Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εντυπο Ε3 και φορολόγηση ως μισθωτός


Recommended Posts

Σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα για να γράφουμε εδώ τι αντιμετωπίζουμε κατά τη συμπλήρωση του Ε3 για όσους φορολογηθούν με την κλίμακα των μισθωτών και πως θα το συμπληρώσουμε.

Γράφω λοιπόν τι αντιμετώπισα ανάμεσα στην εγγραφή διαφόρων ποσών:

 

1) Συμπλήρωσα τον κωδ. 591 με ΝΑΙ. (αφορά σε όσους φορολογηθούν ως μισθωτοί)

 

2) Συμλπήρωσα τον κωδ. 348,πιν.Ζ (αφορά σε όσους φορολογηθούν ως μισθωτοί) με το ποσό των ακαθάριστων εσόδων αφαιρούμενης μόνο της εισφορας στο ΤΣΜΕΔΕ. (δηλ. το αποτέλεσμα του κωδ. 344 μείον κωδ. 518).

 

3) Αναμόρφωση όπως κάναμε με τα ποσοστά κινητής τηλεφωνίας κλπ ....

 

4) Συμπλήρωση πιν.Ι (αυτοέλεγχος) και του κωδ. 730

 

5) Συμπλήρωση κωδ. 346 (φορολογητέα καθαρά αποτελέσματα)

 

 

Συμπληρώνοντας λοιπον αυτά και κάνοντας υποβολή για να δώ που "χτυπάει" τι παρατήρησα, (που "χτύπησε"):

 

1) Δεν σε αφήνει να κάνεις αυτοέλεγχο δηλαδή να συμπληρώσεις τον πίνακα Ι καθώς και να δηλώσεις νούμερο στον κωδ. 730 (δηλ. χρήσεις που κλείσατε εντός της διαχειριστικής περιόδου)

 

2) Δεν σε αφήνει να συμπληρώσεις τον κωδ. 346, πίν.Ζ' (φορολογητέα καθαρά αποτελέσματα).

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 207
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

3) Αναμόρφωση όπως κάναμε με τα ποσοστά κινητής τηλεφωνίας κλπ ....

 

 

Όπα... δεν ξέρουμε ότι αν φορολογηθούμε ως μισθωτοί τότε το μόνο έξοδο που αναγνωρίζεται είναι οι ασφαλιστικές εισφορές;

Άρα τι αναμόρφωση θα κάνουμε, αφού στην αναμόρφωση μπαίνουν έξοδα κινητής τηλεφωνίας και βενζίνες και λοιπά έξοδα αυτοκινήτου.

Μήπως λοιπόν ασχέτως του αν τα περάσαμε στα βιβλία και στην εκκαθαριστική ΦΠΑ κωδ.666 (όπως έκανα και εγώ) τώρα πρέπει να τα ξεχάσουμε και να βάλουμε στο Ε3 μόνο τις ασφαλιστικές εισφορές;

Στην ουσία ρωτάω και εγώ, δεν είμαι σίγουρος...

Edited by akisD
Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με την:

<<ΠΟΛ.1054/17.2.2014
Οδηγίες συμπλήρωσης εντύπων οικονομικού έτους 2014: α) Δηλώσεων φορολογίας εισοδήματος
Ο.Ε, Ε.Ε, κ.λπ. (Ε5) και β) Οικονομικών στοιχείων επιχειρήσεων και επιτηδευματιών (Ε3)
........
Τέλος, σας γνωρίζουμε ότι όσον αφορά για τα υπόλοιπα θέματα της συμπλήρωσης του εντύπου Ε5, τη συμπλήρωση του εντύπου Ε3 καθώς και για την φορολογική αναμόρφωση, εξακολουθούν να ισχύουν για το οικον. έτος 2014 κατά περίπτωση οι παλαιότερες εγκύκλιοί μας.>>
 
