Μετάβαση στο περιεχόμενο

MEA & εκδόσεις ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ


AristidisZ

Recommended Posts

Τώρα γελάμε, κλαίμε, τι κάνουμε άραγε ;

καλούμαι να εκδώσω ΠΕΚ για νεόδμητη οικοδομή

Πάω, το βλέπω, παίρνω φύλλα συντήρησης, πιστοποιητικά για τα κουφώματα, κλπ κλπ κπλ

τσεκάρω θερμογέφυρες, ουσιαστικά κάνω μια μίνι ΜΕΑ, τα βάζω στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ 1.29

Β στο 85% του Κ.Α.

παίρνω τη ΜΕΑ

Β+ (72% Κ.Α.)

βρε καλό μου βρε χρυσό μου, εκεί

Πάω στο γραφείο του μελετητή (είναι γνωστός μου), παίρνουμε το xml της μελέτης του 

το βάζουμε στο ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ (1.29), Β πάλι

βρίσκουμε ένα pc που έχει την 1.28

βάζουμε το xml του, Β+

βάζουμε το xml μου, Β+

 

ωραίο ;

τι κάνουμε τώρα ;

κάποιος που να το έχει αντιμετωπίσει ;

 

 

edit:

στο ΥΠΕΚΑ, jack daniels φάση

παίζουμε με τις τάπες και περιμένουμε να δούμε τι θα αποφανθούν :D

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 31
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Το θέμα έχει συζητηθεί πολλές φορές.

 

 

Διαφορές στην ενεργειακή κατάταξη κτιρίου απο την νέα έκδοση προγράμματος ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ

 

TEE KENAK v1.29 εναντίον v1.28

 

Νεα έκδοση λογισμικού ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ

 

Ίσως βρεις στα παραπάνω θέματα αυτό που ψάχνεις.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

νομίζω ότι δε δίνεται σαφής απάντηση στα παραπάνω, όσον αφορά στο ερώτημά μου...

με πήραν από ΕΥΕΠΕΝ

μου είπε ο άνθρωπος, μαζί με το ΠΕΚ του κτιρίου, να κάνω και ένα υπόμνημα προς την οικεία ΥΔΟΜ που να λέει ότι τηρήθηκαν οι προδιαγραφές του ΚΕΝΑΚ, αλλά λόγω των λογισμικών παρουσιάζεται διαφοροποίηση της κατάταξης

 

Οι ερωτήσεις μου ήταν 2:

 

1. πως προφυλάσσεται ο μελετητής από τον 4122

2. γιατί ο πελάτης που πλήρωσε κάποια χρήματα σε μονώσεις, κουφώματα, κλπ να έχει ένα κτίριο χαμηλότερης κατάταξης από αυτό που πλήρωσε

 

εν αναμονή νέας επικοινωνίας λοιπόν...

 

υ.γ. να συγχαρώ τον συνάδελφο από την ΕΥΕΠΕΝ που πραγματικά ενδιαφέρθηκε και απάντησε άμεσα

Link to comment
Share on other sites

Αριστείδη να' σαι καλά και περιμένουμε να μας πεις νεώτερα (από ΥΔΟΜ και ΕΥΕΠΕΝ).

 

Πάντως κάτι πρέπει να κάνουν εκεί στο ΥΠΕΚΑ. Είναι παράλογο να ζητούν -ουσιαστικά- αναδρομική εφαρμογή ενός κανονισμού που άλλαξε στην πορεία του. Δεν είναι μόνο η έκδοση του λογισμικού (αν θυμάμαι καλά είχαν κυκλοφορήσει τρεις εκδόσεις της v.1.28 μαζί με κάμποσα patch που γινόταν χαμός), αλλά και το ότι στην πορεία άλλαξαν-επικαιροποιήθηκαν οι ΤΟΤΕΕ.

Τον τρόπο ας τον βρουν οι ίδιοι. Ας παίρνει υπόψη του το σύστημα, π.χ.την ακριβή ημερομηνία έκδοσης της Οικ. Αδείας, την έκδοσης του λογισμικού που χρησιμοποιήθηκε (π.χ. 1.28.1.67) και ανάλογα να προχωρά.

Link to comment
Share on other sites

Πάνο θα επιμείνω και εγώ απόλυτα στο να μη δεχθώ να πέσει κατηγορία το κτίριό μου εξαιτίας των λογισμικών τους

ήδη πρότεινα να πάω εκεί με τα xml και να δώσουν αυτή λύση, και αφού επιβεβαιωθεί η ασυνέπεια των λογισμικών από μέρους τους, να βρουν αυτοί πως θα βγάλουν το κτίριο Β+ και θα καλύψουν και εμένα και τον μελετητή εγγράφως

Link to comment
Share on other sites

Εσύ έχεις πρόβλημα που πήγε από Β+ σε Β.

 

Ο άλλος που από Β θα πάει σε Γ, τι θα του κάνει το υπόμνημα;

Σύμφωνα με το νόμο πάει για αυθαίρετο αν εντός χρόνου δε γίνει Β. Σ' αυτό τι θα απαντούσε η ΕΥΕΠΕΝ;

Link to comment
Share on other sites

Έλα μου ντε... 

για αυτό και το απέρριψα ως λύση, και δε πρόκειται να πάω με τέτοιο χαρτί στην ΥΔΟΜ

ακόμα χειρότερα αυτό που περιγράφεις, όμως one way or another, πρέπει αυτοί να δώσουν λύση, όχι εμείς

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Απάντηση που έλαβα χτες:


 


 


 


Κε .....,


Η υπηρεσία μας έχει λάβει γνώση αναφορικά με το ζήτημα που παραθέτετε στο ηλεκτρονικό μήνυμά σας, ζήτημα που έχει συζητηθεί και σε προφορική μας επικοινωνία. Σύμφωνα με τα στοιχεία που μας παραθέτετε, διαπιστώνεται αναντιστοιχία στην κατάταξη σε ενεργειακή κατηγορία, σε νεόδμητο κτήριο, μεταξύ της ΜΕΑ (XML με version 1.28) και του επακόλουθου σε αυτήν ΠΕΑ (XML με version 1.29), εξαιτίας των διαφορετικών εκδόσεων του σχετικού λογισμικού (που ανταποκρίνεται και σε διαφορές στις καταναλώσεις).


Είναι αυτονόητο ότι οι αναβαθμίσεις των λογισμικών, είναι αναγκαίες προκειμένου να ανταποκρίνονται στα νέα, αναθεωρημένα τεχνικά δεδομένα. Κάθε νέα έκδοση λογισμικού, υποχρεωτικά καταργεί και αντικαθιστά την προηγούμενη, η οποία παύει να χρησιμοποιείται. Στην περίπτωση του λογισμικού ΤΕΕ ΚΕΝΑΚ, η έκδοση 1.29 αντικατέστησε την 1.28 και σημειωτέον τη βελτίωσε, με αποτέλεσμα να ανταποκρίνεται με μεγαλύτερη συνέπεια στην πραγματικότητα.  


Στην περίπτωση που αναφέρεστε, σύμφωνα πάντα με τα στοιχεία που παραθέτετε, προκύπτει ότι η Μελέτη Ενεργειακής Απόδοσης έχει εφαρμοστεί απόλυτα και στο σύνολό της, δηλαδή έχει υλοποιηθεί κάθε επί μέρους στοιχείο της, όπως αυτό προβλέπεται και αυτό έχει διαπιστωθεί και πιστοποιείται από τη δική σας Ενεργειακή Επιθεώρηση.  


Όπως σας έχω ενημερώσει και τηλεφωνικά, η υπηρεσία μας θεωρεί ότι εν προκειμένω, η λύση που είναι εφικτή, στο πλαίσιο της εφαρμογής του άρθρου 21 του Ν.4122/2013, είναι η διαβίβαση στην οικεία Υ.ΔΟΜ. σχετικής Τεχνικής Έκθεσης που θα συνοδεύει το ΠΕΑ, όπως το παραπάνω άρθρο ορίζει, στην οποία θα γίνεται λεπτομερής αναφορά στα στοιχεία σύμφωνα με τα οποία η Μελέτη έχει εφαρμοστεί απόλυτα και στο σύνολό της και θα αιτιολογείται ότι η σχετική αναντιστοιχία στις κατηγορίες, δεν οφείλεται σε μη εφαρμογή της Μελέτης.


Η υπηρεσία μας συνεχίζει να επεξεργάζεται το θέμα και επ’ αυτού θα σας αποσταλεί σχετικό έγγραφο.


Είμαστε στη διάθεσή σας για τυχόν εκ νέου διευκρινίσεις.     

Edited by AristidisZ
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Του kolou τα εννιάμερα δηλαδή. Κόψε το δικό σου λαιμό και του πελάτη σου σου λένε κι ας πέφτει κατηγορία το κτίριο του. Είναι δυνατόν, ύστερα από τόσο καιρό που άλλαξαν οι ΤΟΤΕΕ και το λογισμικό, να λένε ακόμα μπουρμπουτσαλιές του στυλ "η υπηρεσία μας θεωρεί ότι εν προκειμένω, η λύση που είναι εφικτή...", αντί να έχουν απ' την αρχή κόψει τον δικό τους λαιμό να βρούμε μια μόνιμη λύση στο πρόβλημα αυτό που πάντα θα ανακύπτει. Κάτι τέτοιο στο χωριό μου το λένε "Φύγε από μένα διάολε κι αμέ στον αδελφό μου".

Άι σιχτίρ χαρτογιακάδες σκιτζίδες που τάχα μου κόπτεστε για την εξοικονόμηση ενέργειας, την ενεργειακή αναβάθμιση κι άλλα εύηχα πράσινα ...........άλογα!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ Πάνο δεν έμεινα ευχαριστημένος από την απάντηση

Περιμένω και την "επίσημη", που θα μου σταλεί εγγράφως (έχει πρωτοκολληθεί το αίτημά μου), μήπως αλλάξει κάτι

όπως το λες είναι, τους είναι αδιάφορο αν αλλάζει η κατηγορία 

 

από την άλλη βέβαια, προσεγγίζοντάς το διαφορετικά, θα μπορούσα να πατήσω σε κάτι τέτοιο, και να έλεγα 

"δε με νοιάζει που βγήκε Γ, εφόσον πληρούνται οι απαιτήσεις του ΚΕΝΑΚ"

(το παραπάνω ως απάντηση στο θέμα που είχε θέσει ο Ηλίας)

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.