Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κατασκευαστικό ερώτημα: Μεταλλικά Σπίτια vs Παραδοσιακού με μπετόν


ckgeorge

Recommended Posts

Καλώς... προσωπική γνώμη από την μικρή μου εμπειρία:

 

  • Δεν αλλάζει η αντισεισμική ασφάλεια ανάλογα με το υλικό. Σε ο,τι αφορά στον σχεδιασμό, η σεισμική συμπεριφορά θα είναι ακριβώς η ίδια. Σε ότι αφορά στην επιρροή παραμέτρων που δεν υπεισέρχονται στον σχεδιασμό, η κακή πρακτική που ακολουθείται στην Ελλάδα σε πολυώροφα, μπορεί να οδηγήσει σε χειρότερη συμπεριφορά της μεταλλικής κατασκευής.
     
  • Για να αποδώσει οικονομικά η επιλογή σιδηρού φορέα, απαιτείται το έργο να έχει ένα σεβαστό μέγεθος. Σε μικρά έργα (μονοκατοικίες με υπόγειο) έχω την αίσθηση ότι η επιλογή σιδηρού φορέα αυξάνεις το κόστος.
     
  • Εφόσον κατασκευάζονται πλάκες από Ο/Σ δεν υπάρχει όφελος στο ΙΚΑ. Αλλά κι αν ήταν από κάτι άλλο, το όφελος είναι μηδαμινό: Δεν θα πάει το κτήριο με πίνακα ΙΙ, απλά θα αφαιρεθούν κάποια ένσημα του Φ/Ο.
     
  • Σε πολυόροφες (κάτω όμως από 30 ορόφους) οικοδομές για να επιτευχθεί σωστή λειτουργία απαιτείται να υπάρχουν αντισεισμικά τοιχώματα από Ο/Σ. Αν και η οικοδομή στο βιντεάκι που είδαμε δεν είναι υπόδειγμα ως προς την διαμόρφωση του φορέα, έχω δει από κοντά και πολύ χειρότερα.
     
  • Το ουσιαστικό όφελος από την επιλογή του χάλυβα ως υλικού δόμησης έρχεται από την μείωση του βάρους. Αυτά βεβαίως στο εξωτερικό όπου μεταλλική κατασκευή σημαίνει αυτομάτως και μειωμένο ίδιον βάρος. Στην Ελλάδα, όπου η χρήση του ελαφροσκυροδέματος είναι άγνωστη και "παράνομη" είμαστε λίγο πίσω... Να μην μιλήσω για τοιχοποιίες, δάπεδα κλπ...
     
  • Παραδοσιακές Ελληνικές κατασκευαστικές πρακτικές που αναπτύχθηκαν στην λογική του Ο/Σ πρέπει να αλλάξουν αν θέλουμε να χτίσουμε ορθολογικά με χάλυβα. (μιλάω για χτίστες, πατωματάδες, υδραυλικούς, ηλεκτρολόγους, κουφωματάδες κλπ κλπ)
     
  • Παραδοσιακές Ελληνικές σχεδιαστικές πρακτικές που αναπτύχθηκαν επειδή το επέτρεπε το Ο/Σ δεν βρίσκουν πρόσφορο έδαφος εφαρμογής όταν ο φορέας είναι χαλύβδινος.
     
  • Οι αρχιτέκτονες (τουλάχιστον όσοι αποφοίτησαν από Ελληνικά Πολυτεχνεία) δεν έχουν εξοικείωση με τις κατασκευές από χάλυβα. Είναι κι αυτός ένας λόγος για τον οποίον καταλήγουμε να σχεδιάζουμε χαλύβδινες κατασκευές σαν να ήταν από Ο/Σ.
     
  • Για τα Ελληνικά δεδομένα (το πως έχει συνηθίσει ο μέσος Έλληνας να είναι το σπίτι του) μια ορθολογικά σχεδιασμένη κατασκευή με χαλύβδινο φορέα δεν παρέχει τις συνθήκες του "ιδανικού" σπιτιού. Αυτός είναι κι ένας λόγος που τα περισσότερα μεταλλικά κτήρια είναι επαγγελματικοί χώροι.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 57
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Για την αντισεισμική ασφάλεια , η βασική διαφορά που εντοπίζω είναι ότι τα μεταλλικά τα λύνεις συνήθως με συντελεστή σεισμικής συμπεριφοράς q<1,5 ενώ τα μπετονένια με q=3,5.