 
Από την εμπειρία με το Ε3 που συμπληρώνουμε φέτος που είχα, έγραψα παραπάνω, ανάμεσα σε άλλα:
 "Συμλπήρωσα τον κωδ. 348,πιν.Ζ (αφορά σε όσους φορολογηθούν ως μισθωτοί) με το ποσό των ακαθάριστων εσόδων αφαιρούμενης μόνο της εισφορας στο ΤΣΜΕΔΕ. (δηλ. το αποτέλεσμα του κωδ. 344 μείον κωδ. 518)."
και
" Δεν σε αφήνει να συμπληρώσεις τον κωδ. 346, πίν.Ζ' (φορολογητέα καθαρά αποτελέσματα)." 
 
 
 
 
και συνεχίζω:
Τον κωδικό 348 μεταφέρεις στον πίνακα του Ε1 (πιν.4Α - κωδ.307) και μάλλον --λέω μάλλον γιατί δεν έχω υποβάλλει το Ε1--- δεν θα συμπληρωθεί στο Ε1 ο πίν.4Δ που συμπληρώναμε.
 
Το ότι σε αφήνει να κάνεις αναμόρφωση (στο Ε3) το κάνει μάλλον για να είναι πιο έυκολη η διόρθωση του Ε1 σε περίπτωση ελέγχου που "κοπείς" από την φορολόγηση ως μισθωτού.
Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

 
Το ότι σε αφήνει να κάνεις αναμόρφωση (στο Ε3) το κάνει μάλλον για να είναι πιο έυκολη η διόρθωση του Ε1 σε περίπτωση ελέγχου που "κοπείς" από την φορολόγηση ως μισθωτού.

 

 

Μα τι να κοπείς, είναι ξεκάθαρες οι προϋποθέσεις για να θεωρηθείς μισθωτός, ή τις έχεις ή δεν τις έχεις.

Εκτός αν κάποιος γνωρίζει ότι δεν πληροί τις προϋποθέσεις και προσπαθήσει να το περάσει στην λούφα.

Εγώ να συμφωνήσω με τα λεγόμενα σου, τότε όμως δεν θα έπρεπε να συμπληρωθούν και οι κωδικοί για τις δαπάνες όπως συμπληρώναμε μέχρι πέρσι;

Εσύ τους συμπλήρωσες; (γιατί δεν το αναφέρεις)

Δηλαδή έστω ότι κόβεσαι, όπως λες, δεν θα πρέπει να πάρουμε υπόψιν μόνο την αναμόρφωση θα πρέπει να πάρουμε υπόψιν και τα υπόλοιπα έξοδα, που δεν μπαίνουν στην αναμόρφωση.

Link to comment
Share on other sites

Ακη, τους συμπλήρωσα κανονικά για τις δαπάνες και δεν είχα πρόβλημα στην υποβολή και με αναμόρφωση (πάντα μιλάμε για το Ε3 το Ε1 δεν το έχω στείλει ακόμα για να δω τι μ@@ .... θα βγάλει).

 

Αυτό που εννοούσα, και μάλλον δεν το είπα καλά, είναι ότι το Ε3 μάλλον θα το συμπληρώνουμε  έτσι ώστε να καλύπτει και τις δύο καταστάσεις (φορολόγηση ως ελ. επαγγ. και ως "μισθωτός") από θέμα εγγραφής χρηματικών ποσών για έσοδα και δαπάνες. 

 

Αναμονή να δούμε πως θα προχωρήσει η όλη διαδικασία των δηλώσεων .... είναι πολύ νωρίς ακόμα ... θα βγούν κι άλλες οδηγίες ... ακόμα δεν έχει βγει το βιβλιαράκι ...

Edited by georgegaleos
Link to comment
Share on other sites

Μα τι να κοπείς, είναι ξεκάθαρες οι προϋποθέσεις για να θεωρηθείς μισθωτός, ή τις έχεις ή δεν τις έχεις.

