μου έδωσαν!

Link to comment
Share on other sites

Μόνο αν έχει γίνει η Γ φάση τότε μπαίνει σαν οικοδομική άδεια.Πάντως αυτα που σου είπανε στο ΥΠΕΚΑ είναι λάθος.

Link to comment
Share on other sites

Η Γ φάση αφορά τον Νόμο Τρίτση του 83. Εγώ λέω για τον 720/77 ο οποίος έχει βγεί και αντισυνταγματικός. Δεν έχει φάσεις και έχουν πάρει οριστική εξαιρεση κατεδάφισης ακόμα και τα εκτός σχεδίου. Ελλάς το μεγαλείο σου! Ξαναπήγα πάλι παντως στο ΥΠΕΚΑ και μου είπαν να το βάλω χωρίς άδεια αν και είναι λάθος και να γράψω στην τεχνική έκθεση τι πραγματικά συμβαίνει. Και πάλι όμως ο υπάλληλος ήταν ανήσυχος για το πως θα περάσει στην δεύτερη φαση

Link to comment
Share on other sites

Όπως τα λέει ο Μανώλης είναι. Με τις 2 δηλώσεις της προσωρινής εξαίρεσης και της οριστικής (μη σε μπερδεύουν οι τίτλοι των εξαιρέσεων που υπάρχουν στις σφραγίδες πίσω από τις δηλώσεις. Στην ουσία μιλάμε για προσωρινή αναστολή από την κατεδάφιση) δεν θεωρείς ότι έχεις οικοδομική άδεια.

Link to comment
Share on other sites

Ο 720/77 ειναι αντστοιχος της β φασης Τριτση. Η τελικη νομιμοποιηση του 77 "αντικατασταθηκε" με την γ φαση Τριτση. Τουλαχιστον ετσι εχω δουλεψει δυο περιπτωσεις προ 4014. Ειχαν 720/77 και αφου ενταχθηκαν στο σχεδιο πηγαν με γ φαση Τριτση

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Η εξαίρεση από κατεδάφιση με τον 720/77 σε εκτός σχεδίου-οικισμού δεν νοείται σαν άδεια, οπότε βάζεις ΟΧΙ και δεν έχεις άλλους συντελεστές υπέρβασης παρά μόνο το ύψος.

Μανόλη έχεις δεί την Β19 ερωταπάντηση που λέει:

Ακίνητα που ρυθμίστηκαν με το ν.720/77 και δεν εντάχτηκαν στο ν. 1337/83 θεωρούνται αυθαίρετα και πρέπει να ενταχθούν στο ν. 4014/11?

ΑΠΑΝΤΗΣΗ: Οχι, δεδομένου ότι στην παρ. 2δ του άρθρθου 23 του ν.4014/11 αναφέρεται το άρθρο 20 του ν. 1337/, που αντιμετωπίζει τα δηλωθέντα με το ν. 720/77.

Εγώ σκοπεύω να το θεωρήσω έτσι, και όσο για το άν θα δηλώσω τα επιπλέον αυθαίρετα με άδεια ή όχι, μάλλον θα δηλώσω χωρίς άδεια, γιατί βγαίνουν μικρότερα πρόστιμα.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως προανέφεραν οι συνάδελφοι. Οι επιπλέον αυθαιρεσίες σε κτίριο που έχει δηλωθεί με τον ν. 720/77 (με τις 2 σφραγισμένες υπεύθυνες δηλώσεις-μπορείς να το πεις 2 φάσεις) θα υπαχθούν στο ν. 4014 και στο πεδίο υπολογισμού προστίμου θα ενεργοποιηθεί η επιλογή " ΧΩΡΙΣ ΟΙΚΟΔΟΜΙΚΗ ΑΔΕΙΑ"

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλά , συμφωνούμε.

Το θέμα για μένα είναι : Οταν έχουν γίνει οι 2 φάσεις του 720/77 σε εκτός σχεδίου , δεν χρειάζεται να γίνει η γ' φάση του 1337 , (που δεν μπορεί και να γίνει σε εκτός σχεδίου.). Σταματάμε εκεί και το θεωρούμε "νομίμως υφιστάμενο"?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.