Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΕΚ - ΜΕΕΠ (εγγραφή, δικαιολογητικά και όχι μόνο)


Nick D.

Recommended Posts

καλησπέρα!

 

Ειμαι μηχανολόγος ΤΕ και δουλεύω σε τεχνική εταιρεία απο το 2004

Τελείωσα το 2003 και έπρεπε το 2008 να είχα καταθέσει τα χαρτιά μου για ΜΕΚ.

Αν τα καταθέσω τώρα στην Α τάξη και για να πάω στην Β αργότερα θα μετράει ο χρόνος απο την έκδοση του ΜΕΚ ή απο το έτος κτήσης του πτυχίου μου?

Ξέρει κανείς να μου απαντήσει?

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1k
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Αυτό για την πενταετία από ΜΕΚ Α σε ΜΕΚ Β είναι διασταυρωμένο; Γιατί νομίζω ότι μετά την κτήση του ΜΕΚ Α οι χρόνοι είναι κοινοί με τους διπλωματούχους.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για την πενταετία από ΜΕΚ Α σε ΜΕΚ Β είναι διασταυρωμένο; Γιατί νομίζω ότι μετά την κτήση του ΜΕΚ Α οι χρόνοι είναι κοινοί με τους διπλωματούχους.

 

Λαθος.

 

''Για την εξέλιξη στις βαθμίδες του Μ.Ε.Κ. απαιτείται τρία χρόνια σε κατασκευή, ή οκτώ χρόνια σε επίβλεψη. Ειδικότερα για την εξέλιξη από την Γ΄ στην Δ΄ βαθμίδα απαιτείται απασχόληση τριών χρόνων σε κατασκευή.''

 

Απο εγγραφο που υπαρχει στην Δ15 σχετικα με την αναβαθμιση ΜΕΚ.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για την πενταετία από ΜΕΚ Α σε ΜΕΚ Β είναι διασταυρωμένο; Γιατί νομίζω ότι μετά την κτήση του ΜΕΚ Α οι χρόνοι είναι κοινοί με τους διπλωματούχους.

 

από Α σε Β, Β σε Γ και Γ σε Δ, ισχύουν οι χρόνοι που ειπώθηκαν παραπάνω -και πολύ σωστά διευκρινίστηκε ότι παίζει ρόλο αν είναι εμπειρία από κατασκευή ή μελέτη ή επίβλεψη- και είναι κοινοί με τους διπλωματούχους.

 

οι διπλωματούχοι μπορούν να βγάλουν απευθείας Β εάν έχουν πλεονάζουσα εμπειρία, κάτι που δεν ισχύει για τους πτυχιούχους.

Link to comment
Share on other sites

Kάτσε τώρα είναι ή δεν είναι κοινοί οι χρόνοι μετά το ΜΕΚ Α.

 

για ΠΕ μηχανικό: έκδοση Α' ΜΕΚ 3 χρόνια μετά από την έκδοση της άδειας άσκησης επαγγέλματος, Β' ΜΕΚ 3 χρόνια μετά την έκδοση του Α, ομοίως Γ' ΜΕΚ 3 χρόνια μετά την έκδοση του Β' ΜΕΚ, Δ' ΜΕΚ 3 χρόνια μετά την έκδοση του Γ

 

ή κατ' εξαίρεση: Β' ΜΕΚ απευθείας μετά από 5 χρόνια από την έκδοση της άδειας άσκησης επαγγέλματος και η συνέχεια όπως παραπάνω.

 

για τους μηχανικούς ΤΕ: έκδοση Α' ΜΕΚ 5 χρόνια μετά από την λήψη του πτυχίου, Β' ΜΕΚ 3 χρόνια μετά την έκδοση του Α, ομοίως Γ' ΜΕΚ 3 χρόνια μετά την έκδοση του Β' ΜΕΚ, Δ' ΜΕΚ 3 χρόνια μετά την έκδοση του Γ.

 

(όλα αυτά τα χρονικά διαστήματα στην περίπτωση που εμπειρία ήταν στην "κατασκευή", για αποκτηθείσα εμπειρία σε "μελέτη" & "επίβλεψη" ισχύουν οι χρόνοι που αναφέρθηκαν σε άλλο post.)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.