Δεν είναι τόσο απλό όσο ακούγεται. Εγώ πχ έκοψα πέρυσι όλες κι όλες δύο ΑΠΥ, και οι δύο προς ιδιώτες και έκανα ιδιωτικά συμφωνητικά χωρίς θεώρηση στη ΔΟΥ. Ο νόμος (για να φορολογηθώ ως μισθωτός) αναφέρει ότι απαιτείται να έχω έγγραφες συμβάσεις όμως δεν αναφέρει πουθενά ότι πρέπει να είναι θεωρημένες. Πιστεύεις ότι μπορώ να πω με βεβαιότητα ότι θα φορολογηθώ τελικά ως μισθωτός? Το ελπίζω αλλά διατηρώ τις αμφιβολίες μου γιατί μπορεί να θεωρείται αυτονόητο ότι πρέπει τα συμφωνητικά να έχουν κατατεθεί στη ΔΟΥ (ή, αν δεν θεωρείται, να διευκρινιστεί αργότερα κάποια στιγμή).

Link to comment
Share on other sites

 

Αυτό που εννοούσα, και μάλλον δεν το είπα καλά, είναι ότι το Ε3 μάλλον θα το συμπληρώνουμε  έτσι ώστε να καλύπτει και τις δύο καταστάσεις (φορολόγηση ως ελ. επαγγ. και ως "μισθωτός") από θέμα εγγραφής χρηματικών ποσών για έσοδα και δαπάνες. 

 

 

 

Άρα ότι κάναμε και πέρσι απλώς συμπληρώνουμε και τους επιπλέον κωδικούς (κωδ. 591, κωδ. 348), δεν ξέρω, άντε να δούμε, έχουμε καιρό μπροστά μας. Εσύ πάντως βιάστηκες είναι η αλήθεια...

 

 

Εγώ πχ έκοψα πέρυσι όλες κι όλες δύο ΑΠΥ, και οι δύο προς ιδιώτες

 

Φίλε letom, χωρίς να είμαι σίγουρος, ούτε έχω να παραθέσω αποδείξεις που να βασίζονται σε νόμους και αποφάσεις, απλώς νομίζω ότι ανοίκεις στην κατηγορία που ανέφερα ως "Εκτός αν κάποιος γνωρίζει ότι δεν πληροί τις προϋποθέσεις και προσπαθήσει να το περάσει στην λούφα".

Και αυτό το λέω όχι για το αν θεωρήθηκαν τα συμφωνητικά από την  ΔΟΥ, αλλά γιατί μιλάς για ιδιώτες ενώ ο νόμος μιλάει για εργοδότες.

Με το φτωχό μου το μυαλό, νομίζω ότι είσαι ένας συνάδελφος ελεύθερος επαγγελματίας , που όπως όλοι τον τελευταίο καιρό, δεν είχαν πολλούς πελάτες και όχι δεν είχαν πολλούς εργοδότες.

Ναι και ο ιδιώτης είναι στην ουσία αυτός που σου δίνει να κάνεις δουλειά, άρα και "εργοδότης", όπως και μια τεχνική εταιρία είναι στην ουσία "πελάτης" ενός μηχανικού που δουλεύει με μπλοκάκι, αλλά νομίζω ότι καταλαβαίνετε την διαφορά...

Αυτή είναι η αίσθηση μου, που μπορεί να είναι και τελείως λανθασμένη, οπότε συγχωρέστε με...

Link to comment
Share on other sites

Ακη, καλημερα.

Τη γνωμη σου στο παρακατω.

Μηχανικος που εργαζεται σε τεχνικη εταιρεια αμοιβη 15.000 και εκανε και ενα ΠΕΑ σε ιδιωτη αμοιβη 110.

Παει ως μισθωτος?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε letom, χωρίς να είμαι σίγουρος, ούτε έχω να παραθέσω αποδείξεις που να βασίζονται σε νόμους και αποφάσεις, απλώς νομίζω ότι ανοίκεις στην κατηγορία που ανέφερα ως "Εκτός αν κάποιος γνωρίζει ότι δεν πληροί τις προϋποθέσεις και προσπαθήσει να το περάσει στην λούφα".

Αν γνώριζα με βεβαιότητα σε ποια κατηγορία ανήκω θα πήγαινε με αυτή χωρίς άλλη κουβέντα. Με τα μέχρι τώρα δεδομένα μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε οπότε υπό αυτές τις συνθήκες δεν θα πάω εθελοντικά σαν πρόβατο για σφαγή και να φορολογηθώ ως ε.ε. αν δεν υπάρξουν διευκρινίσεις τέτοιες που να ξεκαθαρίζουν ότι δεν μπορώ να κάνω διαφορετικά. 

 

Αυτή είναι η αίσθηση μου, που μπορεί να είναι και τελείως λανθασμένη, οπότε συγχωρέστε με...

Ακριβώς αυτό! Σίγουρο δεν είναι τίποτα. Όταν λοιπόν έχεις δύο επιλογές χωρίς να είσαι σίγουρος για καμία και πρέπει να πάρεις μια απόφαση προφανώς και θα επιλέξεις την ευνοϊκότερη. Δεν είναι λούφα αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Ακη, καλημερα.

Τη γνωμη σου στο παρακατω.

Μηχανικος που εργαζεται σε τεχνικη εταιρεια αμοιβη 15.000 και εκανε και ενα ΠΕΑ σε ιδιωτη αμοιβη 110.

Παει ως μισθωτος?

 

Φυσικά και θα έπρεπε να πάει ως μισθωτός, το θέμα είναι ότι δεν είμαι σίγουρος γιατί η απόδειξη είναι σε ιδιώτη. Ακόμα και νόμος πλέον τα ξεχωρίζει, ΑΠΥ σε ιδιώτες, ΤΠΥ σε εταιρίες.

Έχεται δίκαιο τελικά, υπάρχουν κάποια κενά και περιπτώσεις που πρέπει να ξεκαθαριστούν. Αν  τα 110 δεν ήταν σε ιδιώτη αλλά σε κάποια άλλη τεχνική εταιρία τότε πήγαινε σίγουρα ως μισθωτός.

 

Όπως επίσης και ένας που πήρε από έναν Ρώσο (ιδιώτη) επενδυτή 50000 για να του κάνει μία πλήρη μελέτη για μία ξενοδοχειακή μονάδα και έκανε και ένα ΠΕΑ σε ιδιώτη με αμοιβή 110, δεν θα έπρεπε σίγουρα να θεωρηθεί ως μισθωτός.

 

 

 

Ακριβώς αυτό! Σίγουρο δεν είναι τίποτα. Όταν λοιπόν έχεις δύο επιλογές χωρίς να είσαι σίγουρος για καμία και πρέπει να πάρεις μια απόφαση προφανώς και θα επιλέξεις την ευνοϊκότερη. Δεν είναι λούφα αυτό!

 

Φυσικά και κατάλαβες ότι δεν σε κατηγορώ για τίποτα και εγώ στην θέση σου το ίδιο θα έκανα. Ότι και να γλυτώσουμε (νόμιμα) αυτήν την εποχή είναι σημαντικό. Άλλο αν μπορούμε να "χωθούμε" σε μία διάταξη και άλλο το να παραδεχτούμε αν είμαστε Ε.Ε. ή μισθωτοί. Νομίζω ότι ο καθένας από εμάς ξέρει ο ίδιος τι είναι, και το θέμα είναι ότι μπορεί να καταλάβει και η εφορία κοιτώντας και μερικές χρονιές πιο πίσω... Δεν ξεκινήσαμε φέτος το επάγγελμα (κάποιοι το έκαναν βέβαια, γι'αυτούς φυσικά δεν υπάρχει προιστορία).

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.