Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αρτιότητα γηπέδου εντός ζώνης μετά από παραχώρηση


Recommended Posts

Συνάδελφοι θα ήθελα λίγο τα φώτα σας .

Έχω ένα οικόπεδο 2000 τ.μ εκτός σχεδίου , εντός ζώνης σε χωριό. Ήταν άρτιο και οικοδομήσιμο κατά παρέκκλιση ως υφιστάμενο προ του ’77. Ο οικοπεδούχος έβγαλε κανονικά την άδεια. Κάλυψη 10% και Σ.Δ. 0,2.Η άδεια βγήκε για ισόγειο και όροφο, στην πράξη όμως έγινε μόνο το ισόγειο, τα 100 από τα 200 τ.μ. Ο οικοπεδούχος ο οποίος μένει στο εξωτερικό έκανε παραχώρηση 400 τ.μ. στο αδερφό του ο οποίος έχει το διπλανό οικόπεδο. Τώρα θέλει να χτίσει μια αποθήκη 40 τ.μ. Το οικόπεδο είναι ακόμα άρτιο?

Είναι νόμιμη αυτή η παραχώρηση χάνοντας την αρτιότητα?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 21
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Έτσι όπως το περιγράφεις έχεις 2 μεγάλα προβλήματα.

α) Αρχικά άρτιο και οικοδομήσιμο και ορθώς βγήκε η άδεια αλλα μετά την παράνομη και αυτοδίκαια άκυρη κατάτμιση μη αρτιο και μη οικοδομησιμο.

β) Απαγορεύεται να γίνει κατατμηση εντός ζώνης κάτω απο ένα στρέμμα.

Άρα δεν ξέρω αν γίνεται αλλά το καλύτερο είναι να ακυρώσετε το συμβόλαιο της κατάτμισης.

Link to comment
Share on other sites

Η άδεια βγήκε το ’85 και η παραχώρηση ’87. Γίνεται ακυρώσει μετά από τόσα χρόνια? Συν το ότι ο διπλανός έχει χτίσει και αυτός και μάλιστα κολλητά στο οικόπεδο. Ο οικοπεδούχος για κακή του τύχη υπέγραψε πληρεξούσιο για τον αδερφό του. Και αμφιβάλω εάν κάποιος τον ενημέρωσε για της επιπτώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Ο διπλανός εννοείς ο αδερφός του?

Πως έχτισε δηλαδή, αφού η πράξη γίνεται το 1987 δεν μπαίνει στην παρέκλλιση.

Πως έχτισε στο όριο όταν πρέπει να αφήσει τουλάχιστον 5 μέτρα(αν όλα τα άλλα ήταν εντάξει).

Link to comment
Share on other sites

Ο διπλανός - αδερφός πως έκτισε; Με άδεια;

 

Netmin909 την ίδια απορία έχω και εγώ...γράφαμε ταυτόχρονα!

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ιδέα πως το έκανε? Ο διπλανός ναι είναι ο αδερφός του. Έχει κόλληση το σπίτι του στο όριο. Απ’ ότι κατάλαβα πρέπει να έφαγε πολλά λεφτά από το πελάτη μου καθώς έστελνε λεφτά από το εξωτερικό για να χτιστεί το σπίτι του. Το οποίο είναι απαράδεκτο. Ενώ ο αδερφός του έχτισε ένα ωραιότατο 2οροφο. Το θέμα είναι τώρα τι γίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αρχικά πρέπει να βρεις από τον Φάκελο της Πολεοδομίας το τοπογραφικο και το συμβόλαιο.

Link to comment
Share on other sites

Του πελάτη μου εννοείς ή του διπλανού . Του πελάτη τα έχω όλα και το συμβόλαιο και την άδεια ολόκληρη. Στο υποθηκοφυλακείο που έψαξα βρήκα ότι έχει γίνει παραχώρηση! Κάνοντας και μια πρόχειρη μέτρηση στο οικόπεδο είδα ότι έχει απόκλιση από το τοπογραφικό της άδειας.

Link to comment
Share on other sites

Του διπλανού εννοώ. Να δούμε καταρχήν πως πήρε άδεια και τι έδειχνε η άδεια...

(και αν πήρε άδεια).

Link to comment
Share on other sites

Στο σημείο στο οποίο κολλάει έχει κατασκευάσει μια κλειστεί θέση στάθμευσης χαμηλή και από πάνω πρέπει να ενώνεται με το υπόλοιπο σπίτι. Ο κύριος όγκος του σπιτιού πρέπει να έχει 3,5-4 μ απόσταση από το όριο . Είναι κατασκευή η οποία έγινε εκ των υστέρων διότι φαίνεται και ένα παράθυρο το οποίο έχει κλείσει από εκείνη την πλευρά. Το σπίτι είναι αρκετά μεγάλο και σε εθνικό δρόμο μου φαίνεται παράξενο να το έχτισε χωρίς άδεια. Και να μην έχει άδεια ο τύπος μόνο καταγγελία μπορείς να κανείς την οποία δεν νομίζω να κάνει ο πελάτης.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.