Μετάβαση στο περιεχόμενο

Οργανισμός Εργατικής Κατοικίας


Recommended Posts

Καλησπέρα σας,

χάρην του απίστευτου κρατικού μας μηχανισμού προσπαθώ να απευθυνθώ σε γνωστούς και γνώστες για να μπορέσω να βγαλω άκρη. Για να μην πολυλογώ ζώ σε πολυκατοικία εργατικών συνοικιών και το διαμέρισμα δίπλα μου δεν έχει ενοικιαστεί. Η ιστορία έχει ώς εξής: Περί του 1980 αγόρασε το διαμέρισμα δίπλα μια κυρία χωρίς οικογένεια, δεν της άρεσε το βιοτικό επίπεδο και μετακόμισε σε πιο κλασσάτη γειτονιά. Ήταν φίλη με τους δικούς μου και την επισκέπτονταν συχνά, η κυρία λόγω κάποιας αρρώστιας πέθανε ξαφνικά και απο τότε το διαμέρισμα είναι στον αέρα. Εμάς μας είχε δώσει κλειδί να το χρησιμοποιούμε τότε όσο ζούσε σαν αποθήκη και εώς τώρα έτσι κάναμε. Τώρα εγώ θέλω να απευθυνθώ κάπου να μάθω αν μπορώ να το αγοράσω ή να το ενοικιάσω αν ειναι σε κάποια τράπεζα κτλ και δεν βρίσκω άκρη. Στο τμήμα του οργανισμού εργατικής κατοικίας έχουν χάσει τα αυγά και τα πασχάλια πόσο μάλλον για την δική μου πολύ ιδιαίτερη περίπτωση. Γιατι στην απογραφή που έγινε το 1990 και πέρασαν όλα τα χειρόγραφα σε ηλεκτρονικούς υπολογιστές η κυρία δεν ζούσε και καθώς δεν είχε οικογένεια ή κάποιον να ενδιαφερθέι δεν περάστηκε αυτο διαμέρισμα. Δλδ στην πολεοδομία δεν βρίσκουν το διαμέρισμα ούτε το έχουν καταγεγραμμένο, μου λέει η υπάλληλος για εμάς δεν υπάρχει εκεί διαμέρισμα θα βρίσκετε σε κάποιους φακέλους απο τότε δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί κάτι και απήυδησε.

Έχω πάει σε δικηγόρο και αυτή ναυαγουν κτλ έχει κάποιος κάποια γνώση να βοηθήσει να ξεκολλήσω και να συνεχίσω το ψάξιμο?? Ευχαριστώ... :???:

 

Link to comment
Share on other sites

κατ αρχας δεν εχει καμμια σχεση με τον κρατικο μηχανισμο...

 

Καποια ιδιοκτητρια  πεθανε, την κληρονομουν οι κληρονομοι της

κι αν  δεν υπαρχουν τοτε η κληρονομια  "πηγαινει""  στο κρατος.

Αρα, καποιος πρεπει να ψαξει τους κληρονομους της

 

Στην περιπτωση σου,  θα επρεπε  να ζητησει η δικηγορος σου να υπαχθει σε καθεστως σχολαζουσας  η κληρονομια  και  να ορισθει κηδεμονας σχολαζουσα κληρονομιάς, ο οποιος θα  σφραγιζε το διαμερισμα  και θα εψαχνε τους κληρονομους και σε περιπτωση που δεν βρισκονταν "παρεδιδε" την περιουσια  στο κρατος...

 Τι θα εκανε μετα το κρατος...θα αποφασιζε με βαση τον  νομο...

Link to comment
Share on other sites

@dimitris GM

Χρησικτησία μπορεί να επικαλεστει?

 

 

Από δική μου υπόθεση είχα βρεί σχέδια στην πολεοδομία εργατικών κατοικιών καθως είχα βρει και την σύσταση σε ΦΕΚ.

Πήγα και στη συμβολαιογράφο και βρήκα και σχέδιο σύστασης που έδειχνε όλες τις κατοικίες αναλυτικά με τα χιλιοστά τους.

Σχέδιο πολύτιμο καθώς το κτιματολόγιο τα είχε καταγράψει όλα λάθος κι είχε γίνει ένα μπάχαλο.

