Μετάβαση στο περιεχόμενο

Έρχεται η ενοποίηση των ασφαλιστικών ταμείων


Engineer

Recommended Posts

Ο νόμος αυτός για το ασφαλιστικό σύστημα έχει ψηφιστεί από το 2010 με υπουργό εργασίας Λοβέρδο και υφυπουργό Κουτρουμάνη. Ο νόμος αυτός αναφέρεται στο συνταξιοδοτικό καθεστώς των εργαζομένων του δημοσίου σύμφωνα με τον οποίο η κύρια σύνταξη αποτελείται από τη βασική και την αναλογική. Η βασική είναι 360 ευρώ για όλους και η αναλογική προκύπτει από τα έτη ασφάλισης του εργαζομένου. Πάντως για 40 έτη ασφάλισης προκύπτει σύνολο κύριας σύνταξης γύρω στα 900 ευρώ. Αυτό θα ισχύει από 01/01/2015. Το υπουργείο εργασίας σκέφτεται να επεκτείνει αυτό το σχέδιο σε όλα τα ταμεία.

Link to comment
Share on other sites

ποια ενοποιηση και ΔΡΑΚΟΙ?

 

η γραφειοκρατια με 1 η και 1000 ταμεια ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ....

 

 

παω σημερα τσμεδε για αλλαγη βιβλιαριου υγειας για μενα και τα παιδια μου (ο μικρος ειχε παλιο η μικρη να μπει ονομα)

 

ειχα δει τι χρειαζεται απο σελιδα ΤΣΜΕΔΕ....

ευτυχως ειχα κωδικους και ειπα να παρω και μια ασφαλιστικη ενημεροτητα να υπαρχει...

 

 

ερχεται η σειρα μου και μου λεει ο υπαλληλος....πρεπει πρωτα να θεωρηθουν τα παλια....μα λεω ΑΚΥΡΑ θα πανε....αυτη ειναι η διαδικασια...

παω στην αρμοδια της λεω εχω ασφαλιστικη ενημεροτητα ΧΘΕΣΙΝΗ πρεπει να σφραγιστουν και τα ΠΑΛΙΑ?

οχι μου λεει θα το κανουμε και ετσι!!!

 

παλι καλα που ρωτησα αλλιως κανα 3ωρο ακομα εκει θαμουνα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.