Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα γηπέδου εντός ζώνης μετά από παραχώρηση


Recommended Posts

Σε ανάλογη περίπτωση που μου έχει τύχει, δύο αδέλφια ήταν συνιδιοκτήτες, με εξ' αδιαιρέτου συμβόλαιο και αφού έγινε σύσταση οριζόντιας ιδιοκτησίας (μελλοντικού κτίσματος), έκτισαν και οι δύο με τα ποσοστά τους. Νομικά, αυτά τα βρήκα έτοιμα και οι άδειες βγήκαν επίσης νομιμότατα καθ'όλα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αυτά που πρέπει να εξετάσεις και δεν μας ανέφερες καθόλου είναι τα εξής:

α) Πόσο ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ το αρχικό γήπεδο.

β) Το όμορο γήπεδο του αδελφού πόσο εμβαδό είχε αρχικά.

 

Στη περίπτωση που μετά τη παραχώρηση το εμβαδό του πελάτη σου έπεσε κάτω από τα 2000τμ ... έχουμε ακυρότητα συμβολαίου.

Εάν το εμβαδό του ομόρου ήταν <2000τμ και με τα 400τμ της παραχώρησης πήγε >2000τμ .... και πάλι ΔΕΝ είναι άρτιος τουλάχιστο με τη παρέκκλιση της εντός ζώνης.

 

Επίσης θα σε παρακαλέσω άλλη φορά να περιγράφεις τον τίτλο με περισσότερη σαφήνεια.

Ευχαριστώ, GRTOPO

Link to comment
Share on other sites

Του πελάτη μου ήταν 2021 τ.μ. για την ακρίβεια. Το διπλανό 1600 τ.μ. απ’ ότι ξέρω. Έχεις δίκαιο για την αρτιότητα. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έγινε η παραχώρηση εφόσον δεν θα αποκτούσε αρτιότητα. Θα ψάξω από δευτέρα και πάλι στο υποθηκοφυλακείο να βρω όλα τα συμβόλαια πρώτα. Ευχαριστώ για της απαντήσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω γιατί έγινε η παραχώρηση...

Γιατί κάποιος σκιτζης "συνάδελφος" θα έπεισε τον όμορο (αδελφό του πελάτη σου) ότι αν είχε 400τμ παραπάνω θα γινόταν άρτιος και οικοδομήσιμος!!

 

Βέβαια και τα 21τμ πάνω από την αρτιότητα ... ύποπτα μου φαίνονται εδώ που τα λέμε....

 

Σε όποια περίπτωση κοίτα να διορθώσει ο πελάτης σου την ακυρότητα και ο αδελφός... όπως έστρωσε σε bed of nails.... ας κοιμηθεί.!!!

Link to comment
Share on other sites

Και την άδεια πως την έβγαλε ? Το σπίτι του διπλανού είναι στο όριο του οικοπέδου του δηλ. στο κομμάτι το οποίο παραχωρήθηκε. Μετά από τόσα χρόνια μπορεί να γίνει ακύρωση? Τα 2021τ.μ. δεν ξέρω πως προέκυψαν πάντως στο συμβόλαιο οικοπέδου αυτό λέει.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ΗΔΗ άκυρο.... απλά ΔΕΝ το ξέρει.

 

Μία υποψία .... μήπως έχει γίνει σύσταση καθέτου στο παρελθόν ....(χωρίς να έχω διαβάσει συμβόλαια) και το όμορο κτίσμα δεν είναι απλά στο όριο ιδιοκτησίας αλλά στο μεταξύ τους όριο??? έχει το απαιτούμενο Δ από το κτίσμα του πελάτη σου??

Αλλά και πάλι.... 2 κτίρια σε εκτός σχεδίου???

 

Τέλος πάντων όλα σου τα ερωτήματα θα απαντηθούν ΑΦΟΥ αποκτήσεις στη κατοχή σου όλα τα στοιχεία που χρειάζεσαι (συμβόλαια, άδειες, διαγράμματα κάλυψης... κλπ).

Link to comment
Share on other sites

To συμβόλαο παραχώρησης είναι άκυρο. Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει σύσταση καθέτου όπως προαναφέρθηκε από συνάδελφο, αφού η σύσταση καθέτου επιτρέπεται μόνο στα εντός οικισμού οικόπεδα. Επιπλέον αυτών, το οικόπεδο που δημιούργησε ο όμορος δεν είναι άρτιο. Υποψιάζομαι ότι συμβαίνει ένα από τα παρακάτω:

1) Ο όμορος έχει εκδόσει Ο.Α. στην περιμετρική ζώνη με κάποια "περίεργη" πατέντα...στην Πολεοδομία

2)Ο όμορος έχει εκδόσει Ο.Α. σε αγροτεμάχιο 4 στρεμμάτων (δηνιουργήθηκε μετά την παραχώρηση)

3) Ο όμορος δεν έχει εκδόσει Ο.Α.

 

Σε κάθε περίπτωση το συμβόλαιο παραχώρησης είναι εξ' αρχής άκυρο και οποιαδήποτε Ο.Α. έχει εκδοθεί και εμφαίνεται σε αυτήν το παραχωρηθέν άνωθεν τμήμα είναι επίσης άκυρη.

 

Φιλικά

Link to comment
Share on other sites

δεν υπάρχει περίπτωση να έχει γίνει σύσταση καθέτου όπως προαναφέρθηκε από συνάδελφο,

Λαθος.παληά επιτρεπόταν και στα εκτος σχεδιου.γενικά μιλώ,δεν λεω οτι εγινε στην περίπτωση τουτη.θεωρητικά όμως θα μπορουσε να είχε γίνει

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.