Μετάβαση στο περιεχόμενο

Φυσικό αέριο σε διαμέρισμα παλιάς πολυκατοικίας


kosmas85

Recommended Posts

αν ειχε πετρελαιο που περελαιο θα ειχε αφου λες πως δεν εχει αεριο η οικοδομη, τοτε στην ΕΠΑ δεν υπαρχει καμια τετοια μελετη να σου δωσουν. Σε καθε αλλη περιπτωση αντιγραφο της μελετης μπορει να ζητησει ο ιδιοκτητης η ο μηχανικος που την υπεγραψε κατοπιν αιτησης που να αναγραφετε ο λόγος (π.χ απωλεια). Σε εσενα δεν νομιζω να την εδιναν.

Link to comment
Share on other sites

Εχουν περασει αεριο για την κεντρικη θερμανση. Απλα μαλλον θα παμε παραλληλα με την κεντρικη μεχρι ενος σημειου και θα ηθελα να το εχω γιατι ειναι μπερδεμα . Ασε που δεν υπαρχουν σχεδια του κτηριου πουθενα και ειναι ενα θεμα που με καει. Εχουν ψαξει λενε και τους ειπαν οτι εχουν χαθει !! Αφου περασε τοτε θεωρω οτι η ΕΠΑ θα τα εχει τουλαχιστον .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Μέχρι στιγμής δεν έχω δώσει σε κανέναν αυτή την απάντηση σε τομέα που γνωρίζω. Όμως ήδη το έχω κάνει αυτό που λες. Αλληλεγγύη συνάδελφε.

Link to comment
Share on other sites

Μου είχαν προτείνει κάποτε να αναλάβω μια αδεια για ένα συνεργείο. Δεν είχα ιδέα, δεν είχα ασχοληθεί ποτέ, ρώτησα ένα συνάδελφο φίλο μήπως ήξερε κάτι, τελικά την άφησα.

 

Ίσως να ήταν πιο απλό από αυτό που θες να κάνεις εσύ, δεν ξέρω.

 

Θα το έκανα και εγώ αυτό που έκανες χωρίς δευτερη σκέψη, αν κάτι ήταν έξω από τα νερά μου, γι' αυτό στο είπα.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον τότε σε παρεξήγησα. Θα με βοηθήσει κάποιος μηχανολόγος με εμπειρία στο αέριο. Πήρα τη δουλειά μονό και μονό για να μάθω και όχι για το κέρδος. Είναι δύσκολο να γνωρίζεις τα πάντα καλά και θέλει θυσίες. Όμως από συμβουλές των προηγούμενων εδώ το επίπεδο ανέβηκε αρκετά . Αυτό μάλλον ζητάμε οι περισσότεροι και όχι να μας κάνουν τις μελέτες, απλά μια ώθηση προς κάποια κατεύθυνση .

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν είτε σε νέα, είτε σε παλιά οικοδομή επιτρέπεται να περάσει σωλήνες αερίου μέσα από το κλιμακοστάσιο αρκεί να είναι εντός πυράντοχης γυψοσανίδας και με δύο ανοίγματα αερισμού προς τους εξωτερικούς χώρους (ένα κάτω και ένα πάνω). Ισχύει για την ΕΠΑ ΑΘήνας. Μάλιστα σε ορισμένες περιπτώσεις συστήνεται και από την ΕΠΑ αυτή η πρόταση προκειμένου να αποφευχθεί η όδευση σε εξώστες άλλων ιδιοκτησιών

 

 

Επειδή η πολυκατοικία είναι παλιά προφανώς έγινε μελέτη για σύνδεση κεντρικής θέρμανσης που υποβάλλεται στο τμήμα υφιστάμενων της ΕΠΑ Αθηνών. Θα πας στον πρώτο όροφο της ΕΠΑ (Σπύρου Πάτση και Λ. Αθηνών) και θα ζητήσεις το τμήμα υφιστάμενων (όπως βγαίνεις από τον ανελκυστήρα αριστερά και στο τέλος του διαδρόμου δεξιά. Εκεί θα αναφέρεις αυτό που ζητάς για να μπορέσουν να σου δώσουν αντίγραφο της μελέτης, υποβάλλοντας σχετική αίτηση και δηλώνοντας ότι εκπροσωπείς ιδιοκτήτη. Ομως δεν νομίζω να σε βοηθήσει ιδιαίτερα αυτό στην δική σου μελέτη.

 

Εσύ χρειάζεται τις κατόψεις της πολυκατοικίας και στην συνέχεια θα υποβάλλεις καταρχήν την αίτηση για σύνδεση με το φυσικό αέριο της ιδιοκτησίας που ενδιαφέρεται. Στην συνέχεια θα γίνει ραντεβού με την ΕΠΑ για την θέση του μετρητή που το πιο πιθανό είναι να τοποθετηθεί κοντά στον μετρητή του λεβητοστασίου. Εχοντας αυτό ως δεδομένο προχωράς και σχεδιάζεις την μελέτη σου μέχρι να φτάσει στο διαμέρισμα. Οι συνάδελφοι της ΕΠΑ θα σε εξυπηρετησουν σε ότι χρειάζεσαι.

 

 

Τρίτον όπως σωστά σου είπαν και οι συνάδελφοι αν θέλει ένα διαμέρισμα να αποκοπεί χρειάζεται η σύμφωνη γνώμη της πλειοψηφίας των ιδιοκτητών.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

maestro σε ευχαριστώ πολύ. Θα το πάω όπως λες και αν έχω συγκεκριμένες δυσκολίες θα ρωτήσω ξανά. Ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Συνάδελφοι ερώτηση. Είναι υποχρεωτική η συναίνεση κατά 51% της πολυκατοικίας για εσωτερική εγκατάσταση σε υφιστάμενο ? Όταν πήγε ο ιδιοκτήτης να κάνει αίτηση του είπαν πως χρειάζεται ενώ άλλος μέσα από την ΕΠΑ λέει οτι δε θα κατάλαβε καλά και οτι δε χρειάζεται. Υπάρχει κάπου γραμμένο και δε το είδα ώστε να το λήξουμε? Γιατί δε μπορούμε να προχωρήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από τι σύστημα θέρμανσης έχουν τώρα. Αν έχουν κεντρική θέρμανση με πετρελαιο, τότε απαιτείται η συναίνεση της πλειοψηφίας. Αν είχαν πχ θέρμανση με θερμοσυσσωρευτές τότε δεν απαιτείται η συναίνεση της πλειοψηφίας.

 

εδιτ τώρα είδα ότι αναφέρεσαι σε "εσωτερική εγκατάσταση". Τι ακριβώς εννοείς? Συναίνεση για το εσωτερικό δίκτυο των θερμαντικών σωμάτων?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.