Μετάβαση στο περιεχόμενο

Μετά απο ένα χρόνο απραξίας στο γραφείο...


zouri

Recommended Posts

Καλησπέρα σας, είμαι πολιτικός μηχανικός Τ.Ε και έχω ανοίξει γραφείο εδώ και ένα χρόνο αλλά δυστυχώς δεν είχα καμία εργασία επειδή οι δημόσιες σχέσεις μου είναι ελάχιστες και οι προσπάθειές μου λίγες. Μπορείτε παρακαλώ να μου προτείνετε διάφορα βήματα τα οποία να ακολουθήσω εκτός απο το να κλείσω το γραφείο μου.Επίσης θα ήθελα να προσθέσω ότι ανήκω στην κατηγορία Α.Μ.Ε.Α και έχω πάρει κάποια επιδότηση απο τον Ο.Α.Ε.Δ.Ευχαριστώ.

 

 

Παρακαλώ συμπληρώστε την ειδικότητά σας στο προφίλ σας!

ilias

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 30
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

σε ποια περιοχή είσαι?που εχεις το γραφείο σου?μια λυση θα ηταν να μετακομίσεις το γραφειο σου κοντα σε άλλα που κινειται κοσμος(συμβολαιογραφεία-λογιστικά κλπ)

κανε κάτι ,κινησου να βρεις συνεργατες

Link to comment
Share on other sites

Σε όλους τους νέους συμβαίνει αυτό στην αρχή.

Άσε που η κρίση έχει επηρεάσει και μεγάλα γραφεία.

Προσπάθησε να το κρατήσεις λίγο ακόμα.

Προτείνω να δοκιμάσεις και μια πιο επιθετική πολιτική.

Δηλαδή να επισκεφτείς μόνος σου άλλα τεχνικά γραφεία ή εργολάβους και να προτείνεις συνεργασίες.

Επίσης στην αρχή είναι καλό να συστεγάζονται 2 ή και 3 νέοι μηχανικοί για να μοιράζονται τα πάγια έξοδα του γραφείου.

Εκμεταλλεύσου τον ελεύθερο χρόνο που έχεις τώρα και μάθε κάποιο software.

.....κουράγιο και καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

zouri,

σε όλους μας συμβαίνει αυτό,

μην απογοητεύεσαι.είναι πολύ δύσκολοι οι καροι σήμερα.

με το να κλείσεις το γραφείο σου κλείνεις ουσιαστικά και μια πόρτα εσόδων.αν τα έξοδά του ειναι πολλά για σένα αυτήν την περίοδο, προσπάθησε να τα μοιραστείς με κάποιον άλλον συνάδελφο που αυτ'ην την περίοδο δεν έχει καθόλου γραφείο και ψάχνεται.

τύπωσε κάρτες και επισκέψου εργολάβους δικηγόρους συμβολαιογράφους και μεσίτες.βάλε αγγελία ότι αναλαμβάνεις διεκπεραιώσεις φακέλων, ότι αναλαμβάνεις σχεδιασμό σχεδίων πολεοδομίας.όσο πιο πολύ είσαι στο πόδι και σε επαφή με κόσμο τόσο περισσότερο είναι πιο πιθανό να βρεις κάτι

με το να κάθεσαι δεν γίνεται τίποτα

 

χάρης

Link to comment
Share on other sites

Α,ρε zouri, εδώ μετά από χρόνια (όχι και πάρα πολλά) στο επάγγελμα και αισθάνομαι στάσιμος... Μην απογοητεύεσαι, ένας χρόνος δεν λέει τίποτα. Πόσο μάλλον ένας χρόνος ακριβώς στην κορύφωση της κρίσης.

 

Δεν φταις εσύ... Εδώ μεγάλοι επαγγελματίες, 2 χρόνια πρίν την σύνταξη -και σε άλλους τομείς- και όχι μόνο σκοτώνουν μύγες, αλλά τους δίνουν το φιλί της ζωής ωστε να τις επαναφέρουν και να τις ξανασκοτώσουν αργότερα!

 

Πόσο μάλλον "μικροί" όπως εσύ κι εγώ...

 

Σωστά τα όσα λένε spy και Χάρης...

Link to comment
Share on other sites

και η λύση παντως σε εταιρεία δεν ειναι ασχημη.Αν ειναι καλη εταιρεια ,εχεις τα εξης πλεονεκτήματα.

1.πολυ λιγωτερο αγχος.

2.καλυτερες συνθήκες δουλειας (οσο και αν φαινεται παραξενο-απο την εταιρεια θα εχεις τις αδειες σου-απο τον εαυτό σου κουτσουρεμένες.

3.σιγουρο εισόδημα-μισθο.

4.αργότερα μπορει να συμετασχεις στην εταιρεια με ποσοστο.