Bέβαια δεν αρκεί μια μελέτη να είναι σωστή αλλά πρέπει και η κατασκευή-επίβλεψη να είναι.

Επίσης δεν υπάρχουν πολλά στην Ελληνική βιβλιογραφία για τα μεταλλικά σπίτια.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης δεν υπάρχουν πολλά στην Ελληνική βιβλιογραφία για τα μεταλλικά σπίτια.

 

Δόξα τω Θεώ, υπάρχει απέραντη Αγγλόφωνη βιβλιογραφία. Ο σχεδιασμός δεν είναι δύσκολος, καλύπτεται εξάλλου πλήρως από τους Ευρωκώδικες. Όμως θέλει λίγη προσοχή σε βασικές έννοιες:

Ενώ στο Ο/Σ τα αντισεισμικά τοιχώματα εξασφαλίζουν έναντι μηχανισμού ορόφου, στον χαλύβδινο φορέα δεν υπάρχουν σύνδεσμοι δυσκαμψίας που να πετυχαίνουν κάτι αντίστοιχο (εξ ου και το q<=1,5).

Ενώ στο οπλισμένο σκυρόδεμα αγνοούμε στον σχεδιασμό των μελών την τέμνουσα λόγω θλιβόμενης διαγωνίου των τοιχοπληρώσεων (δικαίως, αφού η κρίσιμη διατομή βρίσκεται σε απόσταση d από την στήριξη), στους χαλύβδινους φορείς δεν είναι αυτονόητο κάτι τέτοιο (αφού η κρίσιμη διατομή είναι η διατομή των κοχλιών).

Διάφορα τέτοια πραγματάκια θέλουν λίγη προσοχή. Δεν αλλάζει κάτι τραγικά, απλά θέλει αρκετή σκέψη για να κρίνει ο μηχανικός την κάθε περίπτωση. Δυστυχώς σε αυτά τα θέματα δεν υπάρχει εκτενής βιβλιογραφία, μια που έξω έχουν ταράξει το ελαφρομπετό και την γυψοσανίδα...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Συγχαρητήρια για το διαδυκτιακό σας χώρο. Χρειάζομαι τη βοήθεια σας γιατί έχω μπερδευτεί πολύ κυρίως επειδή γιατί δεν είμαι του κλάδου και δεν ξέρω τι είναι το πιο σωστό.

Το πρόβλημα μου είναι το εξής:

Θα κατασκευάσω μία κατοικία περίπου 300μ2 με μεταλλικό σκελετό και αναζητώ την ιδανικότερη λύση για τοιχοποιία που θα είναι συμβατή με το μεταλλικό σκελετό η οποία θα μου προσφέρει θερμομόνωση, αντισεισμικότητα, αποφυγή υγρασίας, ηλιακής ακτινοβολίας και ρηγματώσεων. Επίσης θα ήθελα να ήξερα από τι υλικά θα πρέπει να είναι κατασκευασμένη η τοιχοποίια και σε τι πάχος το κάθε υλικό.

Αναμένω με αγωνία τις συμβουλές και την καθοδήγηση σας.

Link to comment
Share on other sites

Συγχαρητήρια για την τολμηρή επιλογή σου για τα δεδομένα της χώρας μας.

 

Ο μηχανικός σου τι σε συμβούλεψε να κάνετε?

Link to comment
Share on other sites

Μου πρότεινε εξωτερικά τσιμεντοσανίδα μετά πολυστερίνη και εσωτερικά γυψοσανίδα. Χωρίς ακόμη να μου συγκεκριμενοποιήσει το πάχος ποιότητα κτλ. Έχω αμφιβολία μήπως ρηγματώσει η τοιχοποίια πολύ γρήγορα με τέτοιου είδους κατασκευή

 

Συγχαρητήρια για την τολμηρή επιλογή σου για τα δεδομένα της χώρας μας.

 

Ο μηχανικός σου τι σε συμβούλεψε να κάνετε?

 

 

Φίλε Πάνο. Γιατί θεωρείς τολμηρή επιλογή τη μεταλλική κατασκευή; Τελικά με την τοιχοποιία τι να κάνω;

 

Εχοντας μια εμπειρία σχεδόν 10 ετών στη μελέτη και κατασκευή μεταλλικών κτιρίων, θα σου συνιστούσα εξωτερική τοιχοποίια με τσιμεντοσανίδες. Κι αυτό γιατί τα χαρακτηριστικά αυτού του υλικού καθώς και ο τρόπος σύνδεσης με τον μεταλλικό σκελετό -ουσιαστικά αναρτάται από αυτόν- εξασφαλίζουν στο μεγαλύτερο βαθμό την καλύτερη συμπεριφορά της κατασκευής ώς σύνολο σε περίπτωση ταλαντώσεων από σεισμική δόνηση, ανεμοπίεση κοκ.

Η χρήση υλικών όπως τούβλα ή YTONG/ALPHABLOCK θα πρέπει να γίνει με τέτοιο τρόπο ώστε να εξασφαλίζεται η ελευθερία κίνησης του μεταλλικού ΦΟ -ο οποίος είναι πολύ πιο εύκαμπτος από αυτά τα υλικά- ώστε να μη δημιουργηθούν ρωγμές ή και βλάβες στην εξωτερική τοιχοποιία από μετακινήσεις.

Σε κάθε περίπτωση, είναι απαραίτητη η εύρεση εξειδικευμένου και έμπειρου συνεργείου τοποθέτησης για την αποφυγή κακοτεχνιών...

Ελπίζω να βοήθησα

 

Φίλε τη λύση με τσιμεντοσανίδες μου την έδωσε και ο δικός μου πολιτικός μηχανικός. Όμως έχω μερικές ενστάσεις αφού από ότι ακούω με την εφαρμογή αυτή δημιουργούνται ρηγματώσεις. Μπορείς να μου εξηγήσεις τι θα πρέπει να περιλαμβάνει αυτή η τοιχοποιία για να να δίνει θερμομόνωση και αποφυγή ρηγματώσεων;

 

 

 

Παρατήρηση:

-Μην κάνετε άσκοπη παράθεση ολόκληρου του αμέσως προηγούμενου μηνύματος, για λόγους οικονομίας του Φόρουμ.

-Μην κάνετε διαδοχικές δημοσιεύσεις. Για να πραγματοποιήσετε οποιαδήποτε αλλαγή στο περιεχόμενο του κειμένου ή για να συμπληρώσετε το μήνυμα που δημοσιεύσατε, χρησιμοποιείστε την εντολή "Edit".

 

Παρακαλώ διαβάστε τους Κανόνες Συμμετοχής!

Ευχαριστώ, terry

Link to comment
Share on other sites

Δόξα τω Θεώ, υπάρχει απέραντη Αγγλόφωνη βιβλιογραφία. Ο σχεδιασμός δεν είναι δύσκολος, καλύπτεται εξάλλου πλήρως από τους Ευρωκώδικες.
Αμφιβάλλω , το έχω ψάξει. Θα μπορούσες να προτείνεις κάποιο; Eυχαριστώ. ***Ο σχεδιασμός μονώροφων μεταλλικών βιομηχανικών κτηρίων είναι πιο εύκολος από το σχεδιασμό μεταλλικών κατοικιών. Αλέξη , ακόμα δεν βρήκες κάτι από την απέραντη Αγγλόφωνη βιβλιογραφία; Aν υπάρχει κάτι αξιόλογο που δεν έχω δει αυτό είναι στη Γερμανόφωνη βιβλιογραφία και όχι στην Αγγλόφωνη.
Link to comment
Share on other sites

Ενώ στο Ο/Σ τα αντισεισμικά τοιχώματα εξασφαλίζουν έναντι μηχανισμού ορόφου, στον χαλύβδινο φορέα δεν υπάρχουν σύνδεσμοι δυσκαμψίας που να πετυχαίνουν κάτι αντίστοιχο (εξ ου και το q<=1,5).

 

Για δες λίγο στο Αντισεισμικός σχεδιασμός κατασκευών από οπλισμένο σκυρόδεμα και τοιχοποιία σελ.576 επειδή εγώ άλλο βλέπω και άλλο καταλαβαίνω.

 

Όσο για τα μεταλλικά...

 

Ο μηχανισμός ορόφου σχηματίζεται αν έχεις κατακόρυφους συνδέσμους σε ένα φάτνωμα καθ'ύψος του κτιρίου?

 

Σχεδιασμός δομικών έργων

σελ.445

Διατμητικά τοιχώματα χαμηλού ορίου διαρροής

 

σελ.446

Σύμμικτα διατμητικά τοιχώματα

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Επειδή βλέπω οτι οι γνωστοί-άγνωστοι μεταλλάδες "χτυπούν" :lol: θα πω κι εγω την άποψη μου ως γνωστός μπετολάγνος!

 

Ναι τα μεταλλικά είναι γρήγορα, ναι είναι εύκολα, ναι είναι πιο οικονομικά.

Αλλά θεωρώ πως δεν προσφέρονται για να καλύψουν τις αρχιτεκτονικές απαιτησεις της ελληνικής κατοικίας, τα θέλω του έλληνα ιδιοκτήτη σπιτιού.

 

Δεν εχει νόημα να κάνεις μεταλλικό -όχι σκελετό- αλλά κολώνες δοκάρια, διότι, απο άποψη κυβικών, δεν γλυτ'ωνεις και τόσα πολλά πλέον...

 

Επίσης, για εμένα είναι χαζό να κάνεις μεταλλικό σκελετό, τον οποίο θα φορτίσεις με ένα βαρύ πάτωμα από σκυρόδεμα. Η φιλοσοφία της οικονομικής μεταλλικής κατασκευής -τουλάχιστο στο εξωτερικό- προστάζει και ελεφρά πατώματα, συνήθως από ξύλο!

 

Συμφωνώ απολύτως με αυτό που αναφέρθηκε για τις τοιχοποιίες. Και εκει η μεταλλική κατασκευή έχει νόημα όταν συνδυάζεται με ελαφράς μορφής τοιχοπληρώσεις.

 

Τέλος, ξέρω πως σε μιά κατοικία, το 70% του χρόνου και του χρηματος, είναι από τα θεμέλια ως και το υπόγειο....

Απο την στιγμή που αυτα θα τα κανεις απο σκυρόδεμα, στην ανωδομη ποιο το κερδος;

Link to comment
Share on other sites

Δόξα τω Θεώ, υπάρχει απέραντη Αγγλόφωνη βιβλιογραφία. Ο σχεδιασμός δεν είναι δύσκολος, καλύπτεται εξάλλου πλήρως από τους Ευρωκώδικες. Όμως θέλει λίγη προσοχή σε βασικές έννοιες:

Ενώ στο Ο/Σ τα αντισεισμικά τοιχώματα εξασφαλίζουν έναντι μηχανισμού ορόφου, στον χαλύβδινο φορέα δεν υπάρχουν σύνδεσμοι δυσκαμψίας που να πετυχαίνουν κάτι αντίστοιχο (εξ ου και το q<=1,5).

.

 

Καλημέρα συνάδελφοι

 

Πρώτα θέλω να επισημάνω πως η Αγγλική βιβλιογραφία δεν έχει και τίποτα σπουδαίο. Σε αντίθεση με την γερμανική και την ρώσικη.

 

Επίσης δεν είναι υποχρεωτική (τουλάχιστον κατά ΕΑΚ) η χρήση q<=1.5. Ανάλογα με το είδος των συνδέσμων δυσκαμψίας αλλά και με την δυνατότητα του λογισμικού να σχεδιάσει ικανοτικά τα μέλη του φορέα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε q>1,5

Αυτό που σίγουρα αλλάζει είναι η απόσβεση η οποία μάλιστα εξαρτάται από το είδος των συνδέσεων (κοχλιωτή ή συγκολλητή).

 

Φυσικά η μεγαλύτερη διαφορά είναι πως οι μεταλλικές κατασκευές είναι εύκαμπτες (άρα και ευαίσθητες σε άλλους είδους φορτίσεις) ενώ οι από μπετό (σε συνήθη ύψη) δύσκαμπτες.

 

Α, και Θεός δεν υπάρχει...

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.