Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ευνοϊκή ρύθμιση καθυστερουμένων ασφαλιστικών εισφορών ΤΣΜΕΔΕ


nicola100

Recommended Posts

  • 4 months later...

Ας μου απαντήσει κάποιος παρακαλώ που έχει κάνει διακανονισμό!

Χρωστάω 2 εξάμηνα στο ΤΣΜΕΔΕ που έχουν λήξει, του 2012 δεν εχει έρθει ακόμα (αυτο που ειναι να πληρωθει μέχρι 30/4/2012) ΑΝ πάω να κάνω διακανονισμό τι πρέπει να πληρώσω??????Και πόσο θα ειναι η δόση περίπου?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι περίπου 1% σε κάθε μήνα καθυστέρησης από την στιγμή που λήγει το τρέχον...Για το πρόστημο λέω.

Τώρα για τις δώσεις δεν υπάρχει στάνταρ αριθμός, αλλά η μηνιαία δόση να μην είναι μικρότερη από 200 ευρώ. Αυτά τουλάχιστον μου είπαν στο ΤΣΜΕΔΕ

Δες και εδώ..... http://www.tsmede.eu/Παρεχόμενεςυπηρεσίες/Ασφάλιση/Εισφορές/ΕυνοϊκόςΔιακανονισμός/tabid/302/language/el-GR/Default.aspx

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι είναι περίπου 1% σε κάθε μήνα καθυστέρησης από την στιγμή που λήγει το τρέχον...Για το πρόστημο λέω.

Τώρα για τις δώσεις δεν υπάρχει στάνταρ αριθμός, αλλά η μηνιαία δόση να μην είναι μικρότερη από 200 ευρώ. Αυτά τουλάχιστον μου είπαν στο ΤΣΜΕΔΕ

Δες και εδώ..... http://www.tsmede.eu...

Ναι αλλά για να γίνει διακανονισμός πρέπει να εξοφλήσω το τρέχον εξάμηνο?

Δηλ πες οτι παω αυριο να κανω διακανονισμό τι λεφτά θα πληρώσω?200 ευρω τη δόση ή το εξάμηνο (1500) + 200?

Link to comment
Share on other sites

Αμα πας πχ αύριο και μπεις σε διακανονισμό για τα 2 εξάμηνα που χρωστάς, θα σε βάλουν να πληρώσεις ένα ποσό ντούκου (δεν ξέρω πόσο ακριβώς, αλλά δεν θα είναι και μικρό) και θα σου ορίσουν πχ τόσες μηνιαίες δόσεις των 200 ευρώ....Προφανώς θα σου πάρει αρκετό καιρό να τις ξεπληρώσεις. Αλλά προσοχή, όταν θα έρθει το ειδοποιητήριο (αυτό που όλοι περιμένουμε), θα πρέπει να το πληρώσεις αλλιώς πάπαλα ο διακανονιμός....Δηλαδή χοντρικά τον Απρίλιο(?) θα ΄πρέπει να σκάσεις 200 (δόση) + εισφορές εξαμήνου!!!.

Ενδεχωμένος βέβαια λόγω και των δυσκολιών της εποχής, μπορεί (με κάθε επιφύλαξη) να είναι και πιο ελατικοί όσον αφορά καθυστέρηση-παράταση της αποπληρωμής.

 

Αντιγράφω από ΤΣΜΕΔΕ...

 

Προκαταβάλει:

 

· το 20% της οφειλής αν αυτή είναι μικρότερη ή ίση των 2934,70 ευρώ ή

 

· το 15% της οφειλής αν αυτή είναι από 2934,71 ευρώ έως 10271,46 ευρώ ή

 

· το 10% της οφειλής αν αυτή υπερβαίνει τα 10271,46 ευρώ.

 

Το υπόλοιπο, μετά της αφαίρεση της προκαταβολής ποσό, μερίζεται σε 36 το πολύ μηνιαίες δόσεις. Το ποσό κάθε δόσης δε μπορεί να είναι μικρότερο από 88,04 ευρώ για κάθε Κλάδο ΤΣΜΕΔΕ.

 

Ο διακανονισμός χάνεται αν δεν καταβληθούν εμπρόθεσμα δύο συνεχείς δόσεις ή αν δεν εξοφληθούν εμπρόθεσμα οι τρέχουσες εισφορές.

Edited by ikaros13
Link to comment
Share on other sites

Δεν πληρώνεις τίποτα για το 2012. Η πληρωμή του Α' 6μηνου του, λήγει τέλος Απριλίου και πάντα οι ενημερότητές μας αφορούν εξοφλημένες (ή διακανονισμένες) εισφορές του προηγούμενου έτους. Στο διακανονισμό θα μπουν τα 2 6μηνα του 2011 που χρωστάς μόνο. Προκαταβάλλεις τις εισφορές που αναλογούν σε Νοέμβριο-Δεκέμβριο 2011 (οι μήνες που πέρασαν από την προθεσμία που ίσχυε για την πληρωμή Β' 6μήνου 2011 μέχρι τη λήξη του έτους δηλαδή)+την 1η δόση του διακανονισμού όσο βγει αυτή+50Ε παράβολο. Αν θυμάμαι καλά έτσι έγινε σε εμένα τουλάχιστον με το Ν.3863/2010. Οι όποιες προσαυξήσεις υπάρχουν κεφαλαιοποιούνται (αθροίζονται με αυτά που χρωστάς) αφού γίνει έκπτωση 20%. Πήγαινε να ρωτήσεις αύριο πάντως (πριν αλλάξει ο μήνως) γιατί αν θυμάμαι καλά τέλος μήνα με αρχές νέου έχεις διαφορά μια μηνιαία δόση στο τι προκαταβάλλεις.

Link to comment
Share on other sites

εκανα διακανονισμο στις 11/01/12. χρωσταγα ολο το 2011. πλήρωσα περίπου 1200€ επιτόπου και τωρα έχω άλλες 13 μηνιαίες δόσεις των 210€ περίπου.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.