Μετάβαση στο περιεχόμενο

Χρηματική αποζημίωση από ΥΔΟΜ για μη τήρηση προθεσμιών


Recommended Posts

Συνάδελφοι,

καθώς δεν έχω συναντήσει κάποια σχετική αναφορά στο forum, δεν ξέρω πόσο γνωστή είναι η δυνατότητα χρηματικής αποζημίωσης λόγω μη τήρησης προθεσμιών από τις Δημόσιες Υπηρεσίες (και των ΥΔΟΜ φυσικά).

Σε όλες τις Αποκεντρωμένες Διοικήσεις λειτουργούν Επιτροπές όπου μπορεί να προσφύγει ο οποιοσδήποτε και να διαμαρτυρηθεί γιά μη τήρηση προθεσμιών εκ μέρους των Υπηρεσιών ζητώντας αποζημίωση.

Η διαδικασία είναι απλή και τυποποιημένη (δείτε πιό κάτω το πρώτο link) 

Κάποιες Αποκεντρωμένες Διοικήσεις (προς τιμή των) ανεβάζουν και τις αποφάσεις

 

Πελοποννήσου

http://www.apd-depin.gov.gr/contents.asp?id=343

Μακεδονίας Θράκης

http://www.damt.gov.gr/index.php?option=com_content&view=category&id=63:-5-194391&Itemid=39&layout=default

 

ΥΓ1: Εχουμε τόσο αποδεχθεί το πρόσωπο του τέρατος που θεωρούμε (συναλλασόμενοι και υπάλληλοι) ασυνήθιστα-εως γραφικά τα ανωτέρω, ενώ πρέπει να είναι ο κανόνας: Βάσει του Κώδικα Διοικητικής Διαδικασίας - άρθρο 4 παρ. 5. " Η υπηρεσία στην οποία υποβάλλεται η αίτηση χορηγεί στον ενδιαφερόμενο απόδειξη παραλαβής όπου περιλαμβάνονται ο οικείος αριθμός πρωτοκόλλου, η προθεσμία εντός της οποίας υφίσταται υποχρέωση προς διεκπεραίωση της υπόθεσης, καθώς και η επισήμανση ότι, σε περίπτωση υπέρβασης των χρονικών ορίων που καθορίζονται στις παραγράφους 1 και 2 του παρόντος άρθρου, παρέχεται δυνατότητα αποζημίωσης κατά τις ρυθμίσεις των παραγράφων 7 και 8 του άρθρου 5 του Ν.1 943/1991 (ΦΕΚ50 Α'), όπως ισχύει".

 

ΥΓ2:Παρατηρώ ότι η Επιτροπή της Πελοποννήσου είναι πιό ..."σφιχτοχέρα" απ' ότι η αντίστοιχη της Μακεδονίας. Η πρώτη κινείται περίπου γύρω στα 40-50 €, ενώ η δεύτερη συχνά 350 €

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

ωραίο θέμα ..αλλά όλα γίνονται ....για τα μάτια του κόσμου...

Υπάρχει δυστυχώς πολύ μεγάλος εμπαιγμός και

πολύ μεγάλη επικάλυψη αρμοδιοτήτων από ένα σωρό επιτροπές και σώματα ελέγχου που δημιούργησε το κράτος

τάχα ...για να βρίσκεις το δίκιο σου.. 

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

αγαπητέ KANA

και όμως ας είμαστε αισιόδοξοι - τουλάχιστον όταν βρίσκουμε τρόπους να βρούμε το δίκιο μας.

Αν πολλοί έπρατταν αυτό που έκαναν οι συγκεκριμένοι πολίτες και επιβάλλονταν αποζημιώσεις, υποθέτω το πράγμα θα πήγαινε καλύτερα (και μόνο από το φόβο των υπαλλήλων ότι υπάρχει περίπτωση ο Δήμος να τους ζητήσει την ζημία).

πχ από εδώ:

http://www.damt.gov.gr/index.php?option=com_content&view=category&id=63&Itemid=39

Πρακτικό 4/10-8-2011 - θέμα 4 (χορήγηση αντιγράφων. Και τα πήρε με εισαγγελική παραγγελία και πήρε 100 €)

Πρακτικό 2/20-2-2012 - θέμα 3 (καταγγελία σχετικά με αυθαίρετα πήρε 100 €)

Πρακτικό 1/16-1-2012 - θέμα 7 (καταγγελία σχετικά με αυθαίρετα πήρε 350 €)

Link to comment
Share on other sites

φίλε anton64

έκανα προσφυγή στην Οικ και Διοικ Αποκεντρωμένη Υπηρεσία Περ Α Μ & Θράκης

επί παράνομης ενέργειας Αντιδημάρχου (που υπέγραψε για β' φορά ανάκληση οικ αδείας του 2010-που μόνο ο προϊστ Υ.ΔΟΜ μπορεί να υπογράψει -και την α'  φορά δικαιώθηκα από ΣΥΠΟΘΑ)

Την έστειλα συστημένη εντός του 15/νθημέρου

Ξέρεις γιατί μου την απέρριψαν;

ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ ....Γιατί λένε ότι την παρέλαβαν πέραν του 15/νθημέρου

 

Φυσικά και προσέφυγα στην επιτροπή του άρθρου 152 του Ν 3463/2006 και αναμένω... χωρίς πολλές ελπίδες

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Γιατί 15/νθημερο;

Νομίζω ότι οι προθεσμίες είναι 10 ημέρες (άρθρο 150 ΚΔΚ)

Πάντως οι αποφάσεις των επιτροπών του 152 (τουλάχιστον αυτές που ξέρω εγώ) είναι σωστές

Δες μία:

http://et.diavgeia.gov.gr/f/apdik_dmaked/ada/%CE%92%CE%95%CE%A5%CE%9C%CE%9F%CE%A11%CE%93-%CE%A76%CE%9A

Link to comment
Share on other sites

15/νθήμερο ήταν

αλλά μην εστιάζεσαι σ' αυτό

Δες αυτό

"Ξέρεις γιατί μου την απέρριψαν;

ΑΚΟΥΣΟΝ ΑΚΟΥΣΟΝ ....Γιατί λένε ότι την παρέλαβαν πέραν του 15/νθημέρου"

Link to comment
Share on other sites

Κώδικας Διοικητικής Διαδικασίας άρθρο 10, παρ. 3 :

3. Ο ενδιαφερόμενος μπορεί να υποβάλει το έγγραφό του με αποστολή συστημένης επιστολής εφόσον δεν το αποκλείουν οι σχετικές ειδικές διατάξεις. Στις περιπτώσεις αυτές, ως ημερομηνία υποβολής θεωρείται εκείνη της κατάθεσης της επιστολής στην ταχυδρομική υπηρεσία.

Link to comment
Share on other sites

αυτό ακριβώς ξέρω  και εγώ..

Έλα όμως που αυτό το τόσο κοινό ..δεν το γνωρίζουν  οι διορισθέντες - ταχθέντες για την προάσπιση του πολίτη

Edited by ΚΑΝΑ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.