Μετάβαση στο περιεχόμενο

δήλωση για δασική έκταση


panosf

Recommended Posts

Γειά σας δεν ξέρω αν έχει συζητηθεί αλλού το θέμα (έψαξα αλλά δεν βρήκα κάτι) , πήγα δύο τοπογραφικά στο δασαρχείο για να εκφέρουν γνώμη (όχι πράξη χαρακτηρισμού)  για ανόρυξη αρδευτικής γεώτρησης και μου είπαν ότι με βάση τον Ν 4483/17 (ΦΕΚ 107/317/17/τεύχος Α)  άρθρο 142)    έχει καταργηθεί και να βάλω δήλωση στο τοπογραφικό μόνος μου αν είναι εντός ή εκτός δασικής ανάρτησης ο αγρός , το έχω ήδη κάνει , χθες έστειλα έναν δικό μου στο δασαρχείο αν ισχύει το ίδιο και στις οικοδομικές άδειες αλλά απάντησε με επιφύλαξη ότι μάλλον ισχύει αλλά γνωρίζει καλύτερα άλλος υπάλληλος ο οποίος απουσίαζε , παίζει να γλυτώσαμε από αυτό το παλούκι ?? φυσικά όλα αυτά ισχύουν όπου έχει γίνει δασική ανάρτηση .

Link to comment
Share on other sites

για  αυτο το αρθρο 142 και ποιός και πότε υπογραφει.... ειχαμε συζητηση με τον γεοργιο...

εδω

http://www.michanikos.gr/topic/50697-παράταση-έως-τις-25-σεπτεμβρίου-για-την-υποβολής-τ/?p=929443

και αυτο που λεει αφορα περιοχες εντος του δασικου χαρτη.

 

Για περιοχες οπου δεν εχει γινει καμμια  αναρτηση, εξακου\λουθεις να χρειαζεσαι πραξη χαρακτηρισμου

 

«Για περιοχές που στο δασικό χάρτη δεν αποτελούν δασικές εν γένει εκτάσεις της παραγράφου 1
του άρθρου 13, το πιστοποιητικό της προηγούμενης παραγράφου αντικαθίσταται από υπεύθυνη
δήλωση του άρθρου 8 του ν. 1599/1986 (A` 75) επί του τοπογραφικού διαγράμματος, που
συνοδεύει τη σχετική πράξη του συμβολαιογράφου, με την οποία δηλώνεται υπευθύνως από τον
συντάκτη του ότι το συγκεκριμένο ακίνητο δεν εμπίπτει στις δασικές εν γένει εκτάσεις. Η
συγκεκριμένη υπεύθυνη δήλωση πρέπει να μνημονεύεται στις πράξεις που συντάσσονται από τους
συμβολαιογράφους.

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

η τελική απάντηση από δασαρχείο είναι ότι ισχύει και για άδειες δόμησης φυσικά όπου έχει γίνει δασική ανάρτηση.

Link to comment
Share on other sites

ομως,

μιλαμε παντοτε για εκτασεις για τις οποιες δεν εχουν ασκηθει αντιρρησεις...

 

που σημαινει οτι,

δεν μπορεις να βεβαιωσεις τπτ  πριν την ληξη της προθεσμιας.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.