Μετάβαση στο περιεχόμενο

Recommended Posts

Όταν ΄βγήκαν αυτοί οι χάρτες σε μερκατορικό (ΤΜ3) σύστημα ούτε που ξέραμε ότι θα προκύψει το ΕΓΣΑ87.  Αυτό ήταν το φρούτο των επόμενων χρόνων.

Άρα κάποτε μπορούσαμε (ίσως και καλύτερα) να ζούμε και χωρίς αυτό !!!

 

Θέλω να ξέρω πάντως τον .....όγκο του αρχείου σου αγαπητέ jojo.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Όταν ΄βγήκαν αυτοί οι χάρτες σε μερκατορικό (ΤΜ3) σύστημα ούτε που ξέραμε ότι θα προκύψει το ΕΓΣΑ87.  Αυτό ήταν το φρούτο των επόμενων χρόνων.

Άρα κάποτε μπορούσαμε (ίσως και καλύτερα) να ζούμε και χωρίς αυτό !!!

 

Θέλω να ξέρω πάντως τον .....όγκο του αρχείου σου αγαπητέ jojo.

 

αν μπορουσα θα τα ανεβαζα ολα σε κοινη θεα,

αλλα οπως καταλαβαινεις απαγορευεται.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

O Τζοτζο έχει τα πάντα που αφορούν γεω-τοπο-φωτογραμμετρία!!!

 

 

 

Σημείωση: Έχει εμπειρία και από την πίτσα Σάκης στη Λ. Στρατού στη Θεσσαλονίκη, οπότε αξίζει περισσότερου σεβασμού!!!

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

Απο τη δεκαετια του 80 τρωω εκει dimamp, οποτε ειναι λατρεια, οσο για τα δεδομενα,

θα επρεπε ολα να ειναι σε κοινη θεα, οπως η σημερινη αναρτηση του συλλογου

για την αναρτηση εδω

http://www.psdatm.gr/index.php/latest-nes/2016-08-10-14-02-08/2016-08-10-15-40-57/310-2018-01-30-13-37-14

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφοι θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για τις πολύτιμες πληροφορίες σε αυτό εδώ το θέμα! :smile:

Αν μου επιτρέπετε, λίγες παραπάνω ευχαριστίες στους jojo και nbr που συζητήσαμε κάποια πράγματα και με π.μ. :smile:  :smile:

Link to comment
Share on other sites

φωτοερμηνεία σε 1:15000 νομίζω είναι αρκετά έως πολύ δύσκολη..

μίλησα με κάποιον άνθρωπο  στο τηλέφωνο , μου το άφησε ανοιχτό ως ενδεχόμενο να γίνεται, και κατάλαβα ότι θα παίζουμε με τα pixel και τις σκιές και το μάτι θα βλέπει αυτά που θέλει να δει..

οι πιο πολλοί συνάδελφοι πλέον σε τέτοιες περιπτώσεις, απότι καταλαβαίνω, για αποδεικτικό παλαιότητας πάνε και ένα διορθωμένο Ε9 , ενδεχομένως συνεπικουρικά με μια α/φ και κάνουν την δουλειά τους..δεν ξέρω να σου πώ ακόμη πως θα το προχωρήσω, θα δούμε :smile:

Link to comment
Share on other sites

Συνάδελφε

 

1:15000 σημαίνει ότι θα έχει α πριόρι 4 μέτρα σφάλμα, λόγω κλίμακας. Επιπλέον, υπολόγισε και σφάλματα στις αεροφωτογραφίες. Νομίζω θα κινηθείς στα 5 μέτρα στην καλύτερη.

 

Αυτά όλα φυσικά αν αναφερόμαστε σε αποτύπωση για τοπογραφικό. Τώρα για παλαιότητα, νομίζω ότι μπορείς να έχεις μία εικόνα ικανοποιητική.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Αν θελεις συναδελφε να εισαι πιο συγκεκριμενος με τις διαστασεις της αυθαιρεσιας, δε θα χαλασει το thread γιαυτο αλλωστε ειναι το φορουμ

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.