 

 

@Xen Xronio

Θα σου πρότεινα να απευθυνθείς και σε κάποιον μηχανικό.

Edited by vk2626
Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Καλησπέρα σας!Έχω να δώσω μία βεβαίωση μη αυθαιρεσιών σε διαμέρισμα στον οικισμό εργατικής κατοικίας στη κάτω κηφισιά.Δε βρίσκω οικοδομική άδεια.Στο πεδίο οικοδομική άδεια να βάλω τον αριθμό του παραχωρητηρίου ή χωρίς άδεια?

Link to comment
Share on other sites

στο παραχωρητηριο  αναγραφει  ενα ΦΕΚ με το οικοπεδο, τους ορους δομησης  και αναλυτικα την συσταση

 

αρα ή με το ΦΕΚ

 

ή με μονον το παραχωρητηριο

Link to comment
Share on other sites

Περίπου την ίδια ερώτηση:

 

Στο παραχωρητήριο υπάρχει και μια "κάτοψη" , αυτή είναι δεν υπάρχει κάτι άλλο; Γιατι ο ΟΕΚ έκλεισε* και δεν βρίσκω κανέναν!

 

*Για πάντα!

Edited by cve20126
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Καλησπέρα,

 

Έχω παραχωρητηρίο το οποίο δεν αναφέρει ΦΕΚ με άδεια κλπ.

 

Αναφέρει συμβόλαιο αγοράς απο τον ΟΕΚ και σύστηση οριζοντίου ιδιοκτησίας και σχέδιο κάτοψης μηχανικού του 1986. Το παραχωρητήριο είναι του 1990.

 

Το ακίνητο (διαμέρισμα) βρίσκεται στον Ν. Φάληρο.

 

Προφανώς, από όσο κατάλαβα, το ακίνητο αγοράσθηκε από τον ΟΕΚ και μετά παραχωρήθηκε, δηλαδή δεν κατάσκευάστηκε από τον ΟΕΚ, οπότε θα πρέπει να υπάρχει οικοδομική άδεια και φάκελος με σχέδια στην Πολεοδομία Πειραιά. Σωστα;

 

Έχω μιλήσει με την συμβολαιογράφο που έχει το αρχείο του παλιού συμβολαιογράφου που συνέταξε σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας και συμβόλαιο και περιμένω να μου δώσει τον αριθμό αδείας αν αναγράφεται.

 

Υπάρχει λόγος να μιλήσω και με ΟΑΕΔ που έχει αναλάβει τις αρμοδιότητες του ΟΕΚ και τους φακέλους με άδειες και σχέδια, από το 2012 και μετά, καθότι ο ΟΕΚ έκλεισε;

Edited by akaliak
Link to comment
Share on other sites

ειναι αγορα απο ιδιωτη

με δανειο, μεσω ΟΕΚ

 εκεινα με τις τρεις αυτοψιες.... :smile:

 

αδειες κατοψεις κλπ θα βρεις στο αρχειο του συμβ/φου

 

και θα πας με το αρθρο 15α

Edited by dimitris GM
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για την άμεση απάντηση.

 

Επειδή δεν το κατέχω το θέμα και χρειάζομαι τουλάχιστον την άδεια για ΠΕΑ, καθοτι προφανώς μετα το 83, δεν υπάρχει περίπτωση να βρεθεί κάτι στην πολεοδομια; η συμβολαιογραφος που εχει το αρχείο δεν είναι ευέλικτη και το κόστος των αντιγραφων ειναι αρκετα υψηλο σε σχέση με τις πενιχρες αμοιβές των ΠΕΑ, όπως όλοι γνωρίζετε δυστυχώς.

 

Το άρθρο 15α που βρίσκεται;

 

Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

το αρθρο 15α εχει σχεση με την τακτοποιηση

 

αν χρειαζεσαι εγγραφα

να  πεις  σου τα φερει ο πελατης. Δικη του υποχρεωση ειναι..

 

Αλλα αφου ειναι απο ιδιωτη...γιατι δεν μπορει να βρεθει στην πολεοδομια?

 

Κοιταξες εκει?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.