Μετάβαση στο περιεχόμενο

Υπάλληλος με ΑΠΥ: Μπορεί να υπογράφει;


Recommended Posts

Έστω ένας υπάλληλος σε μια εταιρία με ΑΠΥ ("μπλοκάκι"). Οι αποδείξεις κόβονται στο όνομα της εταιρίας-εργοδότη.

Μπορεί αυτός να σφραγίζει σχέδια, να νομιμοποιεί αυθαίρετα στο όνομά του κτλ.;

Ή μάλλον να αντιστρέψω την ερώτηση, τι τον εμποδίζει να τα κάνει όλα αυτά;

Link to comment
Share on other sites

Η φορολογία συνάδελφε και μόνον αυτή. Εάν το μπλοκάκι σου έχει περισσότερους από 2 (ή 3;) εργοδότες τότε φορολογείσαι ως ελεύθερος επαγγελματίας και όχι ως μισθωτός. Τούτο σημαίνει ότι ξεχνάς το αφορολόγητο από το 2013 (ή την σταθερή μείωση φόρου των 1900 ευρώ όπως λέγεται ότι θα γίνει) και φορολογείσαι από το 1ο ευρώ με συντελεστή 21% (για ποσά μέχρι 25.000 ευρώ). Αν φορολογείσαι ήδη ως ελεύθερος επαγγελματίας τότε κάτι δεν έχεις κάνει καλά εσύ ή ο λογιστής σου...

 

Κατά τα άλλα αφού έχεις ήδη ΑΠΥ μπορείς να αναλάβεις οποιοδήποτε έργο θελήσεις (άδειες, νομιμοποιήσεις κλπ κλπ).

Edited by cna
Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω και τι εμποδίζει έναν ΕΕ, με μικρό κύκλο εργασιών, όποια εργασία αναλάβει να την σφραγίζει αυτός και οι αποδείξεις να κόβονται στο όνομα μιας εταιρίας (κατόπιν συμφωνίας), έτσι ώστε ο ΕΕ να φαίνεται ότι είναι υπάλληλος με μπλοκάκι σ'αυτήν την εταιρία.

Μοιάζει ίσως λίγο πονηρό, αλλά γνωρίζω ΕΕ μηχανικούς που είχαν 5 τακτοποιήσεις Η/Χ με τον 3843 και επειδή τα έσοδα από αυτά ήταν πενιχρότατα ετεροαπασχολούνταν. Είναι δηλαδή άδικο να φορολογούνται σαν ΕΕ,επειδή είχαν 5 διαφορετικούς πελάτες ("εργοδότες").

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν ελέγχει καμία υπηρεσία την συμφωνία μεταξύ του εισπράτοντος τις αμοιβές και του υπογράφοντος τα σχέδια τότε μπορεί να συμβεί αυτό που λες. Τώρα για το άδικο ή όχι του μέτρου μπορεί να έχεις και δίκιο αλλά πλέον η φορολογική νομοθεσία βρίθει από άδικα μέτρα.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πω και τι εμποδίζει έναν ΕΕ, με μικρό κύκλο εργασιών, όποια εργασία αναλάβει να την σφραγίζει αυτός και οι αποδείξεις να κόβονται στο όνομα μιας εταιρίας (κατόπιν συμφωνίας), έτσι ώστε ο ΕΕ να φαίνεται ότι είναι υπάλληλος με μπλοκάκι σ'αυτήν την εταιρία.

Μοιάζει ίσως λίγο πονηρό, αλλά γνωρίζω ΕΕ μηχανικούς που είχαν 5 τακτοποιήσεις Η/Χ με τον 3843 και επειδή τα έσοδα από αυτά ήταν πενιχρότατα ετεροαπασχολούνταν. Είναι δηλαδή άδικο να φορολογούνται σαν ΕΕ,επειδή είχαν 5 διαφορετικούς πελάτες ("εργοδότες").

 

Το πρόβλημα θα το έχει η εταιρεία σε ενδεχόμενο φορολογικό ή ασφαλιστικό έλεγχο ( αν παρέλθει η περίοδος των εννέα μηνών απασχόλησης ).

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα θα το έχει η εταιρεία σε ενδεχόμενο φορολογικό ή ασφαλιστικό έλεγχο ( αν παρέλθει η περίοδος των εννέα μηνών απασχόλησης ).

Δηλαδή Σωτήρη τι εννοείς;

Εγώ είχα 25μηνη απασχόληση με μπλοκάκι στην ίδια εταιρεία,μπορώ να κάνω κάτι τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή Σωτήρη τι εννοείς;

Εγώ είχα 25μηνη απασχόληση με μπλοκάκι στην ίδια εταιρεία,μπορώ να κάνω κάτι τώρα;

 

Tι θα ήθελες να κάνεις ? Δεν τήρησαν τα συμφωνηθέντα ? Δεν σε πλήρωσαν ?

Link to comment
Share on other sites

Τα κλασσικά Σωτήρη,

ΤΣΜΕΔΕ το πλήρωνα εγώ,

ανύπαρκτα ΔΧ-ΔΠ-ΕΠΙΔ. ΑΔ.,

και τελικά απόλυση χωρις αποζημίωση.

Σε εργοτάξια εργαζόμουν με φούλ υπερωρίες και Σάββατα ως καθημερινές και αρκετές Κυριακές δέσμιος της δουλειάς.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.