5.εμπειρια ,η οποια αργότερα θα αποδώσει.

 

βεβαια ολα αυτα αρκει να σου αρεσει.εγω προσωπικα δεν μου αρεσε και δεν το εκανα ποτε,οχι ομως οτι δεν εχει πλεονεκτηματα.αρκει να ειναι καλη

Link to comment
Share on other sites

Μην απογοητευεσαι. Το εχω ξαναγραψει, οταν ανοιξα το γραφειο το πρωτο τοπογραφικο ηρθε Μαρτιο και το δευτερο Σεπτεμβριο! Καφεδες επινα....

Να κυκλοφορεις εξω, να κανεις γνωριμιες και θα σου ερθουν κι οι δουλειες.

Μη ριχνεις τιμες για να παρεις δουλεια, θα σου γυρισει μπουμερανγκ.

Και υπομονη, εισαι σε δυσκολη εποχη. Δες και την περιπτωση συνεργασιας ή συστεγασης με ιδια ή συναφη ειδικοτητα.

Καλη συνεχεια

Link to comment
Share on other sites

1. Δώσε αξία στο χρόνο σου προχωρώντας σε κάτι (Διάβασμα, software, κλπ)

2. Μοίρασε κάρτες σε γνωστούς και ανθρώπους που μπορεί να μοιράσουν...

3. Υπάρχουν φθηνές λύσεις "παθητικής" διαφήμισης (π.χ. έντυπο, ομαδικά mail, μικρές καταχωρήσεις) και "ενεργητικής" διαφήμισης (τηλέφωνα σε εταιρίες, επαγγελματίες)

 

Να είσαι σίγουρος ότι όλοι σχεδόν καθόμαστε... Ειδικά σε περιοχές που έτσι κι αλλιώς δεν γίνονται πολλά... Ας πούμε εγώ στον Κορυδαλλό, νομίζω ότι όλοι έχουν πεθάνει.... Ούτε τηλέφωνο δε χτυπά βρε παιδί μου... Αντιθέτως σε περιοχές όπως Χαλάνδρι, Βριλήσια, Γέρακας κλπ έχω πελάτες που τους κάνω σχέδια και φωτορεαλιστικά, που μου λένε κάθε φορά που μιλάμε για καινούργια δουλειά... Είναι θέμα τύχης...

 

Κουράγιο συνάδελφε, μαζί θα πάμε στο πάτο, όλοι...

Link to comment
Share on other sites

1. Δώσε αξία στο χρόνο σου προχωρώντας σε κάτι (Διάβασμα, software, κλπ)

2. Μοίρασε κάρτες σε γνωστούς και ανθρώπους που μπορεί να μοιράσουν...

3. Υπάρχουν φθηνές λύσεις "παθητικής" διαφήμισης (π.χ. έντυπο, ομαδικά mail, μικρές καταχωρήσεις) και "ενεργητικής" διαφήμισης (τηλέφωνα σε εταιρίες, επαγγελματίες)

 

 

Αυτά ακριβώς. Ιδίως το 1. Δυστυχώς το φαινόμενο γενικεύεται αλλά μάλλον είναι κάποια παρηγοριά να ξέρουμε ότι είμαστε πολλοί στην ίδια κατάσταση...

Link to comment
Share on other sites

Α,ρε zouri, εδώ μετά από χρόνια (όχι και πάρα πολλά) στο επάγγελμα και αισθάνομαι στάσιμος... Μην απογοητεύεσαι, ένας χρόνος δεν λέει τίποτα. Πόσο μάλλον ένας χρόνος ακριβώς στην κορύφωση της κρίσης.

 

Δεν φταις εσύ... Εδώ μεγάλοι επαγγελματίες, 2 χρόνια πρίν την σύνταξη -και σε άλλους τομείς- και όχι μόνο σκοτώνουν μύγες, αλλά τους δίνουν το φιλί της ζωής ωστε να τις επαναφέρουν και να τις ξανασκοτώσουν αργότερα!

 

Πόσο μάλλον "μικροί" όπως εσύ κι εγώ...

 

Σωστά τα όσα λένε spy και Χάρης...

 

Υπαρχουν και αυτοι που κανουν και ηλεκτροσόκ στις μύγες για επαναφορα !

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε προκειμένου να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Πρέπει να είστε μέλος για να μπορέσετε να αφήσετε κάποιο σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Κάντε μια δωρεάν εγγραφή στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Εάν έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Create New...

Σημαντικό

Χρησιμοποιούμε cookies για να βελτιώνουμε το περιεχόμενο του website μας. Μπορείτε να τροποποιήσετε τις ρυθμίσεις των cookie, ή να δώσετε τη συγκατάθεσή σας για την χρήση τους.