Μετάβαση στο περιεχόμενο

Απόψεις: ''Συνύπαρξη μηχανικών ΠΕ & ΤΕ στο Τεχνικό Επιμελητήριο Ελλάδος''


Engineer

Recommended Posts

Angelo88 τουλάχιστον εγώ προσωπικά δεν κατηγορώ αυτούς που σπουδάζουν στο ΤΕΙ αλλά αυτούς που τα έφεραν στην σημερινή τους κατάσταση.. Προφανώς όμως δεν γίνεται  να εξισωθούν τα πτυχία των ΤΕΙ και των Πολυτεχνείων εν μια νυκτί, συμφωνώ όμως μαζί σου , στην κοινή λογική δηλαδή του διαχωρισμού των ΕΔ. Δυστυχώς όμως άλλο σκοπό είχαν τα ΤΕΙ όταν ξεκίνησαν -να βγάλουν καταρτισμένους τεχνίτες-  και λόγω σκοπιμοτήτων κατέληξαν σε μια διαστρεβλωμένη κατάσταση... Όταν έμπαιναν κατά εκατοντάδες άτομα χαμηλού μαθητικού επιπέδου σε τέτοιες σχολές, μόνο και μόνο να σπουδάσουν κάτι χωρίς να έχουν πρώτα δει αν αυτή η σχολή τους δίνει δικαιώματα, ε τότε αυτό το θεωρώ κάκιστη επένδυση.. Σε αυτό που θέλω να καταλήξω είναι ότι η καλλιέργεια αυτής της νοοτροπίας και τις φράσεις τύπου  "τι είσαι εσύ από ΤΕΙ και μιλάς", "είστε άσχετοι εκεί στα ΤΕΙ", "το παίρνετε νύχτα το πτυχίο στο ΤΕΙ"  προήλθε και από την απαξίωση του ιδίου του φοιτητικού σώματος με τους καθηγητές..

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

zio7 έχει συζητηθεί το θέμα Πολυτεχνείο-ΤΕΙ άπειρες φορές και δεν έχει νόημα να το ξανασυζητάμε.Από την στιγμή που Πολυτεχνείο και ΤΕΙ παγκοσμίως θεωρούνται ισότιμα,από την στιγμή που ισότιμα θεωρούνται επίσης και τα BSc 3ετούς,τα πτυχία από πανεπιστήμια του εξωτερικού αγνώστου ακαδημαϊκού υποβάθρου θα πρέπει να γίνει το ίδιο κι εδώ.Είμαστε η μοναδική χώρα με μηχανικούς 2 ταχυτήτων.Δεν λέμε,υπάρχουν ΤΕΙ με πολύ χαμηλό επίπεδο τα οποία δεν θα έπρεπε να υπάρχουνε,αντίστοιχα υπάρχουν και πανεπιστήμια που δεν θα έπρεπε να υπάρχουνε όμως μπορώ να σου πω ότι το επίπεδο στα τμήματα μηχανικών των ΤΕΙ είναι πολύ υψηλότερο από αυτό που φαντάζεσαι ή από αυτό που ακούς και σίγουρα πολύ υψηλότερο από πανεπιστήμια του εξωτερικού των οποίων οι απόφοιτοι είναι σήμερα Διπλωματούχοι και μέλη του ΤΕΕ.Μία είναι η λύση εξίσωση για όλους και ανά τακτά χρονικά διαστήματα εξετάσεις για όλους.Εκεί θα γίνει το ξεκαθάρισμα.Όποιος αξίζει να λέγεται μηχανικός δεν έχει να φοβηθεί τίποτα από μία τέτοια εξέταση,ο τυπάκος όμως που πήρε το χαρτί επειδή ήταν φίλος του μπαμπά ο καθηγητής ή ο πρύτανης ή επειδή ανέμιζε τα σημαιάκια των φοιτητικών παρατάξεων και έπαιρνε τα θέματα από την περασμένη έχει να φοβηθει και αυτός είναι εχθρός τόσο των Μηχανικών ΠΕ όσο και των Μηχανικών ΤΕ

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ερώτηση στον φίλο Van_pan  χωρίς υστεροβουλία.Το 2002 μπήκα στο ΤΕΙ Λάρισας στο τμήμα Μηχανολογίας,εν γνώσει μου δεν δήλωσα το τμήμα Μηχανικών Παραγωγής και Διοίκησης στην Ξάνθη γιατί από τον τίτλο και το πρόγραμμα σπουδών θεωρούσα πως έχει σχέση περισσότερο με τα οικονομικά παρά με την μηχανική.Αν την δήλωνα θα έμπαινα φυσικά καθώς είχα τα μόρια.Οι ΜΠΔ σήμερα έχουνε δικαιώματα Διπλ.Μηχανολογου/Μηχανικού.Εγώ που την έπιανα αλλά δεν την δήλωσα και εν γνώσει μου πήγα στο ΤΕΙ είμαι μηχανικός;Είμαι εξειδικευμένος τεχνίτης;Είμαι ηλεκτροσυγκολλητής;Εργοδηγός;Τί είμαι; Η' μάλλον τί θα έπρεπε να είμαι; Και ο αντίστοιχος ΜΠΔ τί θα έπρεπε να είναι;

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

Τότε να γίνει κάτι και με τα έτη σπουδών, αλλιώς γιατί να προτιμήσει κάποιον να πάει πχ σε ΑΕΙ και να κάνει 5 χρόνια και όχι σε ΤΕΙ και να κάνει 4..... 

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς Ίκαρε αυτές οι αλλαγές δεν θα γίνουνε σε μία νύχτα αλλά θα πρέπει να έχουνε αναδρομική ισχύ.Το μοντέλο αυτή την στιγμή είναι στους μηχανικούς το 3+2 από όσο βλέπω στην Ευρώπη αλλά υπάρχει και το 4+1.Σε μας στα ΤΕΙ το 4+1 ειναι το μόνο εύκολο γιατί έχουμε 1ο τίτλο σπουδών 4ετούς φοίτησης οπότε με 1 χρόνο ακόμα MSc πάμε στο 4+1 και τέλος.Για τα πολυτεχνεία όμως υπάρχει πρόβλημα καθώς τα 5 έτη σπουδών χαρακτηρίζουν έναν τίτλο σπουδών και δεν ήταν π.χ 4BSc + 1MSc.Δεν ξέρω τί τρόπος μπορεί να βρεθεί ώστε να διορθωθεί αυτό το πρόβλημα.Εγώ το βλέπω να ενσωματώνονται τμήματα Πανεπιστημίων-ΤΕΙ με κοινό αντικείμενο γιατί δεν έχει νόημα η ύπαρξη τόσων τμημάτων αφενός και αφετέρου δεν νομιμοποιείται ο διαχωρισμός ΠΕ,ΤΕ σε διεθνές επίπεδο

Edited by project.breeze
Link to comment
Share on other sites

Καλώς ή κακώς τα πρώτα ΤΕΙ δημιουργήθηκαν για να βγάλουν καταρτισμένο τεχνικό προσωπικό. Τα ΤΕΙ Ηλεκτρολογίας για να έχουμε ηλεκτρολόγους και όχι εμπειροτεχνίτες όπως παλαιότερα, τα ΤΕΙ Έργων Υποδομής για να είναι εργοδηγοί με γνώσεις και όχι κάποιος μάστορας που κάνει χρόνια αυτή την δουλειά και αν θες να το πάμε και πέρα από το πεδίο μας, τα ΤΕΙ Φυτικής Παραγωγής για να μπορεί αυτός που θέλει να ασχοληθεί με την γη να έχει κάποια εφόδια παραπάνω για να γίνει ένας σωστός γεωργός. Για αυτό άλλωστε και πολλές τέτοιες σχολές δεν είχαν δικαιώματα. Με τις πολιτικές που πληρώνουμε και σήμερα  και με το δόγμα κάθε χωριό και μια σχολή, όλοι μπήκαν και σε μια σχολή αλλά όλοι μας θέλαμε και μια δουλειά πίσω από ένα γραφείο (αν ήταν και δημοσίου ακόμα καλύτερα). Κατ΄αυτό τον τρόπο η πίεση για αναγνώριση αυτών των σχολών και η απόδοση δικαιωμάτων αυξήθηκε. Αυτό που ακολούθησε ήταν η προσθήκη κάποιων μαθημάτων στο πρόγραμμα σπουδών πολλών σχολών ΤΕΙ για να μπορέσουν να διακαιολόγησουν τα δικαιώματα που τους αναγνώρισαν και ως δια μαγείας έγιναν ΑΤΕΙ... 

 

Η περίπτωση των ΜΠΔ είναι μια τέτοια περίπτωση σε ΑΕΙ, όπου δεν είχε διακαιώματα και για να πάρει την αναγνώριση έβαλε κάποια μαθήματα και εγένετο.. Μηχανολόγοι Μηχανικοί.. Πιστεύω αυτό που θέλεις να θίξεις είναι το ότι είναι αδικία να είναι μηχανικός ο ΜΠΔ που έγινε από σπόντα και όχι εγώ.. Πιστεύω όμως μεγάλος αδικημένος είναι αυτός που έβγαλε 19000 μόρια για να πάει στην σχολή των Μηχ. Μηχανικών ΕΜΠ και βλέπει πως και με λιγότερη προσπάθεια το ίδιο αποτέλεσμα θα είχε.. Είναι περίεργη η τριτοβάθμια εκπαίδευση στην Ελλάδα με πολλές σχολές να μπορούν άνετα να είναι ως τμήμα μεταπτυχιακού σε μια άλλη σχολή, όπως οι ΜΠΔ, ενώ άλλες και να μην υπήρχαν δεν θα έλειπαν σε κανένα. Για αυτό πιστεύω πως πρέπει να υπάρξει δραματική μείωση σχολών και επανακοθορισμός των δικαιωμάτων τους

 

Δεν επικρίνω αυτόν που προτίμησε μια σχολή ΤΕΙ έναντι μιας ΑΕΙ, ούτε τον υποτιμώ, ίσα ίσα τον παραδέχομαι που σκέφτηκε και σύγκρινε τι του αρέσει χωρίς δογματισμούς. Άλλωστε και εγώ μπορούσα να γίνω Πολιτικός Μηχανικός, είχα τα μόρια αλλά και εγώ παρόλο που ήξερα πως "χάνω" διακαιώματα προτίμησα τους Τοπογράφους γιατί μου άρεσε ως πρόγραμμα σπουδών αλλά και ως αντικείμενο και δεν το μετάνιωσα. 

  • Upvote 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

              Σε αρκετά θα συμφωνήσω μαζί σου και σε άλλα θα διαφωνήσω.Τα ΤΕΙ δεν δημιουργήθηκαν για να εκπαιδεύσουνε τεχνίτες,τουλάχιστον όχι στα τμήματα των μηχανικών.Τα τμήματα των μηχανικών τε δημιουργήθηκαν ώστε να εκπαιδεύσουν μηχανικούς που θα έχουνε ισχυρότερο υπόβαθρο στην εφαρμογή της έρευνας (που θα διεξήγαγαν οι του Πολυτεχνείου με το ισχυρότερο ακαδημαϊκό υπόβαθρο) και στην εφαρμοσμένη έρευνα χωρίς βέβαια αυτό να αποκλείει και τους ΠΕ από αυτή την ιστορία.Το παιχνίδι χάθηκε γιατί η Ελλάδα δεν έχει την βιομηχανία της Γερμανίας π.χ πάνω στην οποία ουσιαστικά στηρίχθηκε αυτό το μοντέλο και επειδή η φτώχια φέρνει γκρίνια άρχισαν οι ομηρικές μάχες ΠΕ-ΤΕ (ή μάλλον μηχανικών ΠΕ-ΤΕ γιατί τα υπόλοιπα τμήματα κανένα πρόβλημα μεταξύ τους δεν έχουνε) το οποίο σιγοντάριζαν με το αζημίωτο βέβαια και τα "επιμελητήριά" μας ΤΕΕ-ΕΕΤΕΜ.Αν προσθέσεις σε όλα αυτά την υπερπληθώρα μηχανικών,την κρίση και την καψούρα του Έλληνα να το παίζει επιστήμων και φωτεινός παντογνώστης βλέπεις πόσο εύκολα καταλήγουμε στο σημερινό αποτέλεσμα.

              Ένα κομμάτι στο οποίο θα διαφωνήσω μαζί σου είναι το κομμάτι στο οποίο αναφέρεσαι στα μόρια και επειδή φαίνεσαι και φαντάζομαι είσαι και έξυπνος άνθρωπος αν το σκεφτείς λίγο πιο διεξοδικά θα δεις γιατί δεν στέκει αυτό το επιχείρημα.Δεν είναι δυνατόν να στηρίζονται τα επαγγελματικά δικαιώματα οποιουδήποτε,σε ένα 15ήμερο εξετάσεων (ας μην τις χαρακτηρίσω).Με αυτή την λογική ο απόφοιτος του ΕΜΠ θα έπρεπε να έχει παραπάνω δικαιώματα από αυτόν του ΑΠΘ και αυτός με την σειρά του παραπάνω από αυτόν της Κρήτης,της Κοζάνης κτλ κτλ.Δεν έχει λογική αυτό το επιχείρημα.Αν έρθει ένας απόφοιτος ΜΙΤ εδώ δηλαδή τί θα γίνει;Θα υπογράφετε εσείς 5% και αυτός 100%.Στην Αμερική υπάρχει το ΜΙΤ,το Caltech,το Berkeley αλλά υπάρχουν και άλλα αξιολογότατα πανεπιστήμια που δεν φέρουνε το βαρύ όνομα των προηγούμενων.ΟΛΑ όμως έχουνε τα ίδια δικαιώματα.Το όνομα και το κύρος που ακολουθεί το ΜΙΤ σίγουρα βοηθάει αλλά δεν δίνει A PRIORI δικαιώματα στον απόφοιτό του.Ακόμα και ο απόφοιτος του ΜΙΤ θα πρέπει να αποδείξει την αξία του.Εδώ στην Ελλάδα τα έχουμε ξεπεράσει αυτά.Απονέμουμε δικαιώματα κατά το δοκούν και αφαιρούμε κατά το δοκούν επίσης

  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν καλησπέρα σε όλους τους συναδέλφους!!

Γράφοντας αυτά που έγραψα χθες δεν είχα στο μυαλό μου να ανοίξω ξανά συζήτηση - πόλεμο μεταξύ ΠΕ και ΤΕ.

  Ζιο7 εγώ δεν έγραψα κάτι τέτοιο ούτε είπα να μην υπάρχει καμμία διαφορά...νομίζω θυμάμαι τι γράφω και μπορώ και το διαβάζω παραπάνω....εγώ όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι ΤΕ ζητάμε απλά το αυτονόητο....και το ζητάμε να γίνει αξιοκρατικά πάνω από όλα...αν είναι να υπάρχει μόνο ένα επιμελητήριο να δίνουμε και εμείς εξετάσεις και όχι να μπαίνουμε από την πίσω πόρτα, κανείς δεν ζήτησε κάτι τέτοιο...και οι διαφορές ΦΥΣΙΚΑ και να συνεχίζουν να υπάρχουν!!Συμφωνώ!!Ανεξάρτητα αν είμαστε στο ίδιο επιμελητήριο ή όχι!!Αλλά τουλάχιστον να έχουμε και εμείς κάποια στιγμή την αναγνώριση των ΕΔ που αναλογούν στα 4 χρόνια φοίτησής μας!Όχι να παραμείνουμε στο αιώνιο τίποτα.....γιατί αυτή τη στιγμή, εν έτει 2014 τα ΕΔ μας καθορίζονται με ένα Βασιλικό Διάταγμα!!!Αν είναι δυνατόν δηλαδή!!

  Van_Pan αλοίμονο εγώ δεν ρίχνω σε κανέναν φταίξιμο παρά μόνο στο κράτος και στους αρμόδιους που έπαιρναν τόσα χρόνια τις ανάλογες αποφάσεις...δυστυχώς όταν συμπλήρωνα το μηχανογραφικό εν έτει 2006 δεν γνώριζα τίποτα για ΕΔ, για ΤΕ και ΠΕ....τουλάχιστον όταν ήμουν 17 με απασχολούσαν άλλα πράγματα!!Μετά είδα την πικρή αλήθεια!!Όσο για την απαξίωση έχω να σημειώσω ότι 4 χρόνια τα είδα από κοντά και μπορώ να πω ότι οι φοιτητές όσο και οι καθηγητές πάλευαν για το καλύτερο δυνατό. Ειδικά το 2009 με τις συνταξιοδοτήσεις και με τις αλλαγές στο εκπαιδευτικό προσωπικό το επίπεδο των καθηγητών ανέβηκε κατακόρυφα....τουλάχιστον στο δικό μας τμήμα (Τοπογραφίας ΤΕΙ-Α). Χαιρόσουν επιτέλους να παρακολουθείς μάθημα!!Άλλοι άνθρωποι με άλλο επίπεδο γνώσεων!!Και κυρίως νέοι σε ηλικία με μεταδοτικότητα και όρεξη!!

  Εν τέλει για να μην μακρηγορώ αν είναι να γίνει κάτι προς το καλύτερο επιτέλους να γίνει....και όταν λέω καλύτερο εννοώ ακόμα και συγχώνευση τμημάτων ΑΕΙ-ΤΕΙ έτσι ώστε να σταματήσουν πια να υπάρχουν μηχανικοί δύο ταχυτήτων!!Και επιτέλους να υπάρχει μόνο μία σχολή για κάθε ειδικότητα στο μηχανογραφικό για να ξέρει και ο άλλος με το που τελειώνουν οι πανελλήνιες "μπορώ να δηλώσω αυτή τη σχολή για αρχιτέκτονας, αυτή τη σχολή για τοπογράφος & αυτή για πολιτικός"....απλά λιτά και περιεκτικά!!!

  Και όσο για τον διαχωρισμό των αντικειμένων απασχόλησης στην αγορά εργασίας εγώ επιμένω...και έτσι πρέπει!!Γιατί θα υπάρχει συνεργασία και δουλειά (ότι δουλειά έχει απομείνει τελοσπάντων) για όλους!!Όχι μια ειδικότητα να τα κάνει όλα και να συμφέρει που λέει και η γνωστή διαφήμιση....αυτά μόνο εδώ γίνονται!!Διότι δεν είναι δυνατόν πριν δύο χρόνια που έκανα την πρακτική μου στον Δήμο της περιοχής μου να μου φέρνει ο δημότης το τοπογραφικό για να δηλώσει την γεώτρηση, να βάζω εγώ τις συντεταγμένες στο Κτηματολόγιο και αυτό αντί για Μεσσηνία να βγαίνει Κέρκυρα........και αυτός που το συνέταξε (πάντως όχι τοπογράφος) θέλει να λέγεται και επαγγελματίας........

  Εν τέλει αν θέλουν οι αρμόδιοι λύσεις μπορούν να υπάρξουν!!Και για τα ΕΔ και για τους ΑΕΙ-ΤΕΙ και για το επιμελητήριο και για όλα!!Και μακάρι να υπάρξει καλύτερη συνεργασία στο μέλλον μεταξύ μηχανικών ΠΕ και ΤΕ στην αγορά εργασίας και στην καθημερινότητα!!Γιατί εγώ μόλις τώρα έχω ξεκινήσει και το μόνο που βλέπω είναι ο ένας να βγάζει το μάτι του άλλου!!Έτσι δεν κάνουμε τίποτα.....

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.