Μετάβαση στο περιεχόμενο

imhotep

Recommended Posts

To TEE που ήταν όταν συμμετείχε στη συνεδρίαση της επιτροπής του ΤΣΜΕΔΕ για τις αυξήσεις στις εισφορές...; Ενώ ήταν μέσα στη συνεδρίαση δεν έβγαλε άχνα. Τί λέει επίσης για τη ληστεία των αποθεματικών του ταμείου για την αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου της ATTICA... Σίγουρα είναι με το μέρος των μηχανικών και ειδικά των νέων, αφού αυτοί πλήττονται περισσότερο από τις αυξήσεις... (εδώ γελάνε)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Σήμερα μου ήρθε και το δικό μου σημείωμα εισφορών 2013 Α εξάμηνο...κοντά στα 2000€ και μένα.

Είμαστε σοβαροί ρεε... Εδω δεν εχουμε κανει τζιρο μεχρι στιγμης για το 2013 ούτε 1000€...

ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ ΡΕ...ΑΝΤΕ ΓΕΙΑ!

Link to comment
Share on other sites

πριν λιγο ακουσα ρεπορταζ στον realfm για το ασφαλιστικο των μηχανικων.......ο Σπιρτζης και ο Γαμβριλης εκει τα ειπαν μια χαρα. Ακομα και με καμια αυξηση των εισφορων και χωρις καμια μειωση των συνταξεων το ταμειο δεν ειχε προβλημα για τα επομενα 30 χρονια!!!!! Ειπαν ξεκαθαρα οτι οι αυξησεις γινονται για να καλυφθουν τρυπες αλλων ταμειων (?) ,οτι 30000 μηχανικοι δεν εχουν πληρωσει το β' εξαμηνο του 12 και οτι οι εγγραφες στο τεε εχουν μειωθει στο μισο μεσα σε 2 χρονια,ενω φυσικα οι μηχανικοι που βγαινουν απο τα πολυτεχνεια ειναι περισσοτεροι.

Αρα γιατι συμβαινει οτι συμβαινει σημερα? εγω ξερω οτι αν διαφωνεις με κατι,αν ουσιαστικα σε κλεβουν,καταγγελεις δημοσια και μετα παραιτεισαι. Απλα πραγματα,ετσι τουλαχιστον διατηρεις την αξιοπιστια σου και κοιμασαι ησυχος.

Link to comment
Share on other sites

2.274,18 ΕΥΡΩ ο λογαριασμός.

Αναγράφουν 2η ασφαλιστική κατηγορία και υπολογισμός εισφορών σύμφωνα με το ν. 3986/11.

Μέσα οι εισφορές υπέρ ανέργων (απορίας άξιο οι περισσότεροι άνεργοι ή υποαπασχολούμενοι μηχανικοι να μην θεωρούνται άνεργοι, αλλά να πρέπει να εισφέρουν και στον ΟΑΕΔ).

Φυσικά θα πάρουν το γνωστό....

Link to comment
Share on other sites

2.538,66 ήρθε. Το προηγούμενο εξάμηνο είχα πληρώσει 2.015,00.

Μέχρι σήμερα κατάφερνα και πληρωνα, τώρα το βλεπω αδύνατο.

tume6yja.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Edited by antonisv
Link to comment
Share on other sites

Αποχή από πληρωμές για ένα εξάμηνο ή ακόμα καλύτερα για έναν χρόνο από όλους μας. Να τιναχτεί ο προϋπολογισμός τους στον αέρα να δούμε πως θα αρχίσουν να σκέφτονται τι αντίκτυπο έχουν αυτές οι αυξήσεις..Το ειδοποιητήριο ήρθε και πήγε να κάνει παρέα με τα παλαιότερα στο συρτάτι.

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Αποχή από πληρωμές για ένα εξάμηνο ή ακόμα καλύτερα για έναν χρόνο από όλους μας. Να τιναχτεί ο προϋπολογισμός τους στον αέρα να δούμε πως θα αρχίσουν να σκέφτονται τι αντίκτυπο έχουν αυτές οι αυξήσεις..Το ειδοποιητήριο ήρθε και πήγε να κάνει παρέα με τα παλαιότερα στο συρτάτι.

μην κάνεις κανα αστείο ... μετά δεν θάχουν να πληρώσουν συντάξεις και γω περιμένω να πάω εξήντα να την πάρω :sad: , άσε που έχω και τη μάνα μου που παίρνει ως χήρα μηχανικού το υπέρογκο ποσό των 550 ευρώ :confused:

αν και τώρα που το σκέφτομαι καλύτερα να της τα δίνω απευθείας :idea: πιο φτηνά θα μούρχεται... :mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε, πίστεψε με , το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να φέρω σε δύσκολη θέση έναν συνάδελφο σε σύνταξη ή έστω κοντά σε ηλικία συνταξιοδότησης, αλλά οι εισφορές και οι αναδουλειές με έχουν αναγκάσει σε πάυση πληρωμών τα τελευταία 3 εξάμηνα καθώς τα ποσά είνα τεράστια και δεν καλύπτονται και επίσης οι εξωγήινης λογικής διακανονισμοί του ΤΣΜΕΔΕ δεν δίνουν την δυνατότητα να μπορέσω να μικρύνω την ψαλίδα. Οπότε όταν 40% των εγγεγραμμένων αδυνατούν πλέον να καλύψουν τις υποχρεώσεις τους, πρέπει να απέχουμε όλοι καθώς είναι Ο ΜΟΝΟΣ ΤΡΟΠΟΣ να ακουστούμε.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.