Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αμοιβη για πλήρη αρχιτεκτονική μελέτη


Recommended Posts

Μάλλον δεν το έπιασα αλλά όπως είπες δεν πειράζει. Συζήτηση κάνουμε.

 

Έχω δει πάντως εγκαταστάσεις που ο ιδιοκτήτης είχε τόσο μεράκι που το αποτέλεσμα ήταν απίστευτο.

Αυτό που θα αναφέρω δεν είναι δίκτυο επικοινωνιών αλλά θα έπρεπε να το περιλαμβάνουν στα ασθενή ρεύματα, μέχρι τώρα περνάει στις ειδικές μελέτες στις αμοιβές του ΤΕΕ (αν θέλει ο πελάτης τέτοια μελέτη).

 

Μπήκα στο σπίτι του και δεν είδα καλώδια πουθενά.

Η τηλεόραση ήταν εγκατεστημένη σε βάση τοίχου και είχε προνοήσει από πριν να υπάρχουν όλες οι απαραίτητες υποδοχές στο αντίστοιχο ύψος (ρεύματος, κεραίας, HDMI, οπτική ίνα).

Τα ηχεία του Home cinema επίσης ήταν εντοιχισμένα. Ο ενισχυτής και το blu ray ήταν τοποθετημένα σε άλλο σημείο του δωματίου ώστε να μπορείς να αλλάξεις τα δισκάκια ενώ κάθεσαι στον καναπέ. Όλα τα καλώδια μεταξύ των συσκευών ήταν εντιχοισμένα. Όλες οι πρίζες ήταν μελετημένες από πριν. Ο αρχιτέκτονας είχε ορίσει επακριβώς τις θέσεις των επίπλων και των συσκευών οπότε ο ηλεκτρολόγος έβαλε στην κατάλληλη θέση τις πρίζες ώστε να βρίσκονται ακριβώς εκεί που χρειάζεται. Έχω την εντύπωση πως σε ορισμένες συσκευές κοντύνανε τα εργοστασιακά καλώδια ώστε να μην "πλέουν" πίσω από τις συσκευές.

 

Το αισθητικό αποτέλεσμα μοναδικό, ουσιαστικά η τηλεόραση και τα ηχεία δίνανε την αίσθηση πίνακα σε γκαλερί.

Edited by sdim
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 23
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Και όταν η Κυρία του σπιτικού αυτού, ξυπνήσει ένα όμορφο πρωινό και αποφασίσει ότι το σαλόνι της χρειάζεται μία μικρή.... ανακατανομή!

Εκεί πως τα φέρνεις βόλτα συνάδελφε;;;;;

 

Υ.Γ. Εάν έμπενα σε τέτοιο σαλόνι, μπορεί και να έβγαζα φωτογραφίες την εγκατάσταση.

Είμαι αλλεργικός στα καλώδια...

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες taxsan

προχτές ήμουν σε συζήτηση για έκδοση ΟΑ

έκανε φίλος ΠΜ τα προσχέδια για τα αρχιτεκτονικά

τα βλέπει ο πελάτης, και λέει:

"μικρή βγήκε η κουζίνα θα με σφάξει η γυναίκα, κάτσε να πάω να της τα δείξω"

 

και μετά μου είπε ο φίλος ότι κάπως έτσι γίνονται τα σχέδια σε όλα τα σπίτια...

 

δε πα να λέμε εμείς για κρυφές παροχές, η/μ φρεάτια, shaft και λοιπά, άμα δε κάνει η κουζίνα στη μανδάμ, πέφτει το ξύλο της αρκούδας

Edited by AristidisZ
Link to comment
Share on other sites

ας έκανε την μελέτη των αρχιτεκτονικών κάποιος ζωγράφος πολυτελείας, δλδ αρχιτέκτονας και οχι Π.Μ. :mrgreen: :shock: :P

 

οκ τώρα πέρα απο την πλάκα...

 

πιστεύω οτι πολύ καλές οι μελέτες και ναι πρέπει να γίνονται ολα απο την αντίστοιχη επιστήμη...

 

αλλά θα πρεπει να λύσουμε και το θέμα της εφαρμογής. Γιατί στο χαρτί όλα μπορεί να είναι τέλεια και τελικά ο τεχνίτης να στην κάνει την π@πα@ριά και άντε να βρείς την λύση.

Και μιλάω σε δικό μου χώρο, το γραφείο μου, που όταν το ανακαίνισα πριν 2 -3 χρόνια, κάθισα 2-3-4 μέρες να κάνω την διάταξη του χώρου και μετά πήγα με βάσει τις αναγκες μου σε φίλο ΗΜΜΗ να κάνουμε την μελέτη των ρευμάτων, των δικτύων καί οτι άλλο θα χρειαζόμουν. Πέρα απο 2 πράγματα που δεν τα έλαβα υπόψιν μου (κακώς) όλα τα άλλα τα ξετινάξαμε...

και κατά την διάρκεια της κατασκευής...τα αστέρια οι τεχνίτες (υδραυλικοί, ηλεκτρολόγοι ) μου τα έκαναν :wub: :ph34r: :lol:

άρα....τα συμπεράσματα δικά σας...

ενδεικτικά αναφέρω....η επιδαπέδιες πρίζες το καπάκι δεν κλείνει αν έχει σε εκείνο το σημείο συσκευή συνδεδεμένη.

και η μεγάλη φρίκη... επειδή τα καλώδια δικτύου ενοχλούσαν τον υδραυλικό έκανε πατέντα απο μόνος του...αντί να βάλει 1μέτρο παραπάνω σωλήνα και να τα παρακάμψει (λές και δεν θα τον πλήρωνα)

Link to comment
Share on other sites

Guest
Αυτό το θέμα πλέον έχει κλείσει για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.