Μετάβαση στο περιεχόμενο

αγορά νεόδμητου διαμερίσματος


Recommended Posts

λοιπόν πήγα και σήμερα στο διαμέρισμα

 

1 ερώτηση

τα μπαλκόνια είναι περίπου 10 εκατοστά πιο ψηλά από το διαμέρισμα οπότε πως μπορώ να προστατευτώ από τα χιόνια ? το θέμα είναι ότι δεν έχει κάποιο προστατευτικό από πάνω όπως βλέπετε ούτε και άλλο διαμέρισμα :( και όταν θα χιονίσει θα γεμίσει χιόνι οπότε κάπως θα πρέπει να κάνω κάποιο ''ανάχωμα" ώστε να μην περάσει νερό-χιόνι μέσα αν και με κλειστές πόρτες δεν νομίζω να περάσει γιατί δεν είχα θέμα υγρασίας ακόμα και τώρα που μένω σε ''atelie'' και είναι με ''τριγωνική'' σκεπή και όχι με κανονική ταράτσα

 

2 πως λέγονται τα μπόιλερ διπλής ενέργειας στα αγγλικά ή κάποιο site που να είναι european ? προσπαθώ να βρω για αγορά από εδώ (χωρίς τον  συλλέκτη γιατί λεφτά γιοκ) αλλά μου βγάζει κάτι τιμές 1000 ευρώ στην Βουλγαρία ενώ Ελλάδα ξεκινάνε από 100 ευρώ οπότε κάτι κάνω λάθος στην αναζήτηση :P

 

3 συμβουλές σχετικά με τα ηλεκτρικά έχει να δώσει κανείς ? εννοώ στην κουζίνα-ψυγείο-μπόιλερ-κλιματιστικό τι θα πρέπει να προσέξω ? βλέπω τα μπόιλερ τα χωρίζει πχ σε KW τι θα προτείνατε για ένα σπίτι κάτι σε 1.6 κάτι σε 2, σε 5, σε 100 ?  Κάποια συμβουλή σε μάρκες που πιστεύετε ότι αξίζει να κοιτάξω καλύτερα για τις συσκευές ? η γυναίκα θέλει όλο το σετ κουζίνας να είναι electrolux ψυγείο κουζίνα -μάτια κουζίνας εγώ πάλι δεν ξέρω ... νομίζω ariston 

τι θα πρέπει να δω σαν λεπτομέρειες εκτός του κλασσικού να είναι A energy class

 

4 ρώτησα σε κάποιο προηγούμενο ποστ αν γίνεται να αλλαχτεί το παράθυρο και να μπει σίτα για κουνούπια (εννοώ πως είναι ο ευκολότερος τρόπος να μπει σίτα)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπέρα στο φόρουμ και πάλι :) 

Έχω μια ερώτηση ψάχνω να βάλω στο μπάνιο http://www.aco.com.gr/data/shower_drains.pdf κανάλι για την ντουζιέρα μας... Μου πρότειναν την ACO αλλά βγαίνει υπερβολικά ακριβό ακόμα και το πιο μικρό μέγεθος με μήκος: 585 mm ή 685 mm στα 200 € .... Έχει να προτείνει κάποιος υδραυλικός παρόμοιες εταιρίες αλλά σε κάτι οικονομικότερο ?

Υπάρχουν μερικά αρνητικά ... μένουμε Βουλγαρία με -20 + τελευταίος όροφος + χωρίς άλλη οικοδομή δίπλα μας και όλη η νότια πλευρά (που περιλαμβάνει κουζίνα μπάνιο, όπως μπορείτε να δείτε και στο snapshot) είναι ανοιχτή στο κρύο και αναγκαστικά θέλει κάτι καλό με μεγάλη "στεγάνωση" (ελπίζω να το λέω σωστά) ώστε να αντέχει το αρκετό κρύο και τις μεγάλες διακυμάνσεις στην θερμοκρασία (-20 χειμώνα 35+ καλοκαίρι)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μανώλη εγω πρόσφατα που μου ζητήθηκε να βάλω ένα νομίζω ότι αυτό έβαλα και μένα μου φάνηκε υπερβολικά ακριβό....

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Μανώλη εγω πρόσφατα που μου ζητήθηκε να βάλω ένα νομίζω ότι αυτό έβαλα και μένα μου φάνηκε υπερβολικά ακριβό....

Ειναι τρομερά ... Έχω διαβάσει σε ξένα forum Αμερική Γερμανία Αυστρία και μόνο αυτά αναφέρουν σαν τα καλύτερα και πουθενά δεν βρήκα κάποια αναφορά σε κάποιο παρόμοιο ή έστω λιγάκι χειρότερο ...

Γιαυτό έχω σπαστεί επειδή δεν μπορώ να βρω κάποιο άλλο μα κάνω την δουλειά μου ...

Link to comment
Share on other sites

περίμενε λίγο ή ψάξε Βουλγαρία, Ελλάδα μήπως βρεθεί κάτι.
Ισως αν επικοινωνούσες με ένα κατάστημα λιανικής που να το έχει, να ξέρει μια πιο δεύτερη μάρκα.
Σίγουρα σου μπάνει? Θέλει ρύσεις στα πλακάκια της ντουσιέρας και βάθος 105-160χιλ όπως είδα.
Για τα κλιματιστικά, υπάρχουν και τα Α+ και τα Α+++, οπως ξέρω.
Πάρε κάτι καλό, inverter όμως, θα σου δώσει την καλύτερη θέρμανση, μόλις πάει το πετρέλαιο ψηλότερα.
Κάνε ζώνες, πχ με τα κλιματιστικά φτιάξε μια για σαλόνι και φτιάξε μια β' για υπνοδωμάτια, ώστε όταν θα κοιμάσαι τα βράδια να έχεις το β' να σου ζεσταίνει. Με μια ενδιάμεση πόρτα κλειστή, ώστε να έχεις χαμηλή κατανάλωση.
Για τα ηλεκτρικά πάρε κάτι αξιόπιστο, ει δυνατόν Α και κοίταξε αν υπάρχει κάποια επέκταση εγγύησης.
Αυτό με τα μπαλκόνια, που σου είναι 10 εκ πιο ψηλά από το σπίτι, δεν το κατάλαβα :shock:

Link to comment
Share on other sites

περίμενε λίγο ή ψάξε Βουλγαρία, Ελλάδα μήπως βρεθεί κάτι.

Ισως αν επικοινωνούσες με ένα κατάστημα λιανικής που να το έχει, να ξέρει μια πιο δεύτερη μάρκα.

Σίγουρα σου μπάνει? Θέλει ρύσεις στα πλακάκια της ντουσιέρας και βάθος 105-160χιλ όπως είδα.

Για τα κλιματιστικά, υπάρχουν και τα Α+ και τα Α+++, οπως ξέρω.

Πάρε κάτι καλό, inverter όμως, θα σου δώσει την καλύτερη θέρμανση, μόλις πάει το πετρέλαιο ψηλότερα.

Κάνε ζώνες, πχ με τα κλιματιστικά φτιάξε μια για σαλόνι και φτιάξε μια β' για υπνοδωμάτια, ώστε όταν θα κοιμάσαι τα βράδια να έχεις το β' να σου ζεσταίνει. Με μια ενδιάμεση πόρτα κλειστή, ώστε να έχεις χαμηλή κατανάλωση.

Για τα ηλεκτρικά πάρε κάτι αξιόπιστο, ει δυνατόν Α και κοίταξε αν υπάρχει κάποια επέκταση εγγύησης.

Αυτό με τα μπαλκόνια, που σου είναι 10 εκ πιο ψηλά από το σπίτι, δεν το κατάλαβα :shock:

 

 

1) έχω ψάξει Βουλγαρία αλλά έχουν μόνο της ACO και μετά έχουν μόνο κάτι Τσέχικα ή Τούρκικα πλαστικά ...Μπαίνει σίγουρα γιατί μας είπε ο υδραυλικός ότι θέλει

h= >9cm και της ACO είναι στα 7cm

2) κλιματιστικό πήραμε αυτό http://www.skroutz.gr/s/271041/Daikin-FTX25JV-RX25JV.html αλλά της νέας γενιάς για κουζίνα-σαλόνι στα 9.000 BTU το ερώτημα μου είναι μήπως είναι λίγα λόγο του ότι είμαστε όπως είπα last floor και χωρίς οικοδομή στην νότια πλευρά ? ο μάστορας, που είναι και γνωστός μας, μας είπε ότι έχει τέλεια μόνωση το σπίτι και για λιγότερα από 20 cm2  δεν χρειάζεται 12

3) ηλεκτρικά πήραμε

 

πλυντήριο: https://en.zora.bg/bosch/wae-20469-by/25271

κουζίνα: http://www.technopolis.bg/en/Ovens/Built-in-oven-ELECTROLUX-EOC-3430-COX/p/707534

πλ. πιάτων: https://en.zora.bg/bosch/smv-40d70eu/24374

εστίες: http://www.technopolis.bg/bg/bg/Hobs/Built-in-Hob-ELECTROLUX-EHF6232FOK/p/707599

ψυγείο: http://vetobg.com/ebm-18220-f/

και μας έχει μείνει ο θερμοσίφωνας (λόγο του ότι θέλει λίγο δουλειά για να περαστούν καλώδια-σωλήνες για τον ηλιακό αλλά έχω καταλήξει σε αυτόν: http://www.eldominvest.com/en/product/77.html τιμή 290 Bg Leva

 

1.95bg leva =1 € δηλαδή θερμοσίφωνας = 150€ χοντρικά επίσης να πω ότι ότι έχουμε αγοράσει το πετύχαμε σε promo τιμή με ένα 10-15-20% έκπτωση (οι τιμές των site που έχω παραθέσει είναι χωρίς έκπτωση)

 

τα μπαλκόνια είναι πιο ψηλά από το διαμέρισμα περίπου 6cm, γιατί δεν ξέρω, η λογική λέει ότι θα έπρεπε να είναι πιο χαμηλά 5-6cm ώστε σε περίπτωση χιονιού να πρέπει να ρίξει μπόλικο μέχρι να φτάσει το ύψος του διαμερίσματος αλλά τι να πω ?

 

κανένας υδραυλικός για βοήθεια σχετικά με τα σιφώνια δεν υπάρχει ρε παιδιά ? :P

Link to comment
Share on other sites

με τα σιφωνια δεν μπορεις να κανεις κατι απο την στιγμη που το επιπεδο του μπαλκονιου ειναι ψηλοτερο απο του σπιτιου.(θα ηταν ωραιο να μαθεις με πια λογικη εγινε αυτο και να μας πεις.) μια λυση που εχω δει για αλλο λογο αλλου ειναι να προσαρμόσεις δεξια αριστερα στον τοιχο οδηγους και να βαζεις (χειροκινητα) παφιλια αλουμινιου σαν αυτα που εχουν τα ρολα.  μπακαλιστικο αλλα κανει δουλεια..το εχω δει για αποφυγη νερων βροχης. 

Link to comment
Share on other sites

με τα σιφωνια δεν μπορεις να κανεις κατι απο την στιγμη που το επιπεδο του μπαλκονιου ειναι ψηλοτερο απο του σπιτιου

 

 

Τι δουλειά έχει το επίπεδο του μπαλκονιού με το επίπεδο του μπάνιου?

Link to comment
Share on other sites

Τι δουλειά έχει το επίπεδο του μπαλκονιού με το επίπεδο του μπάνιου?

 

καμία σχέση το ένα με το άλλο ... τα σιφώνια μπάνιου πάνε σε άλλο κεντρικό σιφώνι και τα σιφώνια του μπαλκονιού κατεβαίνουν κάτω σε άλλο σιφώνι (απλά ανέφερα την ''ανάποδη'' διαφορά ύψους ανάμεσα σε μπαλκόνι-διαμέρισμα σαν κουλό